امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۷۹۸۱
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹

پنجمین انتخابات شورایاری‌های پایتخت

خرداد؛ پنجمین دوره انتخابات شورایاران شهر تهران در حالی از ساعت 8 صبح با رقابت ۱۲ هزار و ۳۰ نفر در ٣۵٢ محله شهر تهران آغاز شد که این انتخابات به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌شود که اولین تجربه برگزاری انتخابات مکانیزه سراسری در تهران است.

به گزارش ایسنا، تمام صندوق‌های اخذ رای در حالی در مدار قرار گرفت که به گفته مسئولان ستاد انتخابات، امکان رای‌گیری برای دومین‌بار یه هیچ‌وجه وجود ندارد.

مشارکت بیش از 123 هزار نفر در 4 ساعت نخست رای گیری

جوادی یگانه معاون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از مشارکت بیش از 123 هزار نفر تا ساعت 12 ظهر خبر داد و گفت: تا این لحظه (ساعت 12:10) 123 هزار و 392 نفر در انتخابات شرکت کردند.

وی افزود: بیشترین استقبال در منطقه 4 با مشارکت 11 هزار و 500 نفر بود، بعد از آن مناطق 15 و  5 بیشترین مشارکت را داشتند.

زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات شورایاری‌ها

حجت نظری عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران اعلام کرد که نتایج اولیه انتخابات دو ساعت پس از پایان رای گیری اعلام خواهد شد.

وی اظهار کرد: نکته قابل توجه در این انتخابات حضور پررنگ زنان و جوانان بود که این نشان می‌دهد این قشر حساسیت بیشتری به سرنوشت و آینده محله خود دارند.

نظری از شرکت کنندگان در انتخابات خواست که حتما کد نامزدهای مورد نظر خود را ثبت کنند. چرا که هنگام حضور در شعب اخذ رای با توجه به الکترونیکی بودن این انتخابات رای گیری تنها با درج کد هر نامزد ممکن است. در پایان نیز قبل از تایید نهایی لیست اسامی را چک کرده و سپس رای خود را به صندوق بیندازند.

تدوین برنامه محلی تهران با کمک شورایاران

معاون برنامه ریزی شهردار تهران از تدوین برنامه‌های محلات تهران با کمک شورایاران جدید خبر داد و گفت: با کمک شورایاران می‌توانیم بر اساس اولویت‌های محلی برنامه ریزی کرده و مشکلات را حل کنیم.

اشرفی با بیان اینکه من در مسجد جامع اوین در محله خودمان در انتخابات شرکت کرده و رای دادم، گفت: دیدم که مردم در صفوف ایستاده‌اند و نسبت به رای دهی شوق خاصی دارند.

شهردار تهران در محله شهرآرا ستارخان رای داد

در این انتخابات آراء باطله نداریم

پیروز حناچی_شهردار تهران نیز رای خود را در محله شهرآرا به صندوق انداخت و در خصوص تعیین تکلیف قانون انتخابات شورایاری‌ها نیز گفت: به استناد اصل 138 قانون اساسی نیازمند آئین‌نامه خاص شورایاری‌ها هستیم.

وی در جمع خبرنگاران نیز گفت:  با برگزاری الکترونیکی این انتخابات آراء باطله نداریم و درصد خطا کاهش پیدا می‌کند. نتایج اولیه دو ساعت پس از پایان این انتخابات اعلام خواهد شد.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال که اگر شهردار نبودید به عنوان کاندیدای شورایاری محله در این انتخابات شرکت می‌کردید یا خیر؟ گفت: تا الان در این انتخابات رای نداده بودم و اگر شهردار هم نبودم با توجه به مشغله‌ها کاندید نمی‌شدم.

وی با بیان اینکه برخی از مناطق تهران همچون منطقه 4 یک میلیون جمعیت دارد و حتی جمعیتش از مراکز برخی استان‌ها بیشتر است، گفت: تلاش داریم که این انتخابات را که به نوعی سرمایه شهر تهران است به نحو احسنت برگزار کنیم. 

حضور ربیعی در ستاد اجرایی انتخابات شورایاری و خبر خوش به تهرانی‌ها

علی ربیعی_سخنگوی دولت نیز از ستاد اجرایی پنجمین انتخابات شورایاری‌های تهران بازدید کرد و گفت رای خود را در محله جوادیه به صندوق انداخته است.

ربیعی با بیان اینکه این انتخابات به معنای احیای محله گرایی است، گفت: محله گرایی نیز از نظر اجتماعی و اداره کشور بسیار مهم است و دولت برنامه‌ای برای واگذاری اختیارات به جوامع محلی دارد. چرا که راه و مسیری جز مردم نداریم و این انتخابات به خوبی نشان دهنده نشاط اجتماعی است. شورایاری پایین‌ترین سلول اجتماعی در مدیریت شهری است و امیدواریم بتوانیم بخشی از اختیارات دولت را به آن بسپاریم. چرا که هم هزینه‌ها کاهش یافته و هم فسادپذیری کاهش می‌یابد و خدمات و سرعت دهی نیز افزایش می‌یابد.

وی همچنین اعلام کرد: با بحث رئیس جمهور، شهرداری‌های کلانشهر و در پیشگام آنها حناچی در جلسه مسکن اعلام کرد که خانه‌های کوچک برای افراد به خصوص افرادی که تازه ازدواج کرده‌اند ایجاد می‌شود.

تست رای مجدد در انتخابات شورایاری‌ها توسط محسن هاشمی

با آغاز رای‌گیری محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران به همراه فراهانی - عضو شورا- با حضور در محله کاشانک ساعت ۸صبح رای خود را به صندوق انداخت و سپس با حضور در محله منیریه برای آزمودن دستگاه های الکترونیک مجددا اقدام به رای دهی کرد.

رئیس شورای شهر تهران همچنین با حضور در ستاد انتخابات در شورای شهر نیز از مشارکت 70 تا 80 هزار نفری در انتخابات شورایاری ها تا ساعت 9 صبح امروز خبر داد و تاکید کرد امکان دوبار رای دهی وجود ندارد.

هاشمی با بیان اینکه برای اولین بار است که در انتخابات شورایاری ها شرکت می‌کنم و پیشتر شرکت نکرده بودم گفت: انتخابات شورایاری ها در چهار دوره قبلی مشارکت بالایی نداشت و بالاترین آماری که تاکنون در این انتخابات ثبت شده حدود ۵۰۰ هزار نفر بود.

تشریح نحوه و جزئیات رای دادن الکترونیکی در انتخابات شورایاری‌ها

آرش حسینی میلانی_نایب رئیس ستاد شورایاری‌های شهر تهران نیز تمام مردم را به رای دهی تشویق کرده و از آنها خواست تا پیش از رفتن به محل رای دهی،لیست ۹ نفره خود را آماده کنند. هر شهروند می‌تواند در هر یک از شعب اخذ رای به نامزدهای همان محله رای دهد اما توصیه ما این است که شهروندان در محله زندگی خود رای داده و از این طریق در پیشرفت محله خود سهیم باشند.

برگزاری انتخابات تا کنون در امنیت کامل

در این بین جانشین رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ با اعلام آماده باش ماموران پلیس در بیش از 1700 شعبه اخذ رای انتخابات شورایاری‌ها از برگزاری این انتخابات تا کنون در امنیت کامل خبر داد. همچنین برای حفظ امنیت محله و ستاد برگزاری انتخابات در هر محل،علاوه بر ماموران پلیس ماموران نامحسوس نیز از شعب اخذ رای بازدید خواهند کرد تا در صورت مشاهده موارد ناامنی با آن برخورد کنند.

گفتنی است که این انتخابات در بیش از ۱۷۰۰شعبه در سطح شهر تهران برای اولین بار به شکل تماما الکترونیک برگزار می‌شود و تنها زمانی امکان شمارش آرا به صورت دستی وجود دارد که اعتراضی نسبت به آرا مشاهده شود.

حذف تعرفه‌های کاغذی در پنجمین انتخابات شورایاری‌ها

محمد شجاعان_رئیس فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد انتخابات وزارت کشور،گفت: نتایج دو ساعت پس از اتمام رای گیری و با تخلیه حافظه دستگاه اعلام می‌شود.اطلاعات تمام صندوق ها هر 10 دقیقه یکبار به روز می‌شود تا در صورت بروز اختلال پیگیری سریع تر اتفاق بیفتد.

تمامی فرآیندهای انتخابات از روز آغازین به شکل تماما الکترونیک بوده و اطلاع رسانی به کاندیدا نیز بر اساس سامانه پیامکی انجام شد و کل فرآیند احراز صلاحیت‌ها غیر حضوری و غیر کاغذی بود و همه اتفاقات بر مبنای پوشه‌های الکترونیکی رخ داد.

جانمایی صندوق های الکترونیکی اخذ رای متناسب با توان یابان

در این بین اما منطقه 9 تنها محله ای است  که به فکر افراد کم توان بوده است و به منظور سهولت رای دادن افراد توان یاب در شعب اخذ رای این منطقه ،تعدادی از صندوق های الکترونیکی در شعب اخذ رای متناسب با شرایط اقشار خاصی نظیر معلولین جانمایی شده است.

شورایاری، مشارکت مردم در اتخاذ تصمیمات محله

سخنگوی شورای شهر تهران نیز با حضور در محله منیریه  حضور مردم در این انتخابات را کمکی به شهرداری ها دانست  که باعث مداخله و مشارکت در محله‌اشان است.

نحوه رسیدگی به تخلفات احتمالی در انتخابات شورایاری‌ها

محمدی رییس ستاد اطلاع رسانی پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها روند رسیدگی به تخلفات احتمالی را توضیح داد.

انتخابات شورایاری‌ها تا ساعت ۱۸ تمدید شد

رئیس کمیته اطلاع‌رسانی پنجمین دوره انتخابات شورایاری های تهران گفت: زمان رای‌گیری این انتخابات به مدت ۲ ساعت و تا ساعت ۱۸ تمدید شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا مستقر در هیات اجرایی پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها، غلامحسین محمدی عصر جمعه در جمع خبرنگاران اظهارداشت: با توجه به استقبال پرشور و مشارکت قابل قبول شهروندان تهرانی در پنجمین دوره انتخابات شورایاری پایتخت و با توجه به وجود صف های رای دهندگان هیات اجرایی مرکزی انتخابات خواستار تمدید انتخابات در مرحله اول مطابق با بند ۴_۲ دستورالعمل برگزاری انتخابات شد که هیات مرکزی با آن موافقت کرد.

این انتخابات از ساعت ۸ صبح شروع شده است.

بیش از ۱۲ هزار متقاضی در این دوره از انتخابات با یکدیگر رقابت می کنند.

میزان مشارکت شهروندان تا حدود ساعت ۱۴ این انتخابات که به صورت کاملا الکترونیکی برگزار می شود افزون بر ۳۲۰ هزار نفر اعلام شده است.

انتخابات شورایاری‌ها تا ساعت ۲۰ تمدید شد

رئیس کمیته اطلاع‌رسانی پنجمین دوره انتخابات شورایاری های تهران گفت: زمان رای‌گیری این انتخابات به مدت ۲ ساعت دیگر و تا ساعت ۲۰ امروز تمدید شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا مستقر در هیات اجرایی پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها این مدت زمان یکبار دیگر از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به علت استقبال شهروندان تمدید شده بود.

 غلامحسین محمدی رئیس کمیته اطلاع رسانی انتخابات شورایاری ها در جمع خبرنگاران اظهارداشت: با توجه به استقبال پرشور و مشارکت قابل قبول شهروندان تهرانی در پنجمین دوره انتخابات شورایاری پایتخت و با توجه به وجود صف های رای دهندگان، هیات اجرایی مرکزی انتخابات خواستار تمدید انتخابات در مرحله اول مطابق با بند ۴_۲ دستورالعمل برگزاری انتخابات شد که هیات مرکزی با آن موافقت کرد.

به گفته وی این آخرین تمدید است و بعد از پایان ساعت ۲۰ این انتخابات پایان می یابد.

وی از شهروندان دعوت کرد برای شرکت در انتخابات حضور پیدا کنند.

محمدی خاطرنشان کرد: درهای شعب راس ساعت ۲۰ بسته می شود و مسئولان شعب در صورت حضور شهروندان در شعب موظف به رای‌گیری هستند.

این انتخابات از ساعت ۸ صبح شروع شده است.

بیش از ۱۲ هزار متقاضی در این دوره از انتخابات با یکدیگر رقابت می کنند.

میزان مشارکت شهروندان تا حدود ساعت ۱۴ این انتخابات که به صورت کاملا الکترونیکی برگزار می شود افزون بر ۳۲۰ هزار نفر اعلام شده است.

آمار رای‌دهندگان شورایاری‌ها از ۳۸۰ هزار نفر گذشت

رئیس هیات اجرایی پنجمین دوره انتخابات شورایاری های تهران گفت: تا ساعت ۱۶ امروز آمار رای‌دهندگان از مرز ۳۸۰ هزار نفر گذشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا محمدرضا جوادی‌یگانه عصر جمعه در جمع خبرنگاران افزود: حضور شهروندان پای صندوق رای در محلات مختلف شهر تهران افزایش داشته که به همین منظور در مرحله اول این انتخابات به مدت ۲ ساعت و تا ساعت ۱۸ تمدید شد.

وی افزود: به نظر می رسد که این انتخابات یک مرحله دیگر تمدید شود.

رئیس هیات نظارت پنجمین دوره انتخابات شورایاری محلات شهر تهران نیز در جمع خبرنگاران گفت: از ۳۸۰ هزار شرکت کننده در این انتخابات ۶۱ درصد آقا و ۳۹ درصد زن بودند.

آرش میلانی افزود: منطقه ۴ با ۳۸ هزار رای، منطقه ۵ با ۳۰ هزار رای و منطقه ۱۵ با حدود ۲۹ هزار رای بیشترین مناطق شرکت کننده در این انتخابات بودند.

وی ادامه داد: بر اساس میزان مشارکت به لحاظ جمعیت، مناطق ۱۹، ۱۲ و ۱۸ دارای بیشترین تعداد بودند و از لحاظ محله‌ای نیز محلات گلشن؛ نعمت آباد؛ شکوفه، تهرانپارس غربی و  عبدل آباد بیشترین حضور را داشتند.

رییس هیات نظارت بر پنجمین انتخابات شورایاری محلات شهر تهران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره ثبت تخلفات احتمالی در محلات مختلف شهر تهران نیز گفت: بطور طبیعی همچون انتخابات گذشته این انتخابات نیز با تخلفاتی جزیی همراه بوده و عوامل هیات نظارت و اجرایی از تخلفات مشاهده شده جلوگیری می‌کنند.

به گفته وی، تمامی تخلفات باید به لحاظ حقوقی ثبت و مستند و در زمان خودش به آن رسیدگی شود.

میلانی همچنین درباره محل هیات های  اجرایی و نظارت این انتخابات نیز گفت: طبق قانون محل این هیات ها جداگانه است و بنده برای شرکت در نشست خبری به محل هیات اجرایی آمدم.

جوادی یگانه درخصوص تعداد صندوق های رای نیز عنوان کرد: همین تعداد صندوق و کمتر از آن نیز می‌تواند نیاز تهران را برآورده کند.

وی اضافه کرد: وزارت کشور که مجری برگزاری انتخابات الکترونیک است ضعف در سیستم یا کمبود صندوق ها را برآورد نمی‌کند. 

میلانی درخصوص غیرفعال شدن کد برخی داوطلبان شورایاری نیز اظهارداشت: اگر شکایتی در این زمینه شود رسیدگی خواهیم کرد.

زهرا نژادبهرام عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز در این نشست با بیان اینکه از چند شعبه به صورت ناشناس بازدید کردم گفت: میزان استقبال بسیار خوب بود و حدود ۲۵ تا ۳۰ دقیقه برای رای دادن در صف ایستادم. 

وی خاطرنشان کرد: میزان معطلی کاربر را حساب کردم که سرعت انجام کارها بسیار خوب بود. 

نژادبهرام با اشاره به اینکه برگزاری الکترونیکی انتخابات بسیار جدید بود افزود: باوجود گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی تاکنون انتخابات تمام الکترونیک نداشتیم. 

وی مدت زمان موردنیاز برای رای گیری الکترونیکی را کمتر از رای‌گیری دستی اعلام و در عین حال تصریح کرد: میزان خطای انسانی در این نوع رای گیری بسیار کمتر است.

به گزارش ایرنا در این دوره انتخابات افزون بر ۱۲ هزار نفر متقاضی برای شورایاری ثبت نام کرده بودند و با همدیگر رقابت دارند.


این انتخابت در افزون بر ۳۵۰ هزار محله شهر تهران در حال برگزاری است.

آمار شرکت‌کنندگان در انتخابات شورایاری از ۵۰۰ هزار نفر گذشت

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد که آمار شرکت‌کنندگان در پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها از ۵۰۰ هزار نفر گذشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا علی اعطا شامگاه جمعه این خبر را در صفحه توئیتر خود اعلام کرد.

این انتخابات از ساعت ۸ صبح امروز شروع شد و پس از دو نوبت دو ساعته تمدید ساعت ۲۰ پایان یافت.

مسئولان هیات های اجرایی و نظارت این انتخابات اعلام کرده‌اند که درهای شعبه های اخذ رای ساعت ۲۰ بسته شد اما تا رای گیری از افراد حاضر در شعبه تا آخرین نفر انجام می شود.

قرار است شهردار تهران ساعت ۲۲ امشب نتایج اولیه و جزییات برگزاری این انتخابات را با حضور خبرنگاران اعلام کند.

این انتخابات برای نخستین بار در کشور به صورت کاملا الکترونیکی برگزار شد.

افزون بر ۱۲ هزار نفر برای رقابت در این انتخابات شرکت کردند که قرار است سه هزار و ۵۰۰ نفر آنان به عنوان شورایار محلات تهران انتخاب شوند.

انتخابات در افزون بر ۳۵۰ محله شهر تهران برگزار شد.

شورایاران بازوان مشورتی مدیران شهری بویژه اعضای شورای شهر محسوب می‌شوند که در تصمیم‌سازی‌های شهری از جمله اجرای پروژه ها و نحوه توزیع اعتبارات در محلات نقش تعیین کننده ای دارند.


انتخابات شورایاری‌های پایتخت پایان یافت

 پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌های پایتخت که از ساعت ۸ امروز آغاز شده بود پس از دو نوبت تمدید ساعت ۲۰ پایان یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا مستقر در هیات اجرایی پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها، برگزاری این انتخابات از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در دو نوبت به علت استقبال شهروندان تمدید شد.


براساس اعلام غلامحسین محمدی رییس کمیته اطلاع‌رسانی پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها، درهای شعب اخذ رای راس ساعت ۲۰ بسته می‌شود اما مسئولان موظفند از افراد حاضر در شعب تا آخرین نفر رای‌گیری کنند.

وی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: گزارش‌های احتمالی از تخلف یا مسائلی که از نظر شهروندان مبهم بوده توسط هیات نظارت طی ۴۸ ساعت بررسی می‌شود و به اطلاع شهروندان می‌رسد.

محمدی از خبرنگاران نیز برای پوشش رسانه‌ای این رویداد تقدیر کرد.

قرار است شهردار تهران و روسای هیات‌های اجرایی و نظارت ساعت ۲۲ امشب در جمع خبرنگاران حاضر شوند و آخرین اطلاعات از میزان مشارکت و نتایج اولیه انتخابات را اعلام کنند.

به گزارش ایرنا این انتخابات به صورت تمام مکانیزه در بیش از ۳۵۰ حوزه انتخابیه با افزون بر یک هزار و ۶۰۰ شعبه و حدود هفت هزار صندوق اخذ رای برگزار شد.

در این انتخابات ۱۲ هزار نفر با یکدیگر رقابت کردند که از میان آنها سه هزار و ۵۰۰ نفر به عنوان شورایار برگزیده خواهند شد.

برچسب ها: انتخابات
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی