امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۱۵۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶

جنگ پنهان شاهزاده‌های امارات و عربستان علیه یکدیگر

خرداد؛ مخالفان محمد بن سلمان خبر دادند جنگ پنهانی از سوی محمد بن زاید علیه محمد بن سلمان و متقابلاً ولیعهد سعودی علیه همتای اماراتی‌اش درگرفته که هدف آن دور کردن و تحت فشار قرار دادن طرف مقابل است.

مخالفان محمد بن سلمان خبر دادند جنگ پنهانی از سوی محمد بن زاید علیه محمد بن سلمان و متقابلاً ولیعهد سعودی علیه همتای اماراتی‌اش در حال انجام است که هدف آن دور کردن و تحت فشار قرار دادن طرف مقابل است.

 

فعالان فضای مجازی می‌گویند هرچند محمد بن سلمان و محمد بن زاید در مقابل دوربین‌های تلویزیونی خود را بسیار صمیمی با یکدیگر نشان می‌دهند، در پشت پرده محمد بن زاید سرگرم توطئه‌چینی برای کنار زدن بن سلمان از قدرت است تا ولیعهد عربستان از جایگاه خود در نزدیک‌ترین نقطه به تاج و تخت سعودی دور شود.

 

بر اساس اطلاعات منتشرشده، محمد بن زاید و مشاوران‌شان به دنبال وارد کردن شاهزاده «سلمان بن عبدالعزیز بن محمد آل سعود» در معادله جانشینی بن سلمان هستند.

 

این شاهزاده خوش‌سیما مدت‌هاست در کنار پدرش بدون توجیه هیچ اتهامی در بازداشت بن سلمان به سر می‌برد، از این رو قرار است جریان تبلیغاتی وسیعی برای آزادی او علیه بن سلمان راه بیفتد.

 

قرار است بعد از این موج تبلیغاتی به تدریج شاهزاده جوان شهرت قابل توجهی در رسانه‌ها پیدا کند سپس با حمایت ابوظبی، به عنوان مخالف بن سلمان، وارد عرصه رقابت شود.

 

به اعتقاد مخالفان حکومت آل سعود، این اقدام بن زاید بیشتر با هدف رقیب‌تراشی برای بن سلمان انجام می‌شود تا اختلافات داخلی بیشتری گریبان خانواده حاکم بر عربستان را بگیرد.

 

به اعتقاد آنها این کار بیشتر برای باج‌گیری از بن سلمان صورت می‌پذیرد تا در تقابل 2 شاهزاده در این رقابت، بن زاید دست بالا را پیدا کند.

 

گفتنی است روزنامه «الدیاریو»ی اسپانیا مارس گذشته خبر داد شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز بن سلمان بن محمد آل سعود و پدرش عبدالعزیز بن سلمان که 12 سال سابقه فعالیت در سازمان اطلاعات سعودی را دارد، از یک سال قبل بدون اعلام هیچ اتهامی در بازداشت به سر می‌برند.

 

در مقابل برخی دیگر از فعالان شبکه‌های اجتماعی از برنامه بن سلمان برای تاسیس واحدی در جهت انجام عملیات کثیف پرده برداشتند.

 

این فعالان اسناد محرمانه‌ای به دست آورده‌اند که نشان می‌دهد بن سلمان قصد دارد برای انجام عملیات امنیتی جاسوسی علیه مخالفان خود واحدی نظامی تاسیس کند و میزبانان آنها را نیز هدف حملات خود قرار خواهد داد.

 

بر این اساس طرحی با هزینه 2 میلیارد دلار در پایگاهی در جیبوتی با هدف عملیات کثیف علیه مخالفان بن سلمان در حال انجام است.

 

این پایگاه با موافقت رئیس‌جمهور جیبوتی در حال شکل‌گیری است. هرچند او ابتدا حاضر نشد در مقابل 50 میلیون دلار از این واحد میزبانی کند، اما پس از آنکه این رقم به 2 میلیارد دلار افزایش یافت چاره‌ای جز موافقت نیافت.

 

هدف این واحد در وهله اول کشورهای همسایه عربستان به خصوص قطر، کویت و عمان خواهند بود و هم‌اکنون در حال جذب مزدورانی از داخل گارد ویژه جیبوتی است.

 

دلیل اصلی انتخاب جیبوتی این است که یکی از مهم‌ترین مراکز حضور شرکت‌های جاسوسی جهانی قلمداد می‌شود. موقعیت جغرافیایی دومین مزیت این کشور است تا فعالیت‌های کثیف از شاهزاده‌های کنجکاو دور بماند و احتمال تکرار رسوایی قتل خاشقجی به حداقل برسد.

 

در همین راستا قرار است سفیر جدیدی از ریاض عازم جیبوتی شود و به طور حتم فرماندهی نظارت میدانی بر عملکرد این واحد را در اختیار گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی