امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۹۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹

دولت مکزیک: تیراندازی در ال پاسو باید یک اقدام تروریستی محسوب شود

خرداد؛ دولت مکزیک بار دیگر تاکید کرد که تیراندازی روز 12 مرداد در شهر "ال پاسوگ در "تگزاس" که در آن هشت مکزیکی کشته شدند، یک اقدام تروریستی علیه مکزیکی ها بوده و دولت آمریکا باید با تروریستی اعلام کردن این رویداد، اقداماتی برای جلوگیری از تکرار آن انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری "رویترز"، "مارسلو ابرارد" (Marcelo Ebrard) وزیر خارجه مکزیک دیروز (چهارشنبه) در  پی دیدار با مقامات آمریکا درباره حادثه مزبور ،در یک کنفرانس خبری گفت که لازم است اقداماتی برای جلوگیری از تکرار چنین کشتارهایی در آینده صورت گیرد. وی خاطرنشان کرد: بسیار مهم است که تدابیری برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی اتخاذ شود و این اقدام به عنوان همان چیزی که بوده یعنی یک "اقدام تروریستی با هدف کشتن مکزیکی ها" ، طبقه بندی شود .

یک جوان 21 ساله روز شنبه 12 مرداد (سوم اوت)با ورود به یک فروشگاه در شهر مرزی ال پاسو ایالت تگزاس اغلب حاضران که لاتین تبار بودند را به گلوله بست و 22 نفر را کشت و بیش از 26 نفر دیگر را زخمی کرد. در این حادثه هشت شهروند مکزیکی کشته شدند . یک بیانیه چهار صفحه ای که گفته می شود توسط "پاتریک کروسیوس" عامل این تیراندازی نوشته شده و بعدا در یکی از پیام رسانه ای آنلاین مورد استفاده افراط گراها منتشر شد ، این حمله را به عنوان "پاسخی به اشغال تگزاس توسط لاتین تبارها" توصیف کرد.

به گزارش رویترز ، وزیر خارجه مکزیک گفت: کسانی هستند که می گویند "نه این تروریسم نیست، بلکه فقط یک فرد بوده است" ؛ اما باید گفت شخصی که این کار نفرت انگیز و قبیح را انجام داد، بخشی از یک شبکه بوده و "مانیفستی" را نیز منتشر کرده است.

در همین حال ، وزارت خارجه مکزیک از اعلامیه "گریگ ابوت" (Greg Abbott) فرماندار تگزاس مبنی بر تشکیل یک گروه ضربت داخلی درباره تروریسم در پی حادثه ال پاسو برای مبارزه با "اقدامات نفرت انگیز و افراط گرایی" در تگزاس ، تقدیر کرد.

دولت مکزیک همچنین امیدوار است که عامل تیراندازی ال پاسو را در مکزیک محاکمه کند. "لوپز اوبرادور" رئیس جمهوری مکزیک نیز در این ارتباط گفت : ما درخواست خواهیم کرد که این فرد در اینجا (مکزیک) محاکمه شود و خواستار استرداد او خواهیم شد. وی خاطرنشان کرد که مکزیک اجازه مجازات اعدام را نمی دهد، اما می تواند احکام سنگینی برای این فرد صادر کند. رئیس جمهوری مکزیک افزود: نمی خواهیم که چنین حادثه ای بار دیگر روی بدهد ؛ ما خواستار این جرایم نفرت انگیز نیستیم.

حادثه تیراندازی ال پاسو همزمان با تنشهای دیپلماتیک بین دولت آمریکا و مکزیک بر سر تجارت و مهاجرت ، موجب احساس بیزاری گسترده ای در مکزیک شده است .  "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا بارها در سخنان خود مکزیکی‌ها را به دلیل عدم حفاظت از مرزهای مشترک مورد سرزنش قرار داده و مهاجران این کشور را متجاوزان جنسی و قاچاقچیان مواد مخدر نامیده است. برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معتقدند، ترامپ یک نژادپرست است و سخنانه جانبدارانه وی از نژادپرستی به خصوص از "برترپندارهای سفید پوست"، حمایت می کند.
برچسب ها: مکزیک ، ال پاسو
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی