امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۹۱۲۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۱

روسیه تحریم های یکجانبه آمریکا را ثبات آفرین ندانست

خرداد؛ معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد بر لزوم مشارکت کشورهای منطقه برای ایجاد امنیت در خلیج فارس تاکید کرد و گفت تحریم های یکجانبه آمریکا نمی تواند برای منطقه صلح و ثبات آفرین باشد.

دیمیتری پولیانسکی بعدازظهر پنج شنبه در نشست خبری که در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد، طرح موسوم به ایجاد "سیستم امنیت جمعی در خلیج فارس" را تشریح کرد.

وی افزود: امنیت این منطقه استراتژیک برای جهان اهمیت دارد. از این رو معتقدیم که استقرار یک سیستم امنیت جمعی در خلیج فارس برای رایزنی ها و تلاش های دیپلماتیک در منطقه اساسی است.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: این سیستم باید مبتنی بر قوانین بین المللی، منشور ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت باشد. از نظر ما سیستم امنیت خلیج فارس باید فراگیر و جامع باشد که اساس آن بر احترام به منافع همه طرف های منطقه ای و جهانی باشد.

پولیانسکی اضافه کرد: برای ایجاد این سیستم امنیتی ما باید با کشورهای دخیل منطقه ای و خارج از آن، شورای امنیت سازمان ملل متحد، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی و شورای همکاری خلیج فارس رایزنی های دوجانبه و چندجانبه داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی بلند مدت در این طرح ایجاد یک سازمان همکاری و امنیتی در خلیج فارس است که باید شامل کشورهای حوزه خلیج فارس، روسیه، چین، آمریکا، اتحادیه اروپا، هند و دیگر دولت های ذینفوذ به عنوان ناظر یا عضو باشد.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد یادآور شد: ما بازخوردهای مثبتی از این طرح دریافت کرده ایم. امیدواریم که ادامه یابد و ما را به اقدامات مثبت و ملموسی هدایت کند.

پولیانسکی درباره تلاش آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف دریایی هم اظهار کرد از نظر ما تنها تحریم هایی که مبتنی بر شورای امنیت و حمایت همه جانبه دولت های کلیدی، فرصت به ارمغان آوردن صلح و ثبات را به این منطقه خواهد داد.

وی افزود: همانگونه که قبلا هم گفتیم، خروج آمریکا از برجام نمی تواند عامل اختلال حمل نفت از این منطقه شود، راه برون رفت از این مشکل هم، افزایش درگیری بین طرف ها نیست بلکه باید به گفت وگو روی آورد.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی