امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۱۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۹

دیپلماسی ورزشی ایران بسیار ضعیف است

فدراسیون‌های جهانی به دنبال اعتراف‌گیری از ورزشکاران ایرانی هستند/ اگر ملایی به ایران بازگردد، دست ماریوس ویزر برای تعلیق جودوی ایران بسته می‌شود
خرداد؛ سعید فائقی، معاون اسبق سازمان تربیت‌بدنی، درباره پرونده سعید ملایی گفت: بعد از مصاحبه سعید ملایی، شرایط برای ورزش ایران کمی پیچیده شده است.

ماجرای سعید ملایی، جودوکار برجسته تیم ملی ایران، هر روز پیچیده‌تر می‌شود. ماریوس ویزر، رئیس فدراسیون جهانی جودو، با تمام توان تلاش می‌کند تا جودوی ایران را به تعلیق درآورد و سیدرضا صالحی امیری هم در نامه‌ای به توماس باخ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرده فدراسیون جهانی جودو قصد دارد برای ورزش ایران مشکل‌تراشی کند. صالحی امیری در نامه‌اش اعلام کرده که ویزر در حاشیه مسابقات جهانی ژاپن شرایط دلهره‌آور و پراسترسی را برای سعید ملایی به تصویر کشیده و به او القا کرده که در صورت بازگشت به وطن، با مشکل مواجه خواهد شد.

 

رئیس کمیته ملی المپیک در بخشی از نامه‌اش به توماس باخ نوشته: «ویزر با قول حمایت از این ورزشکار برای پیوستن به تیم پناهندگان IOC، سعی در ترغیب ورزشکار به درخواست پناهندگی در آلمان کرده است و شکی نیست که ملایی به خاطر همین فضای التهاب‌آور به‌وجودآمده در مسابقات جهانی نتیجه نگرفته است. مطلع باشید که به ملایی پیغام و اطمینان داده‌ام هیچ تهدیدی متوجه شخص وی و خانواده‌اش نبوده و نیست و ضمانت می‌نمایم که همچون یک قهرمان در ایران با آغوشی باز مورد استقبال قرار خواهد گرفت.»

 

احتمال تعلیق فدراسیون جودوی ایران قوت گرفت

 

بعد از مصاحبه سعید ملایی، حالا ماریوس ویزر در یکی از شبکه‌های اجتماعی کمپینی به راه انداخته و تلاش دارد شرایط را برای تعلیق جودوی ایران فراهم کند. او که رابطه نزدیکی هم با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دارد اعلام کرده به‌ زودی برنامه فدراسیون جهانی درباره ایران اعلام خواهد شد.

 

شرایط برای جودوی ایران پیچیده شده است

 

سعید فائقی، معاون اسبق سازمان تربیت‌بدنی، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره پرونده سعید ملایی گفت: بعد از مصاحبه سعید ملایی، شرایط برای ورزش ایران کمی پیچیده شده است. در گذشته ورزشکاران برای روبه‌رو نشدن با حریفان اسرائیلی مدارک کافی داشتند و فدراسیون‌های جهانی هم نمی‌توانستند از آن ایرادی بگیرند، اما بعد از مصاحبه ملایی و اعلام این موضوع که مسابقه‌اش را به عمد باخته، شرایط کمی متفاوت شده است.

 

تلاش فدراسیون‌ها برای اعتراف‌گیری از ورزشکاران ایرانی

 

فائقی با اشاره به پرونده علیرضا کریمی گفت: در پرونده علیرضا کریمی تلاش شد فدراسیون کشتی ایران تعلیق نشود. فدراسیون جهانی هم خود ورزشکار را جریمه کرد. حالا فدراسیون‌های جهانی تلاش دارند ورزشکاران ایرانی را تحت‌ فشار قرار دهند تا اعتراف کنند که به دلیل درخواست مسئولان ورزش ایران از مبارزه با حریفان اسرائیلی سر باز زده‌اند. حالا که سعید ملایی در مصاحبه‌اش اعلام کرده از روی قصد باخته است، شرایط برای ایران سخت شده است.

 

او ادامه داد: فدراسیون‌های جهانی کشتی و جودو روی ایران حساس هستند. علیرضا دبیر و آرش میراسماعیلی باید خیلی مراقب باشند تا با مشکل مواجه نشوند.

 

فائقی سپس به تسخیر سفارت آمریکا در تهران اشاره کرد: بعد از تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام، مسئولان کشور و مردم از آن حمایت کردند، اما حضرت امام خمینی(ره) اعلام کردند که مجلس این موضوع را به پایان برساند و همه آمریکایی‌های دستگیرشده آزاد شدند. چند سال قبل هم دولت ایران با 5+1 به توافق رسید و برجم امضا شد. حالا هم باید راه‌حلی برای مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی پیدا کنیم تا دیگر درگیر چنین مشکلاتی نشویم.

 

ورزش ایران پذیرفته که عضوی از کنفدراسیون‌های جهانی است

 

فائقی افزود:  به‌ هر حال ورزش ایران پذیرفته که عضوی از کنفدراسیون‌های جهانی است. این موضوع هم بدان معنی است که هم ما عضو این کنفدراسیون‌ها هستیم هم رژیم اشغالگر قدس عضو. همین هم باعث می‌شود نتوانیم برابر ورزشکاران اسرائیلی به میدان نرویم.

 

 

 

دیپلماسی ورزشی ایران بسیار ضعیف است

 

فائقی با اشاره به دیپلماسی ورزشی ایران گفت: متاسفانه ایران دیپلماسی ورزشی قدرتمندی ندارد و نمی‌تواند در مجامع بین‌المللی از منافع ورزش ایران دفاع کند.

 

معاون پیشین سازمان تربیت‌بدنی، در پاسخ به این سوال که کمیته ملی المپیک و فدراسیون جودوی ایران چه راهی برای جلوگیری از تعلیق جودو ایران دارند، گفت: اولین راهی که پیش پای مسئولان ورزش ایران وجود دارد بازگرداندن سعید ملایی به کشور است. سعید ملایی هم در مصاحبه با رسانه‌های بین‌المللی باید اعلام کند تصمیمی که گرفته و صحبت‌هایی که کرده تحت تاثیر احساسات بوده است. بدون تردید اگر ملایی به ایران بازگردد، دست ماریوس ویزر برای تعلیق جودوی ایران بسته می‌شود. بهترین گام همین است.

 

او در پایان گفت:‌ اگر نتوانستیم سعید ملایی را مجاب به بازگشت کنیم، آن‌گاه کمیته ملی المپیک و فدراسیون جودوی ایران یک وکیل ورزشی خوب استخدام کنند تا این وکیل به دنبال رفع مشکلات در دادگاه‌های بین‌المللی باشد. وکلا افراد مستقلی هستند و تلاش می‌کنند عدالت رعایت شود. خود ما در مسائل حقوقی بین‌الملل ضعیف هستیم و بهتر است یک وکیل کاربلد به دنبال این پرونده باشد. در آستانه المپیک هستیم و باید تلاش کنیم تا این پرونده را به‌ خوبی به پایان برسانیم.

پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی