امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۰۱۰۵
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳

فرانس ۲۴: نشست گروه هفت می تواند برای سرنوشت برجام مهم باشد

خرداد؛ شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ روز چهارشنبه تاکید کرد؛ نشست گروه هفت می تواند نشستی مهم برای سرنوشت توافقنامه هسته ای میان ایران و غرب باشد.

در گزارش این شبکه خبری آمده است: در ماه های اخیر اوضاع در منطقه خلیج فارس به گونه ای پیش رفته است که می تواند نگران کننده باشد. در واقع باید گفت این موضوع از چنان درجه اهمیتی برخوردار است که نشست سران هفت کشور بزرگ صنعتی و ثروتمند جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است.

موضوع توافق هسته ای ایران و غرب که آمریکا بطور یکجانبه از آن خارج شد، امنیت منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، جنگ سوریه و بحران یمن مسائلی هستند که دست به دست هم داده اند تا ایران را به  مهمترین محور گفت و گوهای این نشست تبدیل کنند.

نشست گروه هفت در حالی تشکیل می شود که تنها ۱۶ روز به پایان مهلت ۶۰ روزه دوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی اش زمان باقی مانده است.

این فرصت در پایان نشست آتی سران گروه ۷ در فرانسه که تا دوشنبه آینده ادامه خواهد داشت، به ۱۰ روز می‌رسد.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که میزبانی و ریاست نشست امسال گروه هفت را بر عهده دارد، در ماه های اخیر با تماس های تلفنی پی در پی با همتای آمریکایی خود تلاش کرده است تا آتش به وجود آمده را تا اندازه ای خاموش کند.

علاوه بر مکرون، دستگاه دیپلماسی فرانسه تمام تلاش خود را به کار بسته است تا دوره پایبنده ایران به تعهدات هسته ای خود را افزایش دهد.

اما متاسفانه به نظر می رسد کلیه این تلاش ها تا امروز هیچ نتیجه ای نداشته و از یک سو ایران دو گام در جهت کاهش تعهدات هسته‌ای خود برداشته و از سوی دیگر، رئیس جمهوری آمریکا نیز از ایفای نقش فرانسه به عنوان واسطه تهران و واشنگتن ابراز نارضایتی کرده است.

اما به نظر می رسد مکرون در نظر دارد از آخرین فرصت‌های موجود برای حفظ تواقع هسته ای با ایران استفاده کند.

ایران پیشتر اعلام کرده در صورتی که اروپا تا ۵ سپتامبر(۱۴ شهریور) خرید نفت از ایران، مراودات بانکی و تجاری با این کشور را برخلاف تحریم‌های آمریکا از سر نگیرد، سومین گام را در جهت کاهش تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی در قالب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی برخواهد داشت. ۹۰۴
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی