امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۱۹۹۵۷
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۲

کاهش نفوذ آمریکا در اقیانوس آرام

خرداد؛ مرکز پژوهش های دانشگاه سیدنی از کاهش تسلط و نفوذ نظامی آمریکا در منطقه اقیانوس آرام و ناتوانی این کشور در دفاع از هم پیمانان خود در مقابل چین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مرکز پژوهشی در دانشگاه سیدنی، ارتش آمریکا را «قدرتی در مسیر ضعف»، «بسیار فرسوده» و «غیرآماده» در مقابله با چین توصیف کرد.

صحت این گزارش می تواند پیامدهای خطرناکی برای هم پیمانان آمریکا مانند استرالیا، تایوان و ژاپن که بر ضمانت های امنیتی و حمایتی آمریکا تکیه کرده اند،‌ داشته باشد.

نگرانی ها از خودداری آمریکا در دفاع از هم پیمانان خود در مقابل هر گونه تجاوز ازسوی چین در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» افزایش یافته اسنت.

ولی گزارش اخیر نشان می دهد که آمریکا درصورتی که بخواهد از هم پیمانان خود دفاع کند نیز توانایی این کار را ندارد.

تهیه کنندگان این گزارش که آمریکا را «ورشکسته راهبردی» نامیده اند، جنگ های چند ده ساله در خاورمیانه، تکیه بر آمریکا و کاهش سرمایه گذاری را از جمله خطرهای تهدید کننده هم پیمانان آمریکا در اقیانوس آرام می دانند.

این گزارش هشدار داده است که توانایی چین برای به چالش کشیدن نظم منطقه ای با سرمایه گذاری سنگین در زمینه سامانه های پیشرفته نظامی رو به افزایش است.

در دوره ریاست جمهوری «شی جین پینگ»، بودجه نظامی چین با ۷۵ درصد افزایش به ۱۷۸ میلیارد دلار رسیده ، هرچند که بسیاری معتقدند رقم این بودجه بسیار بیشتر است.

براساس این گزارش تقریبا همه پایگاه های آمریکا و هم پیمانان آن از جمله فرودگاه ها، بنادر و تاسیسات نظامی در غرب اقیانوس آرام فاقد حفاظت کافی هستند و خطر بزرگی آن ها را تهدید می کند. می توان از این امتیاز برای تسلط بر مناطق تایوان، جزایر ژاپن و دریای جنوبی قبل از رسیدن نیروهای آمریکایی بهره برد.

وزیر جدید دفاع آمریکا روز شنبه اعلام کرد که این کشور در صورت امکان برای جلوگیری از نفوذ چین، هرچه سریع تر موشک های جدید را در آسیا مستقر می کند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی