امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۹۹۲۵
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲

دعوای هند و پاکستان بر سر آب بالا گرفت

خرداد؛ پس از بالا گرفتن تنش های دیپلماتیک و نظامی میان هند و پاکستان بر سر کشمیر در پی لغو امتیازات این منطقه ،مناقشات آبی و باز کردن دریچه سد ها به موضوع جدیدی در روابط پرتنش دو کشور همسایه تبدیل شده است .

رسانه های پاکستانی روز دوشنبه به نقل از  مقامات سازمان مدیریت بحران و بلایای طبیعی این کشور اعلام کردند که هند در اقدامی خودسرانه و بدون اطلاع، دریچه های سد را باز کرده و باعث شده تا پاکستان با خطر سیل گسترده روبرو شود.

به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا،  مقامات پاکستانی گفتند که همزمان با باز شدن دریچه های سد از سوی هند، میزان سرازیر شدن آب در مسیر دریاچه های منتهی به مناطق مختلف پاکستان چند برابر افزایش یافته است.

منابع خبری پاکستان که اقدام اخیر هند را به ‘تروریسم آبی’ تشبیه می کنند، گفتند: بسیاری از مناطق مسکونی به ویژه روستاهای اطراف دریاچه و رودخانه ها تخلیه شده و وضعیت اضطراری در مناطق شمالی و جنوبی این کشور از جمله ایالت گلگیت-بلتستان اعلام شده است.

حدود دو هفته پیش دولت هند تصمیم به لغو امتیازات ویژه متعلق به منطقه جامو و کشمیر گرفت که این موضوع موجب خشم دولت و مردم پاکستان و متعاقب آن تنش در روابط از قبل سرد میان دو کشور شد.

همزمان با تشدید اختلافات سیاسی و دیپلماتیک میان دو قدرت هسته ای جنوب آسیا، مرزهای زمینی دو کشور نیز شاهد درگیری های مداوم است و اکنون این اختلافات به مسائل آبی پاکستان و هند نیز سرایت کرد.

افزایش مناقشات دریایی و مسائل حقابه پاکستان و هند در کنار اختلافات ناتمام سیاسی و مرزی باعث شده تا بهبود روابط دو کشور هسته ای در منطقه بیشتر با مشکل مواجه شود.

بر اساس پیمان رودخانه سند (ایندوس) که در سال ۱۹۶۰ (۱۳۳۹ شمسی) میان هند و پاکستان به امضا رسید، هند می تواند از آب رودخانه های شرقی ( روی، بیس و سوتلج) استفاده کند در حالی که آب رودخانه های غربی (ایندوس، جهلم و چناب) به پاکستان می رسد.

در عین حال هند می تواند برای مصرف داخلی، کشاورزی و تولید برق از آب رودخانه های غربی نیز استفاده کند.

رسانه های پاکستان گزارش دادند: بعد از تصمیم هند برای لغو امتیازات ویژه منطقه کشمیر، اکنون دهلی نو برای مقابله با مواضع دولت اسلام آباد، از اهرم آب علیه پاکستان استفاده می کند.

آخرین گفت وگوی مسئولان ارشد هند و پاکستان برای بررسی اختلافات درباره نحوه تقسیم منابع آبی دو کشور در چارچوب توافقنامه آب ایندوس سال گذشته میلادی برگزار شد.

دولت پاکستان خواهان توجه جدی دهلی نو به نگرانی های اسلام آباد نسبت به طرح ساخت سدهای مورد مناقشه بر رودخانه های بزرگ در کشمیر تحت کنترل هند بر اساس تواففق نامه ۱۹۶۰ (۱۳۳۹) آب های ایندوس می باشد.

پیش تر کارشناسان هندی اعلام کرده بودند که این کشور با استفاده بیشتر از آب رودخانه سند و یا لغو کمیته آب می تواند همسایه غربی خود را تحت فشار قرار دهد.

پاکستان در سال ۲۰۱۷ این اقدام هند را به منزله اعلام جنگ با این کشور دانست و به بانک جهانی در خصوص این تصمیم هند شکایت کرد.
برچسب ها: هند ، پاکستان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی