امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۰۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰

افتتاح ۱۱۳ طرح شیلاتی در هفته دولت

خرداد؛ رئیس سازمان شیلات ایران گفت: همزمان با هفته دولت بیش از ۱۱۳ طرح شیلاتی به ارزش دو هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال در استان‌های سراسر کشور به بهره برداری خواهد رسید.

«نبی الله خون میرزایی» روز یکشنبه در نشست خبری هفته دولت ( دوم تا هشتم شهریور ) افزود: پیش بینی می‌شود با راه اندازی  پروژه های یاد شده  پنج هزار و ۵۰۰ تن به تولیدات شیلاتی و برای دو هزارو ۷۰۰ نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد شود.

گذر تولید محصولات شیلاتی کشور از  ۱.۲ میلیون تن

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه تولید، صادرات و تراز تجاری سازمان شیلات با وجود تداوم تحریم‌های ۴۰ سال گذشته افزایش پیدا کرده، گفت: چهار دهه گذشته تولید محصولات شیلاتی از رقم ۳۲ هزار تن در اوایل انقلاب اسلامی به یک میلیون و ۲۶۲ هزار تن در پایان سال گذشته رسید.

وی اضافه کرد: سال گذشته ارزش صادرات محصولات شیلاتی به ۵۲۷ میلیون دلار و تراز تجاری به ۴۵۶ میلیون دلار رسید که این میزان ارز آوری فراتر از برنامه ریزی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه میزان صید از ۲۹ هزار تن در اوایل انقلاب اسلامی به ۷۷۰ هزار تن در سال گذشته رسید، افزود: پرورش میگو، ماهیان خاویاری، کپور ماهیان، روش‌های نوین صید و بومی سازی دانش فنی صید با قلاب از دیگر دستاوردهای دوره چهل سال گذشته در حوزه شیلات است.

خون میرزایی، تقویت زنجیره‌های تولید را از برنامه‌های سال ۹۸ بر شمرد و گفت: توسعه سواحل مکران، پرورش متراکم با روش‌های نوین، توسعه مکانیزاسیون، تقویت صندوق حمایت بهره برداران و تولیدکنندگان، افزایش سطح بیمه ها، جلب همکاری شرکت‌های خارجی برای سرمایه گذاری، تشدید

برخورد با متخلفان صیادی، بازنگری ضوابط بر صید فانوس ماهیان، توسعه صید فراساحل، توسعه روش صید با قلاب، تکمیل پروژه‌های شناور صیادی، توسعه اسکله‌های صیادی و افزایش برداشت از منابع کمتر برداشت شده به عنوان دیگر برنامه‌های در دستور کار این سازمان بیان کرد.

به گفته وی، اکنون ۷۰ بندر صیادی، ۱۲۰ مرکز تخلیه صید، ۱۱ هزار ناوگان صیادی، ۱۴۰ هزار نفر شاغل در بخش صید و بیش از ۱۰ هزار نفر شاغل در بخش آبزی پروری وجود دارد.

سرانه مصرف آبزیان استان های ساحلی بیش از میانگین کشوری

رئیس سازمان شیلات ایران درباره آخرین وضعیت سرانه مصرف آبزیان در کشور گفت: مصرف سرانه آبزیان در مناطق ساحلی شمال و جنوب کشور که دسترسی به دریا دارند، بیش از میانگین کشوری است، بنابراین  با مشارکت دستگاه‌های مختلف و فرهنگ سازی باید مصرف آبزیان را در کشور ارتقا داد.

به گفته وی، سرانه مصرف آبزیان تابع فاکتورهای مختلف از جمله شرایط جغرافیایی، دسترسی به مواد غذایی، قدرت خرید و ذائقه مردم است.

تولید داخلی ۱۵۰ میلیون قطعه تخم چشم زده قزل آلا

خون میرزایی درباره علت واردات تخم چشم زده ماهی قزل ‌آلا باوجود تولید داخلی گفت: انتقادات پیرامون واردات تخم چشم زده ماهی قزل آلا سابقه ۱۵ ساله دارد و بخشی از این موضوع به دیگر سازمان ها از جمله سازمان دامپزشکی و موسسه تحقیقات علوم شیلاتی مربوط می شود.

وی نیاز سالانه کشور به تخم چشم زده قزل آلا را ۵۰۰ میلیون قطعه دانست و افزود: با توجه به تولید تنها ۱۵۰ میلیون قطعه تخم چشم زده در داخل کشور ناچاریم مابقی نیاز را از طریق واردات تامین کنیم.

رئیس سازمان شیلات با اشاره به این که توقف واردات این محصول می تواند در افزایش قیمت و رقابت ناسالم بین تولیدکنندگان تاثیرگذار باشد اظهارداشت: یکی از مراکز تولید تخم چشم زده ماهی دراستان مازندران با ظرفیت تولید  ۲۰ میلیون قطعه تخم چشم زده ماهی قزل آلا فعال است که اکنون در حال احداث یکی دیگر از این مراکز در استان مازندران هستیم.

به گفته وی، در مجموع ۳۰ مرکز تولید تخم چشم زده قزل آلا در کشور داریم.

ضرورت سرمایه گذاری برای پرورش ماهی در قفس  

خون میرزایی  پیرامون وضعیت پرورش ماهی در قفس گفت: براساس تجربیات پرورش ماهی در قفس با ظرفیت کمتراز ۵۰۰ تن به صرفه نیست، اما بیش از ۱۰۰۰ تن سوددهی بالایی دارد، زیرا هزینه تولید هر تن ماهی در قفس ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان است.

وی اظهارداشت: تحریم ها موانعی بوجود می آورند و در عین حال اکثر تجهیزات پرورش ماهی در قفس وارداتی است، اما مشکلی در تامین این تجهیزات نداریم و به  سرمایه گذاری مناسب در این بخش نیاز است.

ارزآوری سالانه  ۵ میلیون دلاری صادرات گوشت و خاویار

رئیس سازمان شیلات ایران درباره پرورش ماهیان خاویاری گفت: براساس اقدام های  صورت گرفته در سال ۹۷، تولید گوشت ماهیان خاویاری به ۲ هزارو ۸۳۹ تن رسید و ۶ تن خاویار در کشور تولید شده  که ارزآوری صادراتی آن سالانه پنج میلیون دلار است.

به گفته وی، براساس افق ۱۴۰۰ تولید پنج هزارتن گوشت خاویاری و ۴۰ هزارتن خاویار پرورشی و برای سال ۱۴۰۴ تولید ۱۰ هزارتن گوشت و ۱۰۰ هزارتن خاویار هدف گذاری شده است.

سال گذشته بیش از ۴۷ هزارتن میگو تولید شد

خون‌میرزایی تولید میگو در سال ۹۷ را حدود  ۴۷ هزار و ۸۰۰ تن عنوان کرد و گفت: میزان تولید میگوی امسال بیش از سال گذشته پیش بینی می شود.

وی درباه مشکلات پرورش دهندگان میگو و بالا بودن قیمت نهاده های تولید این محصول اظهارداشت: سازمان از مشکلات تولیدکنندگان میگو در استان های مختلف از جمله سیستان و بلوچستان باخبر است و از آنان حمایت می کند، اما به دلیل صادراتی بودن  و مقرون به صرفه بودن این محصول، به نظر می رسد تولیدکنندگان از عهده هزینه های تولید برآیند.

مجوز تولید تیلاپیا تنها در چهار استان کشور

رئیس سازمان شیلات ایران درباره تولید ماهی تیلاپیا اضافه کرد: اکنون چهار استان خراسان جنوبی، قم، سمنان و یزد با نظر سازمان حفاظت محیط زیست امکان تولید ماهی تیلاپیا را دارند که سال گذشته ۲۰ هزارتن از این محصول تولید و به بازار عرضه شد.

وی با بیان اینکه  واردات محصول تیلاپیا ممنوع نیست، بلکه به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی واردات آن محدود شده، افزود: قیمت تمام شده ماهی تیلاپیای تولید داخل، قابل مقایسه با وارداتی‌ آن نیست، اما با توسعه واحدهای پرورشی امکان کاهش قیمت این محصول داخلی فراهم می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی