امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۱۸۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸

علیرضا پناهیان؛ روحانی پاکتی یا مصلح اجتماعی؟

خرداد؛ علیرضا پناهیان روحانی جنجالی اصولگرا این روزها در منبرهایی که می‌رود، انتقادهای تندی به همه وارد می‌کند. سخنان او واکنش همه را برانگیخته است. موافقانش می‌گویند او درد جامعه را می‌گوید و به خاطر همین به او هجمه وارد می‌کنند و مخالفانش معتقدند سخنان او کاملا جناحی است و ارتباطی به درد جامعه ندارد چرا که این سخنان هیچگاه در دولت‌ها و مجالس اصولگرا مطرح نشده است.

سخنرانی‌های جنجالی علیرضا پناهیان در ایام ماه محرم تمامی ندارد. در آخرین صحبت‌ها او از عدم شفافیت آرای نمایندگان انتقاد کرده و گفته است: «هرچقدر نماینده انتخاب می‌کنیم کسانی هستند که به شفافیت آرای رای نمی‌دهد و در استدلال بسیار جاهلانه و ابهلانه می‌گویند تفتیش عقاید می‌شود. مگر برای رای دادن به عقاید آنجا رفته‌اید؟ غلط می‌کنید بر اساس عقاید رای دادید. باید بر اساس کار کارشناسی رای بدهید. آهای مجلس شورای اسلامی آدم باش. چه چیزی را از ملت دارید پنهان می‌کنید؟»
 
این سخنان آخرین پرده از سخنرانی‌های جنجالی اخیر پناهیان بود که البته با واکنش تند برخی نمایندگان مواجه شد. حشمت الله فلاحت پیشه رییس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس در توییتی نوشت: «شخصاً با مصاحبه‌های هر روزه‌ام هیچوقت رای پنهانی نداشته‌ام. اما باید به حال و روز مجلس ایران گریست که برخی منبرنشین‌های پاکتی اینگونه بی ادبانه به آن توهین کنند. کاش خودشان جهت روشنگری ملت شفاف بگویند برای پراکندن این عربده‌های غیر اخلاقی، پاکت‌های چند میلیونی دریافت می‌کنند؟»
 
علیرضا رحیمی نماینده تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز سخنان پناهیان واکنش نشان داد و در توئیتر نوشت: «آقایی که از منبر امام حسین، توهین ترویج می‌کند و به نام هیات‌های منسوب به رزمندگان وعظ می‌نماید آیا با بددهنی و اهانت به مردم و مجلس همچنان شایسته عنوان واعظ است؟ از منبر حسینی باید ادب و کرامت حسین (ع) ترویج شود نه بی حرمتی واهانت. از ارکان نظام دم می‌زنند و هربار به یک رکن می‌تازند.»
 
اسدالله عباسی نماینده مجلس خطاب به پناهیان گفته او اصلا معنی دو فوریت را نمی‌داند. جعفرزاده ایمن آبادی هم در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مجلس گفت: «ایشان از روی بی اطلاعی از اصل تصمیم گیری مجلس و  ناآگاهی از عدم تصویب دو فوریت طرح شفافیت این  حرف را زده است، چرا که مجلس تنها با دو فوریت طرح شفافیت آراء مخالفت کرده بود، زیرا تصویب دوفوریت، مطابق آیین نامه داخلی مجلس ، صرفا مربوط به جلوگیری از  ضرورت وقوع خسارت احتمالی و فوت فرصت است، نه موارد دیگر. ضمن اینکه چطور شده یک مرتبه یادشان افتاده بعد از ۴۰ سال باید رای نمایندگان شفاف سازی شود؟ بد نیست بگویند چرا در ۹ دوره قبلی چنین مطالبه‌ای وجود نداشت و سکوت کرده بودند؟»
 
نکته‌ای که جعفرزاده به آن اشاره کرد، نکته دقیقی بود که اشاره به ناآگاهی پناهیان داشت؛ در واقع مجلس با شفافیت آرایی که به دوفوریتی است و نیاز به سرعت عمل دارد، مخالفت کرده بود و این موضوع هیچ ارتباطی به آرای معمولی در صحن علنی مجلس ندارد.
 
نکته دیگر آنکه کسی تا کنون از پناهیان نپرسیده چرا در هیچکدام از مجالس گذشته چنین درخواستی را مطرح نکرده است؟ چرا در مجلس نهم که اتفاقا همه همفکران او در آن بودند و هر درخواستی بسیار ساده‌تر اجابت می‌شد، این درخواست گفته نشد تا اکنون این چنین فریاد او بلند نشود؟
 
سخنان پناهیان درباره نمایندگان مجلس تنها سخنرانی جنجالی او نبوده است. او در سخنرانی پیشین خود هجمه‌های تندی علیه روحانی مطرح کرده بود. حسام الدین آشنا در واکنش به او گفته «به خاطر رقابت‌های سیاسی شب‌های‌ محرم را حرام نکنیم؛ خود را موسی و دیگران را فرعون؛ خود را علی‌ و دیگران را معاویه؛خود را حسین و دیگران را یزید؛ نامگذاری‌نکنیم.»
 
پناهیان این روزها با پناهیان سالیان گذشته تفاوت معناداری پیدا کرده است؛ او از سخنرانی درباره مباحث ظهور به سمت نقد دولت حرکت کرده است و از «جامعه سرمایه‌داری اسلامی» سخن می‌گوید و «زندگی کارمندی» را نقد می‌کند. اما چه شده که به یکباره پناهیان در قامت تئوریسین اصولگرایان، تبدیل به روحانی همه چیزدانی شده که جواب همه چیز از «نحوه پاسخ به خواستگار» و «معایب زندگی کارمندی» و «روش‌های مبارزه با انحرفات» تا «چگونگی رای دادن نمایندگان» و «تبیین ظهور» و «افشای نفوذ» و «تبارشناسی دختران بی بند و بار» همه را می‌داند؟ او حتی می‌داند چه کسانی سیستم موشک ضد پهپاد ایران را درست کرده‌اند! سوال مهمتر اینکه او چه جایگاهی برای همه تعیین تکلیف می‌کند و چکاره است؟

پناهیان متولد سال ۱۳۴۴ است. از سال ۱۳۵۶ در کنار تحصیلات معمول دروس حوزوی را هم فرا گرفت و از سال ۱۳۶۲ در دروس خارج مقام رهبری و آیات عظام وحید خراسانی، جوادی آملی، سید محمد کاظم حائری شرکت کرد. در همان سال‌ها به فعالیت تبلیغاتی روی آورد و در رشته روانشناسی هم مدرک دانشگاهی گرفت. از سمت‌های وی می‌توان به معاون فرهنگی لشگر ۲۷ محمدرسول‌الله در دوران دفاع مقدس، نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها و عضویت مرکز جهانی علوم اسلامی اشاره کرد.
 
وی همچنین مدرسه علمیه دارالحکمه را در تهران تاسیس و اداره آن را برعهده دارد. بیش از ده سال، همزمان با تدریس در دانشگاه هنر، مسئولیت نهاد این دانشگاه را نیز به عهده داشته و در کنار مشاوره در نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها را عهده دار است.
 
آنگونه که بررسی رزومه پناهیان نشان می‌دهد، بسیار عجیب است که قبول کرد او منتقد جدی زندگی کارمندی باشد؛ چه آنکه در این سال‌ها همواره زندگی‌اش از طریق حقوق کارمندی گذشته است. مگر آنکه به قول فلاحت پیشه در هر منبری که می‌رود، پاکتی در جیب او گذاشته باشند که به خاطر حقوق ماهانه خود نگرانی نداشته باشد. نکته مهمتر در بررسی این رزومه آن است که او سال‌ها به عنوان معاونت فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها مشغول فعالیت بوده است. بودجه این نهاد در سال ۹۶ چیزی در حدود ۱۲۵ میلیارد تومان و در سال ۹۷ معادل ۱۴۳ میلیارد تومان بوده است. آیا تا کنون علیرضا پناهیان که اینقدر به شفافیت علاقمند است یکبار توضیح داده که این بودجه‌ها چگونه هزینه می‌شوند؟ آیا یکبار این سوال از سوی پناهیان مطرح شده که بودجه‌های چند هزار میلیاردی حوزه‌های علمیه و نهاد امر به معروف و سازمان تبلیغات اسلامی و ... چگونه و بایت چه اموری خرج می‌شوند و چرا این بودجه‌ها ۱۳ برابر سازمان محیط زیست است؟
 
خود پناهیان از زاویه‌ای دیگر پاسخ همه این سوالات را داده است. برخي دانشجويان از پناهيان درباره اتومبيل گرانقيمت و دليل استفاده او از اين اتوموبيل شيك و گران سوال كردند كه حجت الاسلام پناهيان در جواب گفته بود: «بچه حزب اللهي بايد پولدار باشد اگر پول نداريد عرضه نداريد! بايد عرضه داشته باشيد!» پناهیان این روزها روحانی باعرضه‌ای است و به کارمندان می‌تازد و در مدح جامعه سرمایه داری اسلامی سخن می‌گوید. هر چه به سمت انتخابات مجلس یازدهم برویم، این سخنان بیشتر خواهد شد.

برچسب ها: علیرضا پناهیان
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی