امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۰۱۰۷
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰

دولت مستعفی یمن خواستار خروج امارات از ائتلاف سعودی شد

خرداد؛ دولت مستعفی یمن (مورد حمایت عربستان) در ادامه درگیری ها با جدایی طلبان جنوب (مورد حمایت امارات)، خواستار خروج امارات از ائتلاف سعودی علیه یمن شد و تاکید کرد که از ابوظبی به نهادها و دادگاه های بین المللی شکایت خواهد کرد.

«صالح الجبوانی» وزیر حمل و نقل دولت مستعفی یمن در مصاحبه با خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت که مسئولیت کامل حوادث خشونت بار جاری در عدن و جنوب کشور به عهده امارات است.

درگیری طی روزهای اخیر میان وابستگان سعودی و اماراتی در جنوب یمن افزایش یافته است.

الجبوانی  افزود، کابینه با ارسال نامه ای به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی، از وی درخواست کرده که مشارکت امارات در ائتلاف سعودی علیه یمن را به تعلیق درآید.

وی افزود: در مرحله بعدی به پرونده های سیاسی، حقوقی و انسانی امارات در یمن می پردازیم و علیه این کشور و افسرانش به خاطر جنایت هایی که در یمن مرتکب شده، ایجاد زندان های سری، تعرض به حاکمیت کشور و تلاش برای اشغال بخشی از خاک آن به نهادها و دادگاه های بین المللی شکایت خواهیم کرد.

وزیر حمل و نقل یمن گفت: شورای انتقالی جنوب در اتاق اطلاعات ابوظبی متولد شد از این رو یک نهاد صدرصد اماراتی است.

وی با طرح این سوال که امارات با انجام چنین اقداماتی در عدن به دنبال چیست؟ تاکید کرد که امارات مسئول اول و آخر همه چیز در عدن است.

این در حالی است که وزارت کشور دولت مستعفی یمن  ۲۷ مرداد ماه نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت وزارتخانه های این دولت در پی تصرف عدن از سوی جدایی طلبان جنوب (مورد حمایت امارات) تا اطلاع ثانوی در این شهر متوقف خواهد شد.

نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» وابسته به شورای انتقالی جنوب طی روزهای گذشته بسیاری از پادگان ها و ساختمان های دولتی در عدن را نیز به کنترل خود درآورده است.

پیشتر ائتلاف متجاوز به یمن به سرکردگی عربستان از عقب نشینی نیروهای جدایی طلب شورای انتقالی از عدن خبر داده بود، اما سخنگوی این شورا بلافاصله این خبر را تکذیب و بر حضور استقلال طلبان جنوب این شهر تاکید کرد.

ماجرای درگیری ها در عدن از زمانی آغاز شد که «هانی بن بریک» نایب رئیس شورای انتقالی جنوب یمن از نیروهای تحت امرش خواست تا به کاخ ریاست جمهوری معاشیق عدن که در کنترل نیروهای منصور هادی بود، حمله کرده و کنترل آن را به دست گیرند.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار عدن تشکیل شد.

امارات و عربستان که از فرودین ماه ۹۴ به همراه چند کشور عربی دیگر ائتلافی را برای حمله همه جانبه به یمن تشکیل دادند، پس از گذشت پنج سال از این حمله، نه تنها هیچ دستاوردی کسب نکرده و به اهداف خود نرسیدند بلکه اکنون به جان هم افتاده و به عقیده کارشناسان، دیگر چیزی از این ائتلاف باقی نمانده است.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی