امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۸۱۵۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰

لبان تشنه مردمان دیار کویر سیراب می‌شود؛ کاروان "نذر آب" در خراسان به راه افتاد

جمعیت هلال‌احمر که همواره در بدترین حوادث طبیعی و غیرطبیعی در کنار مردم کشور حضور داشته و این بار قدم به راه طولانی‌ای گذاشته تا با کاروان "نذر آب" غبار ‌بی‌آبی را از چهره محنت‌کشیدگان خشکسالی در این دیار کویری بزداید.
به گزارش خرداد به نقل از خبرگزاری تسنیم ، حاکمیت 20 ساله خشکسالی بر عرصه‌های خراسان جنوبی از دیرباز روایت قصه گویان پیر کویر برای نسل جدید شده و رمان نویس روزگار 21 امین سریال خساست آسمان کویر را قلم می‌زند.

اگرچه سیلی از باران در بهار سال جاری عطش کویر را فروکش کرد اما هنوز هم افراد زیادی از روستاییان برای نوشیدن جرعه‌ای آب در انتظار تانکرهای آبرسانی هستند. 

گذشته از مشکلات آب در روستاها، رد پای خشکسالی بسیاری از مزارع کشاورزی را از بین برده و مردمان این دیار را با فقر گلاویز کرده و فریاد کمک خواهی آنها بلند شده است.

جمعیت هلال‌احمر که همواره در بدترین حوادث طبیعی و غیرطبیعی در کنار مردم کشور حضور داشته و این بار قدم به راه طولانی‌ای گذاشته تا با کاروان "نذر آب" غبار محنت و بی‌آبی را از چهره محنت‌کشیدگان خشکسالی در این دیار کویری بزداید.

از این رو چهار کاروان از استان های همدان، گیلان، اردبیل و خراسان رضوی مهمان خراسان جنوبی می‌شوند تا با فعالیت‌های بی شاعبه خود، آلام کویرنشینان را مرهم شوند.

جمعی از مسئولان خراسان جنوبی هم طی جلسه‌ای گرد هم آمدند تا با همفکری و هماهنگی، مقدمات حضور این داوطبان و خیرخواهان را به استان فراهم کنند. 

جانشین مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان در این جلسه بیان کرد: جمعیت هلال احمر طی فعالیت‌های خویش همواره به اجرای طرح‌های بشر دوستانه و داوطلبانه و کمک‌های خیریه با تکریم انسان‌ها می‌پردازد‌.

مجیدرضا لطیفی با بیان اینکه طی سال گذشته 42 کاروان سلامت به شهرستان‌های استان اعزام شدند افزود: دو هزار و 81 نفر از خدمات این کاروان‌ها در زمینه ویزیت، داروی رایگان، مشاوره زنان و زایمان، روانشناختی و غربالگری تست قند خون و فشار خون بهره‌مند شدند.

لطیفی بیان کرد: در سه ماهه سال جاری هم هفت کاروان سلامت به شهرستان‌های سربیشه، طبس، زیرکوه، فردوس و درمیان اعزام شده و خدمات متعددی را به 494 نفر ارائه کردند. 

وی با اشاره به اعزام کاروان‌های سلامت به اقصی نقاط روستایی و محروم خراسان جنوبی بیان کرد: هدف از اعزام این کاروان‌ها صرفا ویزیت یک بیمار نبوده بلکه ارتقاء سلامت را در دستور کار خویش قرار می‌دهد.

لطیفی از میزبانی خراسان جنوبی از چهار کاروان سلامت از استان‌های گیلان، همدان، اردبیل و خراسان رضوی در قالب طرح "نذر آب"  از دهم مردادماه سال جاری خبر داد و گفت: این کاروان‌ها تا 20 شهریور ماه در شهرستان‌های زیرکوه، طبس، نهبندان و سربیشه به فعالیت می‌پردازند.

معاون بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: بخشی از فعالیت این کاروان‌ها در قالب خدمات پزشکی و بخشی هم در راستای مشکلات آب مناطق انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه حضور اینگونه از کاروان‌ها پلی برای رسیدن به خیرین جدید در حوزه‌های مختلف است افزود: بسیاری از خیران در قالب این کاروان‌ها و جدا از فعالیت‌های تعریف شده، کارهای خیرخواهانه دیگری را انجام می‌دهند.

لطیفی خواستار همکاری دستگاه‌ها در راستای تامین تجهیزات مورد نیاز این کاروان‌ها شد و اظهار داشت: آموزش مادران باردار و آموزش‌های مبتنی بر نیاز محلی و راه‌های پیشگیری و درمان بیماری‌ها از جمله محور فعالیت کاروان‌های سلامت است.

نماینده آبفار روستایی خراسان جنوبی نیز در این جلسه با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 400 روستای استان آبرسانی سیار می‌شوند گفت: از این تعداد قریب به 300 روستا شبکه آبرسانی نداشته و دارای مخزن ثابت فلزی هستند.

فرزاد خسروی بیژائم، با بیان اینکه بسیاری از این مخازن ثابت فرسوده شده است افزود: شرکت آبفار روستایی هم در زمینه تانکرهای حمل آب و هم در زمینه مخزن های نگهداری نیازمند توجه خیرین است.

اسماعیل اسماعیلی، نماینده دفتر روستایی استانداری خراسان جنوبی هم در این جلسه بیان کرد: تمام دهیاری‌ها و شوراهای جامعه هدف آمادگی اسکان کاروان‌های سلامت را دارند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان جنوبی نیز در این جلسه بیان کرد: حضور این کاروان‌ها علاوه بر حذف مسائل و مشکلات بهداشتی در مناطق محروم، باعث پیشرفت منطقه در دیگر جنبه‌ها نیز می‌شود.

علی‌اصغر موسوی‌کیا خواستار استفاده از متخصص زنان در این کاروانها شد و اظهار داشت : بر اساس آمارها قریب به 50 درصد از جمعیت را زنان تشکیل داده بنابراین توجه به این قشر هم باید در دستور کار باشد.

وی بیان کرد: با کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان رایزنی‌های لازم انجام می‌شود تا با کاروان های سلامت همکاری داشته باشند.

موسوی‌کیا ادامه داد: سازمان‌های مردم نهاد زیادی در حوزه بهداشت و درمان استان شکل گرفته که با کاروان‌های سلامت همکاری خواهند داشت.

وی با بیان اینکه پراکندگی جمعیت در خراسان جنوبی ارائه خدمات را دچار مشکل می‌کند افزود: علیرغم تمام اقدامات مطلوبی که انجام شده رتبه خوبی در بیماری ‌های غیرواگیر نداریم و جای کار دارد.

برچسب ها: تشنه ، آب ، خراسان
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی