امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۷۴۸۲
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳

جزئیاتی جدید از سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا

خرداد؛ معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح گفت: «اس 300» را در شبکه‌ پدافندی داشتیم، اما اینکه سامانه «سوم خرداد» ساخت ایران پهپاد آمریکایی را مورد اصابت قرار می‌دهد، بخش دیگری از قدرت ما را نشان داد.

به گزارش فارس، سردار مهدی ربانی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره بیش از 500 شهید بخش خوراسگان، یادآور شد: در پنجم خرداد ماه سال جاری یک پهپاد پیشرفته MQ9 آن‌ها از یکی از پایگاه‌های کویت بلند می‌شود و حدود 20 ساعت در محدوده خلیج فارس پرواز می‌کند و در چند مرحله به فضای آب‌های سرزمینی ما نزدیک می‌شود، به آن اخطار می‌دهند و زمانی که به آب‌های سرزمینی ما تجاوز می‌کند سامانه‌های پدافندی پهپاد را هدف‌گیری می‌کنند و بعد از دریافت اخطار قفل شدن سامانه‌ها روی پهپاد متجاوز، باز می‌گردند.

اخبار سیاسی- وی افزود: در بیست و سوم خرداد همان پرنده از یکی دیگر از کشورهای منطقه بلند می‌شود و در مقابل کوه مبارک در یکی از مناطق مرزی جنوب کشور، مجدداً به آب‌های سرزمینی ما نزدیک می‌شود که به محض تجاوز چند شلیک اخطار با موشک انجام می‌شود که آمریکایی‌ها آن را با عنوان شلیک موشک ایرانی به پهپاد آمریکا رسانه‌ای کردند.

معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: در 30 خرداد پهپاد MQ4 که به آن پهپاد همه‌چیزگریز می‌گفتند، با اطمینان از یکی از پایگاه‌های امارات بلند می‌شود و چند مرتبه به فضای سرزمینی ما نزدیک می‌شود و در مرحله آخر به دلیل عدم توجه به اخطار سوم، با موشک بومی «سوم خرداد» مورد اصابت قرار می‌گیرد.

به گفته سردار ربانی، از این پهپاد با عنوان جاروبرقی تعبیر می‌کردند، به این معنا که وقتی در ارتفاع حدود 50 هزار پا قرار می‌گیرد تمام اطلاعات الکترونیکی تا عمق 500 کیلومتری را جمع‌آوری و تمام سامانه‌ها را شناسایی می‌کند.

وی با بیان اینکه زدن این پهپاد جنبه‌های مختلفی دارد که مورد اصابت موشک قرار دادن یکی از آن‌هاست، اظهار داشت: اینکه پهپاد MQ4 پیشرفته‌ترین پهپاد رادارگریز دشمن است و برخلاف پهپادهای معمول تا ارتفاع 62 هزارپایی پرواز می‌کند و در 50 هزارپایی مورد اصابت قرار می‌گیرد جنبه‌های دیگر قدرت ایران است که آشکار می‌شود.

معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: از همه مهم‌تر، سامانه‌های دیگری مانند «اس 300» را در شبکه‌های پدافندی داشتیم اما این که سامانه سوم خرداد ساخت ایران این هدف را مورد اصابت قرار می‌دهد بخش دیگری از قدرت فضایی ماست و آن هم نه یک پهپاد کشور منطقه‌ای بلکه پهپاد آمریکا که مدعی است برای مقابله با هر تهدیدی در حال پاسبانی از منطقه است.

ربانی اضافه کرد: اخیرا در رسانه‌ها ترامپ اعلام کرد که یک پهباد ایرانی را مورد هدف قرار داده‌اند که یک دورغ است و صحت ندارد، هیچکدام از مناطق کشور این خبر را تأیید نکردند. وقتی ناو آمریکایی که وارد خلیج فارس شد پهپاد کشورمان آن رصد کرد و سالم به پایگاه خود بازگشت، آن‌ها در یک شرایطی قرار گرفتند که در مقابل این موازنه قدرت و ناتوانی برای پاسخگویی، منطقه را دچار تزلزل کردند.

معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به عقب‌نشینی کشورهای عربی منطقه تصریح کرد: اماراتی‌ها که پا به پای عربستانی‌ها در یمن با مردم بی‌دفاع می‌جنگیدند، اخیراً ادوات نظامی و نیروهای خود را عقب کشیدند و به این نتیجه رسیدند، این جنگی که بعد از 5 سال هیچ دستاوردی برای آن‌ها نداشته چرا باید دنبال شود و اعلام کردند ما با ایران قصد جنگ نداریم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی