امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۲۰۷۵
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰

آمریکا درباره استفاده متحدان عربی از فناوری هواوی ابراز نگرانی کرد

خرداد؛ مقام‌های آمریکایی روز پنجشنبه اعلام کردند که واشنگتن نسبت به استفاده کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از فناوری (۵G) شرکت چینی «هواوی» و خطرات امنیتی احتمالی آن ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش رویترز، آمریکا نسبت به استفاده متحدانش از تجهیزات هواوی هشدار داده و گفته که این اقدام خطر امنیتی در بر دارد. واشنگتن در این زمینه شدیدترین هشدارها را به کشورهای اروپایی داده است.
در همین حال، «آجیتی پای» رئیس کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا هفته گذشته در سفری به عربستان، امارات و بحرین از این کشورها خواست تا از تجهیزات هواوی استفاده نکنند.
«رابرت استرایر» معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور سایبری، ارتباطات بین‌الملل و سیاست اطلاع‌رسانی درباره هشداری که با کشورهای عربی داده شده است، اظهار داشت: ما در پیام خود بر اهمیت امنیت فناوری ۵G و اصول امنیتی تاکید کردیم.
فناوری شبکه موبایلی نسل پنجم یا ۵G به اختلافات میان آمریکا و پکن دامن زده است. واشنگتن مدعی است که احتمال دارد پکن از شرکت هواوی سوءاستفاده کند. آمریکا هواوی را به همکاری با ارتش و سازمان اطلاعات چین و استفاده از تجهیزات این شرکت برای جاسوسی و نظارت غیرقانونی متهم کرده است. چین و هواوی اتهام‌های آمریکا را رد کرده‌اند.
آمریکا تهدید کرده است روابط اطلاعاتی و اشتراک اطلاعات جاسوسی با کشورهایی را که از تجهیزات هواوی استفاده می‌کنند، قطع خواهد کرد.
بحرین میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکاست. امارات نیز از نیروهای پشتیبانی آمریکا در منطقه میزبانی می‌کند. از سوی دیگر، واشنگتن قصد دارد شماری از سربازانش را در عربستان سعودی مستقر کند.
استرایر که با «پای» به منطقه سفر کرده بود، در تماسی تلفنی به خبرنگاران گفت: ما معتقدیم وقتی قرار است یک چارچوب امنیتی برقرار شود باید هواوی را از حوزه ۵G حذف کرد.
«کمال بن احمد محمد» وزیر ارتباطات بحرین ماه مارس به رویترز گفته بود که هواوی استانداردهای کشورهای عربی را رعایت کرده و هیچ نگرانی در خصوص آن وجود ندارد.
مقام‌های سعودی و اماراتی در مورد پرونده آمریکا-هواوی اظهارنظری نکرده‌اند. رویترز به نقل از یک منبع اماراتی نوشت که مقام‌های این کشور معتقدند که می‌تواند در این حوزه مدیریت ریسک داشته باشند.
عربستان، امارات و بحرین همچنین از تجهیزات فناوری ۵G که توسط شرکت‌های دیگر ساخته شده است، استفاده می‌کنند. «پای» گفت به این کشورها نشان داده که هواوی تنها گزینه پیش روی آنها نیست. وی افزود: به نظرم این مهم بود که متحدان ما چنین سخنی را بشنوند.
«اداره ثبت آمریکا» اخیرا سندی موسوم به "ممنوعیت معامله خدمات یا تجهیزات خاص ارتباطات راه دور و جاسوسی ویدیویی" منتشر کرد که طبق آن سازمان‌های دولتی آمریکا، از جمله وزارت دفاع، اداره خدمات عمومی و سازمان هوانوردی و فضا (ناسا) از خرید تجهیزات و خدمات برخی از شرکت‌های چینی منع شده‌اند.
هواوی، «زد تی ای»، هیترا و دیجیتال هانگژو هیک ویژن از جمله شرکت‌هایی هستند که خرید تجهیزات امنیتی از آنها منع شده است.
آمریکا در راستای فشار بر هواوی، از کانادا خواست تا «منگ وانژو» رییس اجرایی این شرکت را بازداشت کند. کانادا نیز در اول دسامبر سال ۲۰۱۸ منگ وانژو را به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا بازداشت کرد.
رییس اجرایی شرکت هواوی فعلا با یک وثیقه سنگین چندین میلیون دلاری آزاد است اما در ونکوور کانادا در حصر خانگی بسر می‌برد. چین بارها از کانادا خواسته تا وی را آزاد کند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی