امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۱۸۲۴
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹

باد همچنان به سود طرفداران پوتین در روسیه می وزد

سرویس سیاسی خرداد؛ انتخابات سران ۱۶ جمهوری روسیه، استان، شورای شهر یا محله و فرمانداری در تمام مناطق این کشور در حالی دیروز یکشنبه پایان یافت که نتایج مناطق مختلف حاکی از پیروزی حزب روسیه واحد حامی ولادیمیر پوتین بوده است.

به گزارش خرداد، اگر چه صبح امروز مشخص شد مردم در مسکو پایتخت روسیه آرای کمتری نسبت به دوره گذشته به حزب روسیه واحد داده اند و یک سوم از آرای دوره گذشته این حزب از دست رفته است اما همچنان اکثریت کرسی ها به این حزب رسیده است.

یکی از دلایل کاهش آرا به این حزب به تصمیمات یک سال گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه باز می گردد چرا که اقدامات ریاضتی در کشور را به اجرا گذاشت که بر اساس آن سن بازنشستگی در روسیه بالاتر رفت تا خیلی از روس ها به این فکر بیفتند که دیگر دوران بازنشستگی خود را نخواهند دید.

افزایش انتقادها از این تصمیم باعث شد که امسال برخی از چهره های حزب روسیه واحد به صورت مستقل در انتخابات شرکت کنند.

الکسی ناوالنی سرشناس ترین مخالف دولت روسیه نیز پیش از انتخابات از مردم روسیه دعوت کرد تنها به نمایندگان حزب روسیه متحد رای ندهند شاید از این طریق قدرت و فاصله دور از دسترس این حزب نسبت به سایر احزاب در روسیه کمتر شود و در انتخابات پارلمان در سال ۲۰۲۱ اپوزیسیون دولت  قدرت بیشتری برای عرض اندام پیدا کند.

شمارش آرا در مسکو نشان می دهد که حزب روسیه واحد ۲۶ کرسی از ۴۵ کرسی پارلمان مسکو را همچنان در اختیار دارد و حزب کمونیست با ۱۳ کرسی، یابلوکا با ۳ کرسی و روسیه عادل با ۳ کرسی در جایگاه های بعدی هستند.

گفتنی است، اگر چه پوتین با بیش از ۷۰ درصد آرای مردم روسیه محبوب ترین رهبر در بین مردم در کشورهای اروپایی به حساب می آید اما در یک سال گذشته روند محبوبیت او همواره روندی کاهشی داشته است که پیشتر خود نیز پیش بینی آن را کرده بود چرا که بر خلاف دیگر نامزدها پیش از انتخابات ریاست جمهوری از ضرورت جراحی اقتصادی در روسیه و برخورد شدیدتر با مفسدین اقتصادی سخن گفت و اظهار داشت که اگر چه می تواند با انجام ندادن این کارها، شش سال راحتری در روسیه سپری کند اما نمی خواهد دولتی را به نفر بعدی تحویل دهد که سرتا پا دچار مشکل باشد و ملت روسیه هر روز با بحران تازه دست و پنجه نرم کنند.

با این وجود، کاهش روند محبوبیت پوتین با کاهش نفوذ حزب روسیه واحد گره خورده است هر چند که او به عنوان نامزد مستقل و فردی غیرجناحی در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت کرد اما هیچ فردی در روسیه شک ندارد که افرادی که در حزب روسیه واحد کار می کنند یا خود را جزئی از این حزب می داند، در هر شرایطی حامی پوتین و تصمیمات او هستند و او را تنها فرد برای رهبری روسیه می دانند.

مخالفان در روسیه نیز بر روی نوجوانان و جوانانی کار می کنند که هیچ خاطره ای از دوران گرسنگی ملت روسیه در دهه ۹۰ پس از فروپاشی شوروی ندارند یا از پدربزرگ ها و مادربزرگ های خود تنها خاطرات خوب زندگی، درمان و تحصیل رایگان در زمان استانیل را شنیده اند که نیاز نبود زیاد در آن کاری کرد چرا که دولت به همه یکسان می داد هر چند که همه بر نبود آزادی بیان و فضای بسته و دیکتاتوری کامل آن دوران اعتراف می کنند.

بنظر می رسد اگر چه روس ها در پایتخت با دادن رای کمتر به حزب روسیه واحد نارضایتی خود را از عملکرد دولت در یک سال گذشته به نمایش گذاشته اند اما هنوز خیلی از روس ها می دانند که خوب یا بد هنوز فرد و حزب بهتری از پوتین و روسیه واحد در روسیه وجود ندارد که علاوه بر انتقاد برای بهتر شدن امور برنامه منسجمی برای بهبود وضعیت داشته باشد چرا که روسیه با وجود تمامی پیشرفت ها در عرصه بین المللی، مشکلات بزرگی هم دارد که مهمترین آنها اختلافات اساسی با همسایگان در شرق و غرب است و تحریم های اتحادیه اروپا و فشارهای آمریکا نیز بر آن سایه گسترانده است.

در مناطق مورد اختلاف با دیگر کشورها اما اوضاع کاملا به سود حزب روسیه واحد است چرا که بیشترین آرا را اعضای این حزب کسب می کنند هر چند که هزینه های سنگینی بر روی دولتمردان روسیه گذاشته است هزینه هایی که کرملین می گوید تمامی آنها را با آغوشی باز تقبل می کند و حاضر به مذاکره بر سر یک وجب از خاک خود با دیگران نیست.

نمونه بارز این وضعیت را می توان در کریمه یا جزایر کوریل جنوبی دید جایی که روس ها بر سر آن با ژاپنی ها از یک سو و اوکراینی ها با همراهی اتحادیه اروپا و آمریکا از سوی دیگر با مشکل روبرو هستند.

سطح پایین درآمد مردم با توجه به تورم پنج درصدی سالیانه نیز مشکل دیگر دولت روسیه است که اگر چه برای ما ایرانی ها، عددی مثبت به حساب می آید اما برای روس ها که چندسالی است حقوقشان افزایش نیافته، به منزله بدتر شدن سطح زندگی است و حتی صدای پوتین را هم درآورده است.

برجسته سازی نقطه ضعف های دولت روسیه که اقتصاد آن به شدت وابسته به فروش نفت و گاز است در کنار فساد سیستماتیک یا سازمان یافته در برخی ارکان حکومتی نکاتی است که در چند سال اخیر مخالفان دولت روسیه و برخی رسانه های دول غربی دست روی آن گذاشته اند اما دولتمردان در روسیه می گویند که قادر به اصلاح وضعیت و بهبود شرایط هستند و سرانجام اوضاع روی غلتک می افتد تنها باید مردم به آنها زمان بدهند.

۱۹ سال حضور در قدرت آن هم در پهناورترین کشور جهان، چهار دوره شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و رکورد شکنی و کسب بیش از ۷۰ درصد آرای مردم، حضور سرزده در مناطق حادثه دیده به عنوان نخستین مقام دولتی، سفرهای پی در پی به نقاط مختلف جهان به عنوان فردی خستگی ناپذیر در کنار محبوبیت بالا در میان روس ها برای دو دهه و بیم نداشتن از هر پرسشی در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی شاید از جمله دلایلی است که در غرب و آمریکا حتی دشمنان پوتین نیز به احترام او کلاه از سر بر می دارند و او را در حال حاضر بزرگترین سیاستمدار جهان می خوانند اگر چه خیلی ها امروز سیاست های حکومت داری پوتین را از بر شده اند و می دانند گام های بعدی او در بسیاری از موضوع ها چه می تواند باشد اما به خوبی آگاه هستند که پوتین شدن بسیار دشوار است.

منبع:ایرنا
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی