امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۰۳۵۷
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰

رایزنی‌های اخیر تهران و پاریس اقدامی رو به جلو است/اروپایی‌ها سر بزنگاه جانب آمریکا را می‌گیرند

خرداد؛ یک کارشناس مسائل اروپا اظهار کرد: رایزنی‌های صورت گرفته بین ایران و فرانسه و تلاش‌هایی که در ارتباط با حفظ برجام و اجرای آن در حال انجام است را می‌توان اقدامی رو به جلو عنوان کرد.

پیروز ایزدی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد سفر روز جمعه ظریف به فرانسه و دیدارش با رییس‌جمهور و وزیر خارجه این کشور اظهار کرد: کشورهای اروپایی در پی آن هستند که برجام حفظ شود و اقدامات فرانسه و رایزنی‌های مقامات این کشور  با مقامات ایران در سطوح مختلف را باید در همین چارچوب و همچنین تلاش این کشور برای کاهش تنش‌ها در منطقه دانست.

وی با بیان این‌که همان‌طور که آنها اعلام کردند اروپایی‌ها در جریان این رایزنی‌ها به دنبال این هستند که تنش در منطقه کاهش یافته و برجام حفظ شود، ادامه داد: البته در کنار این تلاش‌ها این موضوع برای ایران حائز اهمیت است که چقدر اروپا در راستای اجرای برجام قدم برخواهد داشت و این گفت‌وگوها و رایزنی‌ها به یک راه عملیاتی و اجرایی جهت برخورداری ایران از منافع برجام منتهی خواهد شد به نحوی که ایران بتواند نفت خود را بفروشد و همچنین این زمینه فراهم شود کالاهای مورد نیاز خود اعم از تحریمی و غیرتحریمی را تامین کند.

این کارشناس مسائل اروپا همچنین تاکید کرد : در کنار این موضوع باید به این مساله نیز توجه داشت که اگر اروپایی‌ها بین ایران و آمریکا مجبور به انتخاب شوند، این موضوع وضعیت را پیچیده می‌کند و طبق تجربیات پیشین به نظر می‌رسد که آنها موقع انتخاب و سر بزنگاه جانب آمریکا را می‌گیرند.

ایزدی با بیان این‌که اروپایی‌ها در راستای اجرای برجام به حفظ منافع بازرگانی، تجاری و امنیتی خود توجه خواهند داشت و قطعا در مسیری حرکت نمی‌کنند که به این مناسبات لطمه وارد شود، تاکید کرد: شرکت‌های اروپایی به طور طبیعی تمایل‌شان این است که رابطه‌شان با آمریکا حفظ شود و منافع‌شان در این چارچوب با مشکل روبه‌رو نشود.

این کارشناس مسائل اروپا همچنین در مورد تلاش‌های فرانسه برای کاهش تنش در منطقه و توان این کشور برای تحقق این موضوع تصریح کرد: حفظ امنیت در خلیج فارس و آبراه‌هایی که محموله‌های نفتی از آن عبور می‌کند برای اروپا خیلی مهم است و کشورهایی چون فرانسه علاقه‌مند هستند که تنش‌های موجود در منطقه از راه توافق کشورهای منطقه حل شود.

وی ادامه داد: آنها می‌دانند که اسکورت کردن کشتی‌ها در منطقه خلیج فارس  و انجام اقدامات نظامی در این زمینه هزینه بالایی را برای کشورها به همراه دارد ، بنابراین تلاش دارند که امنیت در این منطقه را از طریق کاهش تنش بین کشورهای این منطقه تامین کنند.
برچسب ها: تهران ، پاریس
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی

اهم اظهارات روحانی در جشنواره خوارزمی:در داخل مداوم در محاصره تبلیغاتی هستیم/بیش از جغرافیای‌مان به تاریخ‌مان افتخار می‌کنیم/اینقدر دیوار دورمان هست دیگر نیاز نیست شما دیوار بکشید/سلیمانی جناحی نبود و با همه جناح ‌ها خوب بود/می‌گویند وضع مردم بد است، البته وضع مردم خوب نیست اما مقایسه ای کنیم بین شش سال با دوره قبل از آن