امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۷۴۴۲
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶

ظریف: بدعهدی آمریکا و اروپا، «تعامل» با جامعه جهانی را بی اعتبار کرد

خرداد؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت، مردم ایران بدلیل بدعهدی آمریکا و اروپا، اعتباری برای «تعامل» با جامعه جهانی قائل نیستند.

«محمد جواد ظریف» روز پنجشنبه ۲۷ تیر ماه در گفت وگو با رادیو ملی آمریکا (ان پی آر) عنوان کرد: ایران در ازای لغو دائم تحریم های آمریکا، متعهد به بازرسی های هسته ای دائم خواهد شد.

وی در مورد وضعیت کنونی اقتصاد ایران بدنبال تحریم ها خاطر نشان کرد: اکنون اقتصاد ما در مقایسه با سال گذشته آسیب کمتری می بیند زیرا آمریکا همان تحریم ها را ادامه می دهد که ما به آنها عادت داشته ایم و نیز آشنا بوده ایم. واحد پول ما در حال رسیدن به ثبات است و نرخ رشد و نرخ بیکاری نیز رو به بهبود است. مطمئناً می توانیم بدون درآمد نفتی کارهای خود را انجام دهیم و این هدف ما است و آمریکا در حال تسریع دستیابی به این هدف است.

** ایران قوی ترین کشور منطقه است

وزیر خارجه ایران ادامه داد: در حال تلاش برای فشار آوردن به هیچکس نیستیم چون کار خود را می کنیم. آشکار است کشوری که ۱۵۰۰ مایل خط ساحلی در خلیج فارس دارد، برای امنیت منطقه مهم و موثر است. ما قوی ترین کشور این منطقه هستیم و بدون ما، شما امنیتی در این منطقه نخواهید داشت.

ظریف در مورد موضوع تعامل ایران با جامعه جهانی تصریح کرد: موضوع «تعامل» در ایران اعتبار خود را از دست داده است. مردم بدنبال تعامل با جامعه جهانی نیستند. یک دلیل آن آمریکا است که به وعده های خود عمل نکرد و دلیل دیگر آن اروپایی ها هستند که نتوانستند روی حرف های خود بایستند. به همین دلیل «تعامل» اعتبار خود را از دست داده است.

** آغازگر جنگ پایان دهنده آن نخواهد بود

وزیر خارجه ایران در مورد اینکه ایران و آمریکا تا چه میزان به جنگ نزدیک هستند، گفت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در این رابطه گفته ۱۰ دقیقه. آمریکا می تواند جنگ را آغاز کند اما نمی تواند پایان گر آن باشد. هیچکس نمی تواند جنگی را آغاز کند و خود آن را به پایان برساند. این حقیقت تاریخ است. جنگ برای همه شرکت کنندگان و حتی ناظران آن ویران گر است. به همین دلیل است که نمی خواهیم وارد جنگ شویم اما این بدان معنا نیست که ما از جنگ فراری خواهیم بود.

ظریف روز یکشنبه ۲۳ تیر ماه برای شرکت در نشست شورای اقتصادی - اجتماعی سازمان ملل متحد وارد نیویورک شد.

وی روز گذشته (جمعه) پس از سفر ۶ روزه، نیویورک را برای شرکت در اجلاس جنبش عدم تعهد در ونزوئلا ترک کرد.

نیکاراگوئه و بولیوی مقصد بعدی این دوره از سفر ظریف خواهد بود.
برچسب ها: محمد جواد ظریف
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی