امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۲۰۹۰
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱

ابوترابی فرد: انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری داشته است

خرداد؛ امام جمعه موقت تهران گفت:‌ ‌انقلاب اسلامی ایران با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری را کسب کرده است.

نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام و المسلمین «محمدحسن ابوترابی فرد» در دانشگاه تهران برگزار شد.

ابوترابی فرد در خطبه نخست نماز جمعه با عرض‌ تسلیت به مناسبت شهادت سالار شهدا حضرت اباعبدالله الحسین علیه اسلام و خاندان آن حضرت، ‌به تشریح عاشورا این پدیده زنده مولد موثر و استثنایی تاریخ اسلام و حیات انسانی و آثار و ثمرات ارزشمند و انسان ساز آن پرداخت و تصریح کرد :‌ ۴۰ سال است انقلاب اسلامی با کشتی عاشورا فتوحات ماندگاری را بدست آورده است.

وی افزود: این منظومه فکری با تمام ارزش ها یک جریان عظیم و قدرتمند سیاسی و اجتماعی است که با مرواریدهای غلتان اشک جرعه- جرعه معرفت، بصیرت، شجاعت و معنویت را در کام جان و روان انسان می ریزد و مهم ترین منبع حیات امت اسلامی در طول تاریخ بوده و خواهد بود.

امام جمعه موقت تهران حماسه عاشورا را منظومه فکری توصیف کرد که هم راه را می نمایاند و هم بستر پرشتاب انسان و جامعه را به مقصد می رساند.

ابوترابی فرد یادآور شد: عاشورا به صورت شفاف جنگ بین دو اسلام یزیدی و اسلام دین مدار و اخلاق مدار عزت مدار و در یک کلمه اسلام ناب محمدی و انقلابی است.

وی همچنین گفت:‌ این مدرسه عاشورا است که با درس استقامت، ایستادگی و بصیرت، فرهنگ مسلط امروز جوامع بشری را به یک فرهنگ انقلابی و مقاوم و پیروز تبدیل کرده است

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد: اگر مدرسه عاشورا نبود، انقلاب اسلامی تولد نمی یافت اگر این مدرسه نبود از گردنه سخت دفاع مقدس با قدرت عبور نمی کردیم و امروز سوریه پیروز، عراق مقتدر لبنان مقاوم و خط شکن بحرین ایستاده و صبور و یمن افتخارآفرین تولد نمی یافت.

ابوترابی فرد ادامه داد:‌ با برافراشتن پرچم سرخ عاشورا جنگ تمام عیار اقتصادی غرب،‌نردبان رشد و جهش اقتصادی ایران اسلامی خواهد بود. عاشورا رمز حیات دین در عصر جدید است، این پدیده مولد هر سال با درخشش نو،‌ ظهور می کند و انوار فروزانش را برجوامع انسانی می تابد .عاشورا بزرگ ترین پیروزی تاریخ اسلام است .

وی به نظرات یک مورخ اسکاتلندی درباره عاشورا اشاره کرد و گفت: این مورخ می گوید که امام حسین (ع) و یارانش ثایت کردند تفوق ادبی در جایی که حق و باطل روبرو می شوند، اهمیتی ندارد و پیروزی آن حضرت با وجود اقلیتی که داشت باعث شگفتی من است.

وی تاکید کرد:‌ پیروز صحنه عاشورا، حسین بن علی (ع) است نه از دیدگاه ما بلکه  از دیدگاه صاحب نظران ومتفکران غربی که شرق را مورد تحلیل قرار داده اند .

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد:‌ تمدن اسلامی که رهبر معظم انقلاب اسلامی جوانان را به آراستگی علمی، اخلاقی و رفتاری برای فراهم آوردن زمینه ظهور این تمدن در گام دوم انقلاب دعوت کرده اند بدون تردید جان مایه خود را از عاشورای حسینی گرفته است.

ابوترابی افزود:‌ در عاشورا شاخصه های حیات اسلامی تمدن اسلامی تبلور یافته است، عاشورا تبلور انسان ؛‌ جامعه و حاکمیت در تراز اسلامی است و ما تفکر عاشورا و اندیشه عاشورا را در بستر خلق و تربیت انسان در تراز دین، ساختن جامعه در تراز قرآن و شکل گیری نظام اسلامی مبتنی بر قران و وحی و سنت پیامبر اسلام (ص) می دانیم .

وی خاطرنشان کرد:‌ استکبار جهانی بداند نگاه امت های به پا خاسته در سراسر دنیا به نگاه حسین بن علی (ع) است .

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد:‌ ایران اسلامی باید نماد یک جامعه عاشورایی باشد و تمام ظرفیت های آن را در خود به نمایش بگذارد. این راه رسیدن به اقتدار و عزت است و این مسیر خلق قدرت را هموار می کند .

ابوترابی فرد یادآور شد: مدرسه عاشورا یعنی مدرسه عزت ، ایستادگی، اخلاق، معرفت و عبادت . جامعه عاشورایی ما باید در همه این عرصه ها نماد و مظهر عاشورا باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی