امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۸۰۷۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲

یک رویداد نادر؛ جیرجیرکی پس از ۱۷ سال پوست انداخت اما طعمه مار شد!

خرداد؛ در رویدادی بی سابقه یک زَنجِره (Cicada) یا جیرجیرک دشتی درست لحظاتی پس از پوست اندازی طعمه یک مار سمی شد.

به گزارش فرارو، چارلتون مک دانیل ۴۲ ساله هنگامی که قصد داشت از لحظه پوست اندازی زنجره در جنگل ملی سنت فرانسیس-اوزارک در آرکانزاس آمریکا عکاسی کند با صحنه ای بی سابقه و عجیب مواجه شد.

او که در لحظات اولیه پوست اندازی این حشره در حال عکاسی بود متوجه حضور یک مار کاپرهد در آن نزدیکی شد. ظاهرا مار منتظر خارج شدن زنجره از پوسته بود و چند ثانیه پس از اینکه از پوسته خارج شد آنرا شکار کرد.

این زنجره ۱۷ سال انتظار کشید تا پوسته بیندازد اما بلافاصله پس از پوست اندازی توسط مار سمی خورده شد.

زنجره یا زلّه یا جیرجیرک دشتی از راسته نیم‌بالان است که دارای چشمانی ریز و با فاصله از هم بر روی سر و بال‌های شفاف ترانما با رگ‌بندی زیاد است.

حدود ۱۵۰۰ گونه زنجره در جهان وجود دارد که غالباً در مناطق معتدل گرم تا گرمسیر سکونت دارند.

این حشرات عموماً درخت کاج را ترجیح می‌دهند ولی در لاروهای پیر پوست اندازی بر روی ساقه علف و گاه سرخس نیز دیده شده‌ است. به‌طور کلی چرخه حیات جیرجیرک‌ها چندین ساله‌ است و اکثر این دوره به صورت لارو و زیر زمین سپری می‌شود.

حشره نابالغ با سوراخ کردن ریشه گیاه و مکیدن شیره آن تغذیه می‌کند. در بعضی گونه‌ها زمان زیادی تا بلوغ و جیرجیرک شدن صرف می‌شود. از جمله magicicada از آمریکای شمالی که به علت چرخه حیات ۱۷ ساله‌اش شهرت دارد.

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

(تصاویر)

برچسب ها: جیرجیرک ، مار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی