امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۰۰۸۷
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵

عربستان سعودی؛ آغاز سفر خارجی زنان بدون اجازه شوهر یا پدر

خرداد؛اداره گذرنامه در حال دریافت "درخواست و مدارک زنان" بالای 21 سالی است که خواستار خروج بدون اجازه از عربستان سعودی هستند.

روند اصلاح قانون سفر زنان عربستان سعودی بدون "سرپرست" مرد، در این کشور آغاز شد.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس قانون جدید زنان بیش از 21 سالِ عربستان سعودی می‌توانند بدون سرپرستی مردان پاسپورت گرفته و از کشورشان خارج شوند.

عکس/ خبرگزاری فرانسه

آغاز سفرهای زنانه در عربستان سعودی

صحبت از اصلاحات این قانون در اوایل ماه جاری میلادی (آگوست) مطرح شد. این قانون سیستم سرپرستی مردانه را به عنوان نماد سرکوب زنان در این کشور تضعیف می‌کند.

یکی از کارمندان اداره گذرنامه این کشور در "توئیتر"ش نوشت : اداره گذرنامه در حال دریافت درخواست و مدارک زنان بالای 21 سالی است که خواستار خروج بدون اجازه از عربستان سعودی هستند. براساس این قانون زنان قادر به کسب پاسپورت جدید و جداگانه برای خود هستند.

عکس/ خبرگزاری فرانسه

آغاز سفرهای زنانه در عربستان سعودی

زنان در عربستان سعودی برای بسیاری از امور زندگی خود، نیازمند اجازه از سرپرستان مرد (همسر، پدر، برادر یا دیگر قیمان خود) هستند، محدودیتی که جامعه جهانی را ناراحت کرده و مورد سرزنش حقوق بشر قرار دارد.

این اصلاحات پس از تلاش‌های فراوان توسط زنان این کشور برای فرار از سوء استفاده‌های سرپرستی مردانه صورت می‌گیرد. در این راستا ولیعهد عربستان در سال گذشته میلادی ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور را لغو کرد.

در این حکم همچنین برای نخستین‌بار به زنان حق ثبت ازدواج، طلاق و تولد نوزاد -درست مانند مردان- در نظر گرفته شده است.

با این وجود برخی از این مردم عربستان سعودی این قوانین را در جامعه‌ای که به شکل سنتی تحت تاثیر مردان قرار دارد، "غیراسلامی" می‌دانند.


برچسب ها: عربستان سعودی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی