امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۰۱۰۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱

درخواست مساعدت ایران برای حفاظت از آسمان عراق

خرداد؛ عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت که بغداد می تواند از جمهوری اسلامی ایران برای حفاظت از امنیت آسمان عراق کمک بخواهد.

«کریم العلیوی» روز چهارشنبه به خبرگزاری «بغداد الیوم» گفته است که آسمان جمهوری اسلامی ایران و عراق تقریبا یکی است و هر دو کشور دارای دشمن مشترک هستند و می توان از توانمندی های ایران در این راستا برای تقویت سامانه پدافند هوایی فعلی عراق کمک گرفت.

وی اضافه کرده است که آمریکایی ها به دلیل سلطه ای که بر آسمان عراق دارند به بغداد اجازه نمی دهند که سامانه پدافند هوایی جدید وارد کند و بهترین شیوه برای تقویت سامانه پدافند هوایی عراق در حال حاضر عقد قرارداد با ایران است زیرا آسمان دو کشور یکی است و هر دو کشور دارای دشمن مشترک هستند.

وی خاطرنشان ساخت که جمهوری اسلامی ایران دارای قوی ترین سامانه دفاعی و پدافند هوایی در منطقه است و بهترین شاهد بر این سخن، هدفگیر و سقوط پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط ایران است.

خبرگزاری بغداد الیوم در ادامه خبر آورده است که پیشتر سردار «مهدی ربانی» معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح عراق در دیدار با «طارق البلداوی» معاون آموزش و عملیات ارتش عراق از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک نظامی به عراق در همه زمنیه های هوایی، زمینی، دریایی و دفاعی خبر داده بود.

سایت «اسرار میدیا» عراق نیز در خبری به نقل از یک منبع پارلمانی عراق که نامش را منتشر نکرده آورده است که عراق می تواند با امضای یک توافقنامه دفاعی مشترک از توانمندی های ایران برای حفاظت از آسمان عراق بهره ببرد.

این منبع پارلمانی عراق اضافه کرده است که ایران به شرطی آمادگی خود را برای همکاری در حفاظت از آسمان عراق اعلام کرده که بغداد توافقنامه راهبردی خود را با واشنگتن ملغا اعلام کند.

در حالی نمایندگان پارلمان و رسانه های عراقی پیشنهاد همکاری و استفاده از توانمندی های ایران برای حفاظت از آسمان عراق را می دهند که تاکنون دولت عراق در این خصوص موضع یا اظهار نظری نکرده است.

عراق و ایران در چارچوب اتاق مشترک چهار جانبه که دو کشور روسیه و سوریه نیز در آن عضویت دارند، در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری خوبی با همدیگر دارند و به اعتقاد کارشناسان امنیتی، همکاری این چهار کشور نقش مهمی در نابودی تروریسم در منطقه داشته است.

عراق در سال های اخیر تمایل خود را برای تنوع همکاری نظامی اش را با کشورهای مختلف دنیا نشان داده امری که بعضا با ناخرسندی آمریکایی ها مواجه شده است.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی