امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۰۵۳۶
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴

اعلام حالت فوق‌العاده در شرق سودان در پی درگیری‌های قبیله‌ای

خرداد؛ مسؤولان دولت انتقالی سودان در استان شرقیه حالت فوق‌العاده اعلام و دستور آغاز تحقیقی درباره خشونت‌های شدید قبایل منطقه در چند روز گذشته را صادر کردند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه النهار لبنان، درگیری‌ها میان قبایل بنی عامر و النوبه در پورتسودان، مرکز استان البحر الاحمر (دریای سرخ) از روز چهارشنبه شدت یافته‌اند.

پلیس سودان بدون اشاره به علت آغاز درگیری‌های یاد شده، اعلام کرد، دستکم ۱۶ تن در این درگیری‌ها کشته و تجهیزات نظامی جهت مهار درگیری‌ها به این منطقه ارسال شدند.

در بیانیه‌ای اعلام شد، شورای حاکمیتی سودان استاندار البحر الاحمر و رئیس دستگاه امنیتی این استان را برکنار کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است، شورای حاکمیتی دستور داد حالت فوق‌العاده در استان البحر الاحمر برقرار و یک کمیته تحقیق تشکیل شود.

همچنین در بیانیه یاد شده آمده است، مسؤولان برای اولین بار درباره استفاده از سلاح‌های گرم در درگیری‌ها تحقیق کردند؛ مساله‌ای که وجود برخی دخالت‌های داخلی و خارجی برای تشدید این درگیری‌ها را افشا می‌کند.

در برخی مناطق سودان به ویژه منطقه دارفور غربی بعضا درگیری‌هایی میان قبایل سودانی شکل می‌گیرند.

این کشور ماه‌هاست شاهد اعتراضات مردمی است که در آوریل منجر به سرنگونی دولت عمر البشیر شد و در ماه جاری میلادی نیز شاهد نشانه‌هایی از آغاز مرحله انتقالی هستیم که می‌تواند به تشکیل دولتی مدنی منجر شود.

در حال حاضر یک هیئت که بیشتر اعضای آن را چهره‌های غیرنظامی تشکیل می‌دهند هدایت دوره انتقالی را بر عهده دارد، دوره انتقالی در سودان سه سال بوده و در این مدت بستر لازم برای برگزاری انتخابات فراهم می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی