امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۹۶۴۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶

تلاش متجاوزان سرخورده از جنگ برای تجزیه یمن

خرداد؛ شورای انتقالی یمن (وابسته به امارات) که از هفته گذشته با نیروهای دولت مستعفی منصور هادی (مورد حمایت عربستان) در شهر عدن وارد درگیری مسلحانه شد با صدور بیانیه ای از اداره مستقل استان های جنوبی توسط این شورا خبر داد.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، این شورا تاکید کرد که هدف نهایی آن، تشکیل دوباره کشور "یمن جنوبی" است.

جدایی طلبان یمنی وابسته به متجاوزان به این کشور همچنین خواستار حمایت کشورهای منطقه و جامعه جهانی از خود شدند.

در همین حال طرفداران استقلال جنوب، روز گذشته (پنج شنبه) به خیابان های عدن آمدند تا حمایت خود از شورای انتقالی را اعلام کنند.

ناظران معتقدند که این شورا قصد دارد با برگزاری راهپیمایی در عدن و دیگر شهرهای جنوب، در جلسات مذاکره با نمایندگان  هادی که قرار است روزهای آینده با میانجیگری عربستان در ریاض برگزار شود، دست برتر را داشته باشد.

وزارت خارجه دولت مستعفی یمن نیز روز گذشته با صدور بیانیه ای، امارات و نیروهای شورای انتقالی را به کودتا علیه خود متهم کرد.

دولت مستعفی در بیانیه روز پنجشنبه خود از امارات خواست تا حمایت نظامی از نیروهای جدایی طلب را متوقف کند و درعین حال از حملات ائتلاف نظامی به سرکردگی عربستان به مواضع نیروهای شورای انتقالی حمایت کرد.


بر اساس اعلام رسانه ها نیروهای موسوم به کمربند امنیتی که شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب و تحت حمایت مستقیم امارات متحده عربی قرار دارند، موفق شدند طی هفته گذشته ابتدا مناطق نظامی، پادگان‌ها و مراکز حیاتی شهر عدن و پس از آن کاخ ریاست جمهوری را که در واقع مرکز حکومت

منصور هادی به شمار می‌ رفت را تسخیر کنند.

ماجرا از آنجا آغاز شد که «هانی بن بریک» نایب رئیس شورای انتقالی جنوب یمن از نیروهای تحت امرش خواست، به کاخ  ریاست جمهوری "معاشیق" عدن که در کنترل نیروهای منصور هادی است، حمله کنند و کنترل آن را به دست گیرند.

«شورای انتقالی جنوب یمن» در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار عدن تشکیل شد.

امارات متحده عربی و عربستان سعودی پس از حمله فروردین ماه ۹۴ به یمن، هر یک کنترل بخش‌هایی از این کشور را در دست دارند و از مزدوران محلی برای عملیات علیه نیروهای یمنی استفاده می‌ کنند.

کارشناسان معتقدند درگیری میان نیروهای منصور هادی و شورای انتقالی در عدن، بیانگر شکاف عمیق در ائتلاف متشکل از عربستان و امارت در حمله به یمن است و اکنون شواهد و قرائن نشان می دهد که ابوظبی بتدریج در صدد خروج از این ائتلاف است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی