امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۰۳۲۲
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶

نزاع بر سر گرینلند از تنش بین ایران و آمریکا متاثر است

خرداد؛ تارنمای فارن پالیسی در مطلبی نوشت: مرافعه دانمارک با آمریکا بر سر گرینلند ممکن است به قیمت شکست واشنگتن در ترغیب دانمارک به عنوان کشوری توانمند در حوزه دریایی برای پیوستن به ائتلاف دریایی در تنگه هرمز تمام شود.

"لارا سلیگمن” از خبرنگاران این نشریه آمریکایی در نوشتاری با عنوان "مرافعه ترامپ با دانمارک می تواند به قیمت شکست سیاست هایش علیه ایران تمام شود” افزود: ممکن است دانمارکی ها پیش از آنکه رئیس جمهوری آمریکا در مورد گرینلند عنان از کف دهد، به فکر پیوستن به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس بوده اند.

به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، در طول چندین دهه کار "جیم تاونزند” محقق و پژوهشگر در زمینه سیاست های اروپا درپنتاگون و ناتو، وی هرگز ندیده است که دانمارکی ها به جنگ نه بگویند. از نخستین جنگ خلیج فارس تا عملیات ضد داعش، دانمارک همیشه یکی از نخستین متحدانی بود که ایالات متحده هنگام درخواست پشتیبانی نظامی، دست خود را بالا برد.

اما جنگ لفظی "دونالد ترامپ” با "مته فردریکسن” نخست وزیر دانمارک در رابطه با پیشنهاد غافلگیرانه وی برای خرید گرینلند و لغو ناگهانی سفرش به این کشور ممکن است محاسبات دانمارک برای پیوستن به آخرین کارزار امنیتی بین المللی ایالات متحده را پیچیده کند؛ یعنی تلاش برای تشکیل گشت دریایی جهت تأمین امنیت تنگه هرمز.

این پیشنهاد که ابتدا "عملیات سنتینل”لقب گرفته بود، به تازگی دچار کش وقوس هایی شده و متحدان اروپایی به ویژه برای پیوستن به این ائتلاف به دلیل تلاش برای نجات برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) تردید دارند. کارشناسان می گویند بسیاری از متحدان اروپایی نمی خواهند بخشی از کارزار فشار حداکثری ترامپ باشند.

به تازگی پس از تلاش های دیپلماتیک بسیار واشنگتن، انگلستان، استرالیا و بحرین اعلام کرده اند که کشتی ها و هواپیماهای خود را برای پیوستن به این ائتلاف اعزام می کنند.

"راکفورد ویتز” مدیربرنامه مطالعات دریانوردی دانشکده فلتچر دانشگاه تافت در این مورد گفت:”اکنون سخت ترین کار انجام شده است. هنگامی که شما به بحران برخورد می کنید، آنگاه موانعی که به هر دلیلی دریغ می شوند، برطرف می شوند”.

دانمارکی ها دارای نیروی دریایی توانمندی هستند، علاقه زیادی به حمل و نقل تجاری دارند و از نظر تاریخی طرفدار آمریکا هستند. اما کارشناسان می گویند که واکنش تند فردریکسن به پیشنهاد ترامپ برای خرید بزرگترین جزیره جهان تحت عنوان "بحث پوچ” و در پی آن لغو سفر ترامپ به دانمارک ممکن است برنامه های این کشور اسکاندیناوی برای پیوستن به ائتلاف دریایی در خلیج فارس را تغییر دهد.

ویتز افزود: "اگر ما مرافعه گرینلند را نداشتیم، دانمارکی ها حتی پیش از فرانسه  و اسپانیا به ما ملحق می شدند”.

طبق گزارش ها، ترامپ روز پنجشنبه تلفنی با نخست وزیر دانمارک صحبت کرد، احتمالاً این نخستین باری است که این دو نفر از زمان تصدی مقام رهبری دانمارک توسط فردریکسن در ژوئن (خرداد) صحبت کرده بودند. به گفته رسانه های دانمارکی مذاکرات "سازنده” بوده است، اما دولت دانمارک قصد ندارد جزئیات تماس را منتشر کند.

دانمارک تقریباً در هر یک از مبارزات اصلی ارتش ایالات متحده در ۳۰ سال گذشته ورود کرده است  از جمله عملیات ناتو در مورد لیبی و جنگ های عراق و افغانستان. تاونزند ادامه داد: دانمارک در جنگ اول خلیج فارس به سرعت کشتی ها را به جنوب فرستاد، گرچه کشتی های آنها که برای شرایط قطب شمال ساخته شده بودند، دارای سیستم های خنک کننده هوا نبودند.

دانمارکی ها همچنین از سال ۲۰۰۸ در تلاش ها به رهبری آمریکا برای مقابله با دزدی دریایی در سواحل سومالی هم سرمایه گذاری کردند.

در عین حال این کشور اسکاندیناوی علاقه قابل توجهی در حمایت از حمل و نقل تجاری در منطقه دارد. به عنوان یکی از کشورهای صاحب بزرگترین صنایع حمل و نقل در جهان، شرکت های دانمارکی ۱۰ درصد از تجارت جهانی را برعهده دارند. دانمارک سرزمین "مرسک کانتینر”، بزرگترین شرکت حمل و نقل کانتینری در جهان است.

ویتز اضافه کرد: کشتی های مرسک تقریباً هر روز از تنگه هرمز عبور می کنند.

تاونزند با اشاره به کشتی های "مدرن” نیروی دریایی دانمارک گفت: "در صورت نبود بحث گرینلند، دانمارکی ها به سرعت به ائتلاف دریایی می پیوستند اما حالا برای نخست وزیر دانمارک دشوار است برای پیوستن به این تلاش آری بگوید.

بنابراین امتناع دانمارک از پیوستن به ائتلاف، آخرین شکست در سری شکست های آمریکا برای ائتلاف خواهد بود. "جان میلر” فرمانده بازنشسته ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در این مورد گفت: بی میلی متحدان آمریکا برای حضور در ائتلاف دریایی، گسستگی چشمگیری در تاریخ معاصر است.
میلر ادامه داد: برخی اختلافات اصلی سیاسی، به ویژه میان اروپایی ها و ایالات متحده در رابطه با [توافق هسته ای] وجود دارد و نگرانی ها برای اینکه در نهایت بر سر این مساله به کجا می رسیم، بسیار است.

میلر در ادامه سخنانش گفت: اما این واقعیت که بیشتر متحدان خلیج فارس آمریکا به این ائتلاف نپیوسته اند گیج کننده است. با این حال کارشناسان می گویند شرکای خاورمیانه ای واشنگتن به دلیل موقعیت جغرافیایی در موقعیت حساسی قرار گرفته اند. عربستان سعودی و امارات متحده عربی، دو بازیکن اصلی خاورمیانه که هنوز به عملیات دریایی نپیوسته  و علاقه ای به درگیری ندارند.

وی خاطرنشان کرد: متحدان خلیج فارس ممکن است از دولت آمریکا اطمینان بخواهند که در هر مذاکره جدید برای توافق جدید با ایران، امکان نظر دادن بیشتری داشته باشند.

"فارن پالیسی” نام نشریه خبری سیاسی-اقتصادی است که بنیانگذاران آن” ساموئل هانتینگتون” و "وارن منشل” می‌باشند. این نشریه در سال ۱۹۷۰ بنیان نهاده شد. محتوای اخبار و گزارش های این نشریه بر امور جهانی، حوادث جاری و سیاست داخلی و بین المللی متمرکز است. "موشه نعیم” از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ سردبیر آن بود. در سال ۲۰۰۸ شرکت واشنگتن پست متعلق به هلدینگ گراهام آنرا خریداری کرد، و از سال ۲۰۱۰ سوزان گلاسر سردبیر آن شد”.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی