امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۰۹۵۱
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶

عملیات انتحاری نتانیاهو برای نجات ترامپ و خودش

خرداد؛ قاسم عزالدين در المیادین نوشت: نتانیاهو که رویای باز پس گیری نقش منطقه ای اسرائیل را در سر دارد، در چارچوب تبادل خدمات با ترامپ، با آتش بازی می کند، به این امید که هر دو بتوانند در حکومت باقی بمانند. بر همین اساس، وی روی درگیری نیابتی برای جبران ناتوانی ترامپ در مقابله نظامی با ایران، حساب باز کرده است.

 در ادامه این مطلب آمده است: همانطور که گذشت، ترامپ از ورود به جنگ با ایران در خلیج  فارس، ناتوان است و به موازات این ناتوانی، تکیه اسرائیل به ترامپ برای تجاوز به ایران و در هم شکستن قدرت نیروهای مقاومت در لبنان، فلسطین، سوریه، عراق و یمن، قطع شد.

با این حال، اسرائیل جرأت ماجراجویی و تجاوز مستقیم به یک قدرت منطقه ای بزرگ، مانند ایران را ندارد؛ همچنانکه هم پیمانان آمریکا در منطقه نیز جسارت چنین کاری را ندارند. به همین دلیل است که نتانیاهو حملات خود به حشد الشعبی در عراق و دیگر نیروهای مقاومت در غزه، سوریه و لبنان را گسترش داده است، تا به زعم خود جنگی غیر مستقیم علیه ایران به راه اندازد.

در همین رابطه، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، تصور می کند که در حال عملی کردن آرزوهای بولتون و پمپئو است، که همواره از حق اسرائیل در دفاع از خود در برابر ایران صحبت می کنند.

در واقع امر، نتانیاهو تلاش می کند نقش پلیس و مأمور نیابتی ایالات متحده و دولتهای غربی را در مقابل استقلال دولتهای منطقه و ملتهای آن، ایفا کند، تا اینگونه نشان دهد که بر اوضاع کاملا مسلط است.

شاید نتانیاهو در پی آن است تا با ضربه زدن به ایران خارج از خاک آن، به نحوی عجز آمریکا در جنگ با ایران را جبران کند، به این امید که با واکنش مثبت ترامپ و دولت او مواجه شده و بتواند رئیس جمهور آمریکا را از تنگنایی نجات دهد، که این امر-در صورت موفقیت- تاثیر زیادی در انتخابات ریاست جمهوری خواهد داشت.

حساب باز کردن اسرائیل روی تغییر قواعد درگیری با حزب الله در لبنان، یک ماجراجویی با نتایجی نامشخص است، که طی آن، صهیونیستها نمی توانند واکنش حزب الله به تجاوزهای خود را پیش بینی کنند.

رویای اسرائیلی در باز پس گیری نقش پلیس منطقه ای، با تحولات استراتژیکی مواجه شده، که مهمترین آنها، مطرح شدن ایران بعنوان یک قدرت بزرگ در خاورمیانه است، که به عقیده متیو باروس و جولیان مولر کلر، در مجله«هیل»، آمریکا توان مقابله با آن را ندارد.

منبع: انتخاب
برچسب ها: نتانیاهو
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی