امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۹۷۰۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱

کواکبیان: پسماندهای هسته‌ای سایر کشورها در ایران دفن نمی‌شود

خرداد؛ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: پسماندهای هسته ای سایر کشورها در کشور ما دفن نمی‌شود.

«مصطفی کواکبیان» در جلسه علنی امروز-شنبه- مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهار نظر یکی از اعضای شورای نگهبان پیرامون مصوبه مجلس درخصوص لایحه الحاق ایران به کنوانسیون دفن پسماندهای هسته‌ای گفت: لازم است این مساله برای شفاف سازی در افکار عمومی واضح بیان شود. اینگونه نیست که پسماندهای هسته‌ای سایر کشورها در کشور ما دفن شود.

به گزارش ایرنا، آیت الله یزدی اخیرا در جمع دادستان‌های کشور گفت: «مجلس تصویب کرده بود که توافق نامه صورت گرفته، پسماندهای سوخت اتمی می‌تواند در کشور دفن شود، اما بنده اعلام کردم که این مورد خلاف شرع، خلاف قانون و خلاف مصلحت است و سایران نیز این را پذیرفتند.»

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم کلنگ‌زنی مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار، در سایت فردو به اظهارات آیت الله یزدی درباره لایحه تصویب کنوانسیون مشترک ایمنی سوخت مصرف شده و پسماندهای پرتوزا گفت: «ظاهرا سوء تفاهمی پیش آمده است. من از سوی آیت‌الله یزدی شنیدم که گویا در این لایحه اجازه داده شده است که کشورهای استکباری سوخت مصرف شده‌شان را در ایران دفع کنند. این در حالی است که در مواد ۱۱ و ۱۲ مقدمه این لایحه به صراحت آمده است هیچ کشوری نمی‌تواند کشور دیگر را وادار کند که پسماندش در آن کشور دفع شود.»

وی با بیان اینکه ما انتظار داریم عزیزان در شورای نگهبان مطالعه‌ دقیق‌تری انجام دهند، افزود: «ما دو سال و نیم در رابطه با این لایحه با کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای کمیسیون امنیت ملی، حقوقدانان و اعضای دولت صحبت کردیم و این لایحه به راحتی در مجلس تصویب شد اما نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده که در رابطه با ماده‌ای از این لایحه که به آن اشاره شده درست برعکس آن قلمداد شده است.»

 کواکبیان همچنین در ادامه تذکر خود گفت:‌آیت‌الله یزدی عضو شورای نگهبان اخیرا در مورد مجلس اظهار نظری داشتند. ایشان بیان کرده نمایندگان با وزرا در خصوص استیضاح‌ها لابی می‌کنند، در حالی که این‌گونه نیست. با این اظهارات کل نمایندگان زیر سوال می‌روند. بنده از ایشان تقاضا دارم اگر مواردی را سراغ دارید معرفی کنید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی