امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۷۲۵۲
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۱

وزیر خارجه ترکیه: اجازه نمی دهیم آرمان فلسطین بازیچه آمریکا و صهیونیست ها شود

خرداد؛ «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه در واکنش به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مسجد الاقصی و قدس اشغالی تاکید کرد: اجازه نمی دهیم که آرمان فلسطین به بازیچه ای در دستان آمریکا و رژیم صهیونیستی تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، اوغلو در نشست اضطراری وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده درباره تجاوزات رژیم صهیونیستی در شهر قدس اشغالی گفت: دلیل عدم مشارکت برخی از کشورهای عضو سازمان در این نشست را می دانم. آمریکا و برخی از این کشورها و رژیم صهیونیستی بر برخی دیگر از اعضای سازمان درباره مسئله فلسطین فشار می آورند. اما نباید اجازه دهیم که آرمان مشترک ما بازیچه دست آنها شود. این پیام من به بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی است.

وی افزود: آرمان فلسطین در حال حاضر با مشکلات عدیده و پیچیده ای روبروست و وضعیت تاریخی و قانونی قدس رو به خطر است.

اوغلو افزود: رژیم صهیونیستی می کوشد تاریخ جدیدی برای قدس بنویسد و میراث اسلامی و ماهیت و بافت جمعیتی آن را تغییر دهد. همچنان در تلاش است به شمار شهرک های غیرقانونی در اراضی فلسطین از جمله قدس و کرانه باختری اضافه کند.

این مقام ترک تاکید کرد: همه اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی گام هایی هدفمند برای نابودی راه حل تشکیل دو کشور است.

وی افزود: اوضاع مسجد الاقصی با توجه به یورش صدها شهرک نشین در ماه رمضان، بسیار نگران کننده است. قدس باید شهر صلح و همکاری باشد نه شهر خشونت و تنش.

اوغلو با تاکید بر اینکه قدس خط قرمز کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی است، تصریح کرد: هدف اصلی از تاسیس این سازمان دفاع از حقوق مشروع مردم فلسطین است. از این رو فلسطین و قدس هنوز محور اصلی سازمان همکاری اسلامی است.

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به طرح موسوم به معامله قرن، گفت: طرح ها و پروژه های اقتصادی نمی توانند جای عدالت و آزادی را بگیرند و بدون تحقق صلح فراگیر، هیچ طرحی موفقیت آمیز نخواهد بود.

وی بر اهمیت تحریک مشترک کشورهای عربی در برابر رژیم صهیونیستی تاکید کرد و افزود: ما باید تلاش و اقدام بیشتری برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی و حمایت از برادران فلسطینی مان در برابر اشغالگران انجام دهیم.

طی ماه های اخیر و بعد از اقدامات آمریکا و برخی از کشورهای عربی منطقه برای اجرای طرح ضد فلسطینی معامله قرن، تحرکات صهیونیست ها در قدس اشغالی و تجاوزات آنها علیه مقدسات اسلامی افزایش یافته است.

نشست سازمان همکاری اسلامی در واکنش به تجاوزات اخیر صهیونیست ها علیه مسجد الاقص، قدس و فلسطینیان برگزار شد.

صهیونیست‌ها در همین راستا، چند هفته گذشته تونل جدید حفاری شده در جنوب مسجد الاقصی در شهر اشغالی قدس را افتتاح کردند.

رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۶۷ بخش شرقی قدس را به اشغال خود در آورد و در اقدامی مخالف با خواسته سازمان ملل متحد، مدعی است که این منطقه، پایتخت رژیم اشغالگر است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی