امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۹۵۳۰
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۶

گردشگری در کشور روند پرشتابی را طی می‌کند/ ارائه بسته سفر به هر استان

خرداد؛معاون گردشگری کشور گفت: برنامه‌ریزی‌هایی در قالب طرح «ساب» انجام‌شده تا مسافران دریابند که اگر در چهارچوب یک تور و به شکل برنامه‌ریزی‌شده سفر کنند، سفر پربارتر و باکیفیت‌تری را تجربه خواهند کرد.

به گزارش خرداد، ولی تیموری معاون گردشگری کشور در چهل و یکمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اظهارکرد: «براساس بحث ضرورت فرهنگ‌سازی در سفر که موضوع جلسه گذشته بود، کمیته فرهنگی ستاد هماهنگی خدمات سفر مأموریت یافت تا این کار را به شکل نهادینه اجرایی کند.»

او افزود: «در حال حاضر بیش از ۲۰ دستگاه و سازمان داخل این مجموعه عضو هستند که می‌توان از ظرفیت آن‌ها استفاده کرد تا این موضوع نهادینه شود. این موضوع فقط به رعایت آداب‌ورسوم محلی و احترام به هنجارهای محلی خلاصه نمی‌شود و همه باید در این زمینه تلاش کنیم.»

تیموری در ادامه گفت: «در بخش آموزش، طرح نظام جامع آموزش گردشگری کشور در حال آماده شدن است که تکالیفی برای سازمان میراث فرهنگی و سایر سازمان‌ها در آن پیش‌بینی‌شده، یک‌سری از برنامه‌ها قالب آموزشی و آگاهی‌بخشی در این‌خصوص دارند، هم در بعد گردشگران سفر(خدمات‌گیرندگان) و هم در بعد میزبانان سفر(ارائه‌دهندگان خدمات) و افرادی که به شکل رابط در این میان خدماتی ارائه می‌دهند، باید فرهنگ‌سازی‌ شود که برنامه‌هایی در حال انجام است.»

او با تأکید بر پیگیری هدایت گردشگر و مسافر به سمت سفرهای برنامه‌ریزی‌شده گفت: «در کمیته فرهنگ‌سازی ستاد هماهنگی خدمات سفر، برنامه‌ریزی‌هایی شده تا مسافران دریابند که اگر در چهارچوب یک تور برنامه‌ریزی‌شده سفر کنند، سفر پربارتر و باکیفیت‌تری را تجربه خواهند کرد و این کار علاوه بر بالا بردن کیفیت تجربه بازدید گردشگر، هزینه‌های او را در قالب سفر تور پایین می‌آورد، در قالب طرح «ساب» (سفرهای آسان برنامه‌ریزی‌شده) سعی ما این است که تعادل و توازنی بین سفر و مسافر شکل بگیرد.»

معاون گردشگری همچنین گفت: «با وجود همه مشکلات اقتصادی، مردم همچنان سفر را در برنامه‌های زندگی خود دارند ولی برنامه‌ای برای این سفرها ندارند. وقتی سفر با برنامه‌ریزی و هدفمند باشد، سیاست‌ها می‌تواند مردم را به‌سمت کاهش یا افزایش بسته‌های سفر پیش ببرد. با ایجاد این طرح به‌دنبال سامان‌دهی و توزیع سفر هستیم.»

او بابیان این‌که بحث گردشگری در کشور روند پرشتابی را طی می‌کند، خاطرنشان کرد: «سال ۹۷ را با ۵۲درصد افزایش گردشگران ورودی به پایان رساندیم، در سه‌ماهه نخست امسال مشابه سال گذشته روند افزایشی داشتیم، ماندگاری گردشگران هم به حجم قابل قبولی رسیده است. امسال سازمان جهانی گردشگری در حوزه بین‌الملل، عدد خوبی را اعلام کرده است.»

فریدون محمدی دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر نیز در این نشست با اشاره به طرح باشگاه «ساب» تصریح کرد: «در سال‌های گذشته پروژه‌های مختلفی در این خصوص تصویب و اجرا شد که نتایجی هم داشته است اما آنچه در طرح ساب مدنظر ماست، این است که بحث سفر در داخل کشور یک بحث فراسازمانی است و همه دستگاه‌هایی که عضو ستاد هستند اگر بیشتر از سازمان گردشگری در آن نقش نداشته باشند، کمتر از آن نقش ندارند.»

او افزود: «۳۱ استاندار به‌عنوان روسای ستاد اجرایی استان‌ها هستند و در سطح استان‌ها مدیران گردشگری ما، دبیران ستاد هستند. تشکیلات خوبی که می‌تواند این برنامه را در کشور اجرایی کند. درواقع در این طرح می‌خواهیم به بسته سفر برسیم نه پول. باید برای هر استان بسته سفر خوبی ارائه شود که شامل تمام خدماتی است که یک مسافر می‌تواند در هر استان آن‌ها را دریافت کند. قرار بر این است که استاندار در هر استان دو بسته سفر را با مدیریت استاندار و همه دستگاه‌های عضو ستاد اجرایی سفر استان، آماده و برای ما بفرستند.»

محمدی همچنین به راه‌اندازی سامانه جامع خدمات سفر اشاره کرد و گفت: «سامانه جامع خدمات سفر از زمان حضور دکتر تیموری در ستاد مطرح شد. سامانه ۰۹۶۲۹ اطلاعات سفر گردشگری استان‌ها و جاذبه‌های آن را دارد و اکنون مأموریت داریم این سامانه را تبدیل به سامانه جامع خدمات سفر کنیم که این سامانه بتواند اطلاعات کاملی از سفر را در اختیار مسافر قرار دهد.»

همچنین پیشنهاد تهیه و تولید کلیپ‌های کوتاه در خصوص فرهنگ‌سازی سفر توسط دستگاه‌های فرهنگی با هماهنگی دبیرخانه ستاد در جلسه کمیته فرهنگی ستاد هماهنگی خدمات سفر مورد توجه قرار گرفت.

پخش کلیپ‌های تولیدی دستگاه‌های عضو ستاد از تمامی رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی، همکاری صدا و سیما برای حضور اعضا و کارشناسان سفر در برنامه ویژه «راهی شویم» شبکه رادیویی پیام و آوا نما، تولید برنامه ویژه در راستای ایجاد فرهنگ سالم سفر و فرهنگ اسلامی و پخش از شبکه‌های سراسری از سوی صداوسیما، فعال‌تر کردن کمیته فرهنگی ستادهای اجرایی خدمات سفر استان‌ها،تولید برنامه‌های فرهنگی جهت پخش در شبکه‌های استانی از سوی ستادهای اجرایی خدمات سفر استان‌ها و پیگیری پیرامون گنجاندن مطالب مرتبط با فرهنگ‌سازی سفر در کتب درسی دردوره‌های مختلف تحصیلی از سوی آموزش و پرورش از دیگر پیشنهادات این کمیته بود.

چهل و یکمین نشست ستاد هماهنگی خدمات سفر از سوی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر صبح روز سه‌شنبه ۲۲ مردادماه با حضور نمایندگانی از نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط همچون وزارت صنعت، معدن، تجارت، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت کشور، سازمان بندرها و دریانوردی، سازمان امداد و نجات هلال‌احمر، سازمان بندرها و دریانوردی، سازمان هواشناسی کشور، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس راهور ناجا، سازمان اورژانسی کشور، سازمان محیط‌زیست، کانون راهنمایان گردشگری سراسر کشور، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران، جامعه هتلداران ایران، سازمان جوانان، سازمان صداوسیما، سازمان مناطق آزاد برگزار شد.

برچسب ها: گردشگری در کشور
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی