امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۹۹۳۱
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱

راهکار‌های مهم برای کنترل قیمت خودرو

خرداد؛ بررسی میدانی از قیمت های بازار خودرو و مقایسه آن با قیمت های هفته های گذشته نشان می دهد که شرایط آرام و با ثبات است و خبری از بالا و پایین شدن عجیب قیمت ها در بازار نیست.کارشناسان معتقدند ایجاد نظم در عرضه و تقاضا در این ثبات نقش موثری داشته است.

بیشتر کارشناسان خودرویی معتقدند حضور دلالان در بازار خودرو و تبدیل خودرو به یک کالای سرمایه‌ای به‌جای مصرفی، از مهمترین علل افزایش قیمت‌ها در این حوزه بود.

آن‌ها معتقدند تفاوت زیاد قیمت خودرو بین کارخانه و بازار نیز فعالیت دلالان را رونق داد و نظام عرضه و تقاضا در بازار خودرو کشور به طور کامل به‌هم خورده و این امر یکی از دلایل گرانی خودرو در چند ماه گذشته بود. اگرچه این روز‌ها بازار تقریبا در یک آرامش نسبی به سر می‌برد، اما واقعیت آن است که باید برای بازار خودرو چاره‌ای اندیشیده شود تا شاهد بازگشت مشکلات گذشته در این بازار نباشیم.

در همین رابطه محمدرضا منصوری نماینده مجلس و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید: «در همه بازار‌ها عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند، اما در بازار خودرو شاهد حضور فعال دلالان بودیم که آن‌ها قیمت‌ها را تعیین و بالا و پایین می‌کردند.»

او در مورد کاهش قیمت‌ها و عوامل تاثیر گذار همچون پایین آمدن نرخ ارز بر پایین آمدن قیمت‌ها می‌گوید: «اگر کاهش قیمت ارز موقتی باشد تاثیر چندانی روی قیمت خودرو نخواهد داشت. اگرچه ممکن است روی قیمت خودرو‌های خارجی اثر بگذارد، ولی قیمت خودرو‌های داخلی ما عمدتا متاثر از رفتار دلالان است نه متاثر از بالا و پایین شدن ارز. البته نمی‌گوییم بالا و پایین شدن قیمت ارز بی تاثیر است، اما این دلالان هستند که در بازار جولان می‌دهند و بازار را بر هم می‌ریزند.»

این نماینده مجلس در مورد راهکار‌های تعدیل قیمت‌ها در بازار می‌گوید: دولت می‌تواند با واردات خودروی دست دوم و ارائه مجوز در مورد خودرو‌هایی که در بنادر هستند و اسقاط می‌شوند بازار را متعادل کند و اجازه خرید و فروش خودرو را به دلالان ندهد یا مالیاتی در این زمینه وضع کند. همچنین نباید فراموش کرد ایجاد نظم در عرضه و تقاضا نیز یکی از مهم‌ترین علل ثبات در بازار خودرو است»

این عضو کمیسیون صنایع مجلس ادامه می‌دهد: «مردم هم باید اولویت‌های خود را مشخص کنند و پولی که برای آن زحمت کشیده‌اند با کالایی که خیلی هم ارزشمند نیست عوض نکنند. ما شاهد این بودیم که در مقطعی صبر و تحمل مردم باعث شد قیمت خودرو ۲۰ درصد کاهش پیدا کند.

او ادامه می دهد:در همه دنیا خودرو یک کالای موقتی و نه سرمایه‌ای است و پنج ساله اسقاط می‌شود، اما اینکه کسی بیش از یک میلیارد تومان برای خودرو پول دهد لابد این پول را مفتی و راحت به دست آورده وگرنه کسی پولی که با زحمت به دست آورده را به چنین کالایی که ۱۰۰ میلیون تومان هم نمی‌ارزد نمی‌دهد.»

منصوری اضافه کرد: «در صورت خروج دلال‌ها از بازار خودرو وضعیت بازار خودرو به حالت قبل بر می‌گردد.»

 بر اساس این گزارش؛ بازار خودرو که ماه‌های گذشته روز‌های پر التهابی را تجربه کرده بود چندی است که روز‌های آرامی را پشت سر می‌گذارد و تقریبا می‌شود گفت رکود همچنان در بازار وجود دارد.

به هرحال تقاضای زیاد و مشکلاتی که خودروسازان در عرضه با آن مواجه شدند موجب شد تا این بازار روز‌های سختی را تجربه کند و قیمت‌ها به صورت سرسام آوری افزایش پیدا کنند، موضوعی که نارضایتی مصرف کنندگان و مسئولان را نیزدر پی داشت. اما به نظر می‌رسد اگر راهکار‌های درست برای کنترل بازار همیشه اجرا شوند این بازار مجددا متلاطم نخواهد شد.
برچسب ها: قیمت خودرو
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی