امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۸۶۲۸
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳

صعودی که بی ارزش شد

خرداد؛ صعود یوگسلاوی به یورو ۱۹۹۲ به دلیل تجزیه این کشور توسط یوفا بی ارزش قلمداد شد و دانمارک به جای این کشور در این رقابت‌ها شرکت کرد.

به گزارش ایسنا، فرو ریختن دیوار برلین در سال ۱۹۹۰ باعث شد تغییراتی در چهره جغرافیایی اروپا به وجود آید. برخی از کشورها یکی شدند و کشورهای جدیدی ظاهر شدند. دو آلمان (شرقی و غربی) متحد شدند. شوروی سلطه‌اش بر استونی، لتونی و لیتوانی را از دست داد و سپس کم‌کم جمهوری‌های دیگر از شوروی جدا شدند. چکسلواکی به دو بخش جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد. خیلی زود یوگسلاوی شروع به تجزیه شدن کرد. یوفا در آستانه برگزاری یورو ۱۹۹۲ سوئد بود و یک مشکل داشت. تیم‌هایی که مرحله مقدماتی را شروع کرده بودند دقیقا همان تیم‌هایی نبودند که به مرحله نهایی صعود کرده بودند. مساله آلمان با متحد شدنش حل شد. شوروی با نام کنفدراسیون ایالت‌های مستقل در این بازی‌ها به حضورش ادامه داد. پس از بازی‌ها قرار بود یوفا نام فدراسیون‌های جدید را به فهرست کشورهای اروپایی اضافه کند. از طرفی چکسلواکی نتوانست به مرحله نهایی صعود کند.

مشکل یوگسلاوی باقی ماند. این تیم با پیروزی ۲ بر صفر برابر اتریش صعودش را قطعی کرد اما یک سال بعد با مشکل روبرو شد چون در این کشور آشوب شد و جنگی خشن به راه افتاد که همه جهان را به وحشت انداخت. در رابطه با فوتبال مشخص بود تیمی که به یورو فرستاده می‌شود آن تیمی نیست که در حقیقت صعود کرده بود. این تیم ضعیف‌تر بود. اغلب بازیکنان پراکنده شده بودند و در ایالت‌های مختلف حضور داشتند. مساله تا پیش از برگزاری بازی‌ها بسط پیدا کرد، زمانی که تصمیم گیری شد باقی مانده ایالت‌های جدا شده که از آن به عنوان یوگسلاوی نام می‌برند نمی‌تواند با این نام در رقابت‌ها شرکت کند. سازمان ملل دولت یوگسلاوی را به دلیل حمله‌های سارایوو تجزیه شده دانست. تیم یوگسلاوی با وجود کسب نتایج درخشان در مرحله مقدماتی (کسب هفت پیروزی، یک شکسست، به ثمر رساندن ۲۴ گل و دریافت چهار گل) و برخورداری از پانچف، برترین گلزن دور مقدماتی در آخرین لحظه از یورو اخراج شد. یوفا تصمیم گرفت دانمارک را به این رقابت‌ها دعوت کند که در گروه یوگسلاوی در رتبه دوم جای گرفته بود.

بازیکنان دانمارک در تعطیلات تابستانی به سر می‌بردند چون لیگ‌های اروپایی به پایان رسیده بود. سرمربی دانمارک به سرعت بازیکنان ملی‌پوش را دور هم جمع کرد و در این بین میشل لادروپ، بهترین بازیکن تیم که در شرایط مناسب قرار نداشت از این فهرست کنار گذاشته شد. این تیم که در لحظه آخر جایگزین یوگسلاوی شده بود بر خلاف انتظار جام قهرمانی را بالای سر برد. زمانی که یوگسلاوی به خاطر جنگ‌های متعدد پر از خون و تجزیه شده بود دانمارکی‌ها با خیال راحت از بازی کردن در رقابت‌هایی که تصور نمی‌کردند در آن حضور داشته باشند لذت می‌بردند. آنها پس از سوئد در رتبه دوم جای گرفتند و بالاتر از فرانسه و انگلیس ایستادند تا صعودشان به دور بعد قطعی شود. در نیمه نهایی توانستند در ضربات پنالتی هلند، مدافع عنوان قهرمانی را شکست دهند که در ترکیب از بازیکنان بزرگی همچون گولیت، کومان، فان باستن، رایکارد و برگکمپ بهره می‌برد. در نهایت دانمارک در فینال با دو گل آلمان را شکست داد و جام قهرمانی را بالای سر برد.
برچسب ها: صعود یوگسلاوی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی