امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۰۰۸۴
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹

بلومبرگ: موفقیت نسبی ایران در تقویت ریال و کاهش نرخ تورم

خرداد: در 3 ماه گذشته حتی تنش‌های فزاینده بین ایران و آمریکا در مواردی همچون ساقط کردن پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش‌ها باعث ایجاد تلاطم در بازار ایران نشده است.

وب سایت شبکه خبری "بلومبرگ" آمریکا در گزارشی درباره سیاست‌های پولی بانک مرکزی ایران طی ماه‌های گذشته، اثر این سیاست‌ها را  در تثبیت نرخ ارزهای خارجی و کاهش نرخ تورم، موفق ارزیابی کرده است.

به گزارش عصرایران، بلومبرگ با اشاره به سیاست ماه‌های اخیر بانک مرکزی ایران در تثبیت ارزش ریال و کاهش نرخ تورم نوشت:" طرح‌های بانک مرکزی ایران موفق شده است ارزش ریال را در بازار آزاد ایران، تقویت کند. از ماه مه، (3 ماه گذشته) ارزش ریال در برابر دلار آمریکا بیش از 30 درصد تقویت شده و در نرخ حدود 11800 تومان در برابر هر دلار آمریکا تثبیت شده است. این نرخ بازار آزاد ایران کمابیش مشابه نرخ" ارز نیمایی" است که ایران آن را برای استفاده تجار و بازرگانان در صادرات و واردات تعبیه کرده است.

به نوشته بلومبرگ:" در 3 ماه گذشته حتی تنش‌های فزاینده بین ایران و آمریکا در مواردی همچون ساقط کردن پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش‌ها باعث ایجاد تلاطم در بازار ایران نشده است. به گفته "استیو هانکه" ، استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه "جانز هاپکینز" در "بالتیمور" آمریکا، سیاست‌های اقتصادی ایران، به کند شدن روند تورم کمک کرده است. با محاسبات این اقتصاددان آمریکایی، نرخ تورم سالانه ایران که در سال گذشته به 400 درصد رسید، در اوایل ماه اوت امسال به 24 درصد کاهش یافته است."

یک صرافی در مرکز شهر تهران/ عکس: علی محمدی؛ بلومبرگ
بلومبرگ: موفقیت نسبی ایران در تقویت ریال و کاهش نرخ تورم/ ارزش ریال با وجود تحریم‌ها 30 درصد بالا رفت


بلومبرگ در ادامه با اشاره به طرح دولت ایران برای حذف 4 صفر از واحد پول ایران، به نقل از "چارلز رابرتسون"، اقتصاددان ارشد موسسه " رنسانس کپیتال" نوشت: حذف صفرها دارای آثار روانی مثبتی برای جامعه است اما چالش تامین منابع کافی ارزی کماکان باقی خواهد ماند و بدین منظور در بلند مدت باید تحریم‌ها کاهش یابد و صادرات نفت تقویت شود.


برچسب ها: بلومبرگ ، نرخ تورم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی