امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۹۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۴

سیاست های پوپولیستی ترامپ مرهمی بر اقتصاد آمریکا نشد

خرداد؛ روند اقتصادی آمریکا و کاهش عمیق ارزش سهام در بازار بورس این کشور نشان داد برخلاف ادعای پوپولیستی ترامپ، اقتصاد این کشور با داشتن بیش از 22 تریلیون دلار بدهی، به سمت رکود در حرکت است.

کارشناسان اقتصادی از سال گذشته پیش بینی کرده بودند که وضعیت اقتصادی جهان رو به رکود است و شرایط اقتصادی آمریکا هم به تبع آن در همین مسیر خواهد بود.

در 31 فروردین ماه امسال عضو گروه مشاوران رشد جهانی در گفت‌وگو با ایرنا تاکید کرد اقتصاد آمریکا رو به رکود است و ادعای رشد اقتصادی از سوی ترامپ نتیجه افزایش بدهی دولت است.

سناتور راند پال هم در تارنمای خود به طور لحظه ای میزان بدهی ایالات متحده آمریکا را به نمایش درآورده است که تا این لحظه عدد 22 تریلیون و 228 میلیارد و 89 میلیون دلار ثبت شده است و این روند همچنان رو به رشد است.

«روزبه علی آبادی» به ایرنا گفته بود: رکود اقتصادی در جهان وجود دارد و ما وارد یک فرایند رکود در کل آمریکا می شویم. چند نشان وجود دارد که یکی نرخ بیکاری است که اکنون در کمترین مقدار قرار گرفته است. یعنی اقتصاد به سمت بیش اشتغالی می رود. 
وی ادامه داد: نشانه دوم این است که فدرال رزرو، نرخ هر نوع وامی را افزایش داده و این یعنی می خواهند میزان نقدینگی را در بازار کم کنند. از آن مهمتر اگر نگاه کنید میزان وام نسبت به رشد ناخالص داخلی در آمریکا در دو دهه گذشته بیشتر شده است. 
این تحلیلگر اقتصادی اضافه کرد: این برای بازار بسیار خطرناک است، یعنی یک بحران وحشتناک وام در آمریکا وجود دارد. اگر نسبت وام را در ایتالیا نگاه کنید یعنی میزان وام عمومی در جامعه نسبت به رشد ناخالص داخلی حدود 132 درصد است. 
علی آبادی اظهار کرد: این نسبت در آمریکا رقم 104 درصد است که بسیار قابل ملاحظه و بالاترین رقم در دو دهه گذشته است. بیشترین وام، وام مشتری است که می تواند شامل مسکن و اعتبار و وام غیرشرکتی است. 

روز چهارشنبه تغییر ناگهانی تغییر نرخ بهره نگرانی ها را افزایش داد و آن کاهش سود سپرده های 10 ساله نسبت به سپرده های 2 ساله بود که برای نخستین بار از سال 2007 تا کنون اتفاق افتاده است.

عضو گروه مشاوران رشد جهانی در آذرماه سال 1397 هم در گفت وگو با ایرنا یکی از نشانه های رکود اقتصادی ایرنا را همین مساله دانسته و گفته بود: سیاست های کوتاه مدت امروز آمریکا نه تنها بر اقتصاد این کشور بلکه بر اقتصاد جهان تاثیر می گذارد. من فکر می کنم این خطر خیلی ملموس تری است. در چند سال آینده شاهد یک رکود اقتصادی خواهیم بود هرچند هنوز عمق این رکود اقتصادی را نمی دانیم.

علی آبادی با اشاره به عملکرد بانک مرکزی آمریکا که نمونه ای از رکود است، گفت: بهره اوراق قرضه کوتاه مدت بیشتر از بهره اوراق قرضه دراز مدت است. این نشان می دهد که امروز اقتصاد آمریکا نسبت به آینده خود خوش بین نیست.

این کارشناس مسایل آمریکا یادآور شد: این موضوعی بود که در 2007 و تا حدی هم در 2013 دیدیم و فکر می کنم که ترامپ با سیاست های پوپولیستی، تاثیر منفی روی آن می گذارد و این رکود، عمق بیشتری خواهد یافت. این کار، هم به منافع سیاسی آمریکا و هم به منافع اقتصادی آن لطمه خواهد زد.

سرمایه‌داران هم بیشتر علاقمندند تا پول‌های خود را برای طولانی مدت سپرده گذاری و سود بیشتری دریافت کنند تا اینکه به طور کوتاه مدت باشد و ندانند که شرایط چگونه خواهد شد. اقتصاددان‌ها به این شرایط، "منحنی بازده معکوس" نام نهاده اند و می گویند در این شرایط فدرال رزرو مجبور می شود برای حمایت از اقتصاد، نرخ سود کوتاه مدت را کاهش دهد.

آسوشیتدپرس در این باره می نویسد: در کوتاه مدت، این منحنی معکوس نشانه ای از بدبینی اقتصادی است. منحنی های معکوس در واقع منادی رکود هستند. آنها پیش از هر پنج رکود اقتصادی گذشته در آمریکا دیده شده اند.

وارونگی که روز چهارشنبه رخ داد، بازار سهام آمریکا را هم به سرازیری سقوط وارد کرد به گونه ای که سهام "داو جونز" 800 واحد معادل 3 درصد کاهش یافت. با این حال گفته می شود، منحنی بازده معکوس علامتی از رکود اقتصادی است که 2 سال بعد اتفاق می افتد.

علاوه بر شرایط داخلی آمریکا و جنگ تجاری آن با چین که به طور مستقیم بر حدود 300 میلیارد دلار کالای چینی وارد شده به آمریکا اثر می گذارد، به اقتصاد صادراتی آلمان که در سه ماهه دوم کاهش یافته است نیز آسیب می رساند. خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در پاییز امسال هم مزید بر علت شده است در حالی که ژاپن و کره جنوبی نیز درگیر یک جنگ تجاری هستند.

حال باید دید در یکسال و نیم باقی مانده تا پایان چهار سال ریاست ترامپ بر کاخ سفید، سیاست های متناقض و متزلزل واشنگتن در قبال بحران اقتصادی این کشور چگونه پیش خواهد رفت و آیا ترامپ می تواند از "هنر معامله" خود برای نجات اقتصاد این کشور بهره گیرد یا خیر.

هیاهوی ترامپ برای بهبود شرایط اقتصادی حداقل در آمار و ارقام به گونه ای دیگر است و شاید بتوان گفت سیاست پوپولیستی ترامپ نتوانسته است مرهمی بر حال نزار اقتصاد آمریکا باشد.
برچسب ها: ترامپ ، آمریکا
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی