امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۱۲۰۹
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸

بازگشایی موزه ملی برزیل در ۳ سال

یک سال پس از آتش‌سوزی ویرانگر موزه ملی برزیل، مسئولان این موزه از برنامه‌ای برای بازگشایی مرحله به مرحله این موزه خبر دادند.
به گزارش خرداد به نقل از آرت نت،‌ مسئولان موزه ملی برزیل قصد دارند به کمک یک برنامه چند مرحله‌ای و سه ساله، درهای قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه تاریخی و علمی برزیل را بار دیگر به روی  مردم باز کنند.

خبر برنامه‌ بازگشایی مرحله به مرحله موزه ملی برزیل در کنفرانس خبری آکادمی علمی برزیل با حضور «دنیس پایرز» رئیس دانشگاه فدرال ریو دو ژانیرو و یکی از مسئولان موزه ملی برزیل  اعلام شد.

«پایرز» ‌در این کنفرانس خبری بیان کرد:«هدف ما بازگشایی بخشی از ساختمان بازسازی شده این موزه به همراه برگزاری تعدادی نمایشگاه به مناسبت جشن دویستمین سالگرد استقلال برزیل در سال ۲۰۲۲ است.»‌

تاکنون حدود ۲.۷ میلیون دلار صرف بازسازی بخش‌های آسیب دیده این موزه شده است. به گفته‌ی « پایرز» تاکنون ۱۶.۴ میلیون دلار کمک‌هزینه برای بازسازی موزه ملی برزیل جمع‌آوری شده است. بخش اعظمی از  این پول توسط دولت برزیل اهدا شده است، اما تعدادی ارگان بین‌المللی همچون یونسکو و چندین کشور همچون آلمان نیز مبالغی برای بازسازی این موزه اهدا کرده‌اند. با این حال هنوز هزینه‌ی دقیق بازسازی کامل این موزه مشخص نشده است.

در ابتدا گمان می‌رفت، در پی این آتش‌سوزی حدود ۹۰ درصد از مجموعه های این موزه در آتش سوخته باشد، اگر چه خسارت وارد شده قابل توجه است اما به وخامت آن چه که در ابتدا تصور می‌شد، نبود. ۱۷ مجموعه از ۳۴ مجموعه این موزه به طور کامل از بین رفت و یا بخشی از آن‌ها آسیب جدی دید. این مقدار حدود نیمی‌ از اموال موزه را شامل می‌شود.

پس از تلاش‌های بی‌وقفه تیم‌های کمکی، شمار آثار نجات یافته از ۱۵۰۰ به ۲۰۰۰ اثر رسید. در بین آثار بازیابی‌شده،‌ جمجمه ۱۱,۵۰۰ ساله معروف به «لوزیا»‌ قدیمی‌ترین جمجه کشف شده در قاره آمریکا و «Bendegó»‌ بزرگ‌ترین شهاب‌سنگ کشف شده در برزیل نیز دیده می‌شوند.

در جریان کنفرانس خبری اخیر،‌ خبر برخی از آثار که اخیرا بازیابی شده‌اند،‌ از جمله یک ماسک سامورائی متعلق به قرن نوزدهم میلادی و یک مجسمه باستانی برنزی مصری نیز اعلام شد.

 تاریخ آغاز برنامه بازسازی موزه ملی برزیل از اول ماه سپتامبر تعیین شده است.
برچسب ها: موزه ، ملی ، برزیل
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی