امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۱۸۶۰
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷

آنکارا، واشنگتن را به وقت کشی در ایجاد منطقه امن در سوریه متهم کرد

سرویس سیاسی خرداد؛ مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز سه شنبه آمریکا را به وقت کشی و ایجاد وقفه در ایجاد مناطق امن در سوریه متهم کرد و گفت که گام هایی واشنگتن در این باره نمایشی و غیرواقعی است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ، اوغلو در کنفرانس خبری مشترک با سرجان دارمانوویچ وزیر امور خارجه مونته نگرو افزود که مواضع آمریکا درباره ایجاد منطقه امن در سوریه، باعث اطمینان خاطر ترکیه نمی شود.

وی توضیح داد: آمریکا به خاطر ارتباطش با نیروهای کُرد موسوم به "ی.پ.گ" و حزب کارگران کردستان ترکیه "پ. ک.ک" به تعهدات خود و در راس آن، نقشه راه منبج عمل نکرده است.

وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد: گام هایی که واشنگتن برداشته یا گفته می شود برداشته، گام های نمایشی بوده است.

اوغلو ادامه داد: آنکارا مشاهده می کند که آمریکا در تلاش برای وقت کشی و ایجاد وقفه در ایجاد منطقه امن در سوریه است.

این مقام ترک با بیان اینکه ترکیه طرح آماده ای دارد و می تواند این مناطق را پاکسازی کند، تاکید کرد: در صورت عدم دست یابی به نتیجه ای مشخص از همکاری با واشنگتن، ما وارد این مناطق (شرق فرات) می شویم.

همچنین رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه  در استقبال از یک هیات آمریکایی گفت: از واشنگتن انتظار داریم که در کنار ما برای مبارزه با ترویسم و ایجاد مناطق امن در سوریه بماند تا شرایط لازم برای بازگشت آوارگان سوری به کشورشان فراهم شود.

وی تاکید کرد: ترکیه به شدت از اقدام واشنگتن در ارسال نزدیک به ۵۰ هزار کامیون اسلحه و تجهیزات به نیروهای کرد در شمال شرق سوریه ناراحت است.

اردوغان ادامه داد که ترکیه دیگر تحمل پذیرش موج جدیدی از آوارگان سوری را ندارد و گروه های تروریستی بزرگترین مانع در برابر بازگشت سوری ها به کشورشان به شمار می رود.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین روز گذشته در سخنانی آمریکا را به تلاش برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه برای حمایت از یگان های مدافع خلق "ی. پ. گ" (کردهای مسلح سوریه) متهم کرد.

عملیات گشت زنی مشترک نیروهای ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه از روز گذشته (یکشنبه) آغاز شده است.

ترکیه و مقام‌های نظامی آمریکا هفتم اوت (۱۶ مرداد ماه) توافق کردند تا منطقه امن و مرکز عملیات‌ مشترک در شمال شرق سوریه ایجاد کنند.

ترکیه همواره نسبت به تحولات شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و خواستار قطع روابط آمریکا با نیروهای کُردهای موسوم به «ی. پ. گ» شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی