امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۲۰۹۷
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴

رویترز: سیاست وزیر نفت جدید عربستان با خالد الفالح متفاوت است / عبدالعزیز ترجیح می‌دهد به جای بستن قرارداد با روسیه، با اعضای اوپک متحد باشد

خرداد؛ وزیر نفت جدید عربستان تصمیم دارد به جای بستن قراردادهای سعودی_روسی برای کنترل بازار نفت با سایر اعضای اوپک متحد باشد .

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، اوپک همچنان در حال بحث بر سر سیاست تولید نفت است، ولی شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان تنها 4 روز پس از رسیدن به منصب وزارت انرژی عربستان، قصد دارد تولید نفت این کشور را بیش از پیش کاهش دهد .

با توجه به شرایط فعلی شرکت نفت آرامکو و افزایش کسری بودجه عربستان، مسئله قیمت بالاتر نفت برای شاهزاده عبدالعزیز اهمیت بالایی دارد .

ولی پس از اولین دیدار وی با سایر وزرای نفت کشورهای حوزه خلیج فارس و مقامات اوپک در هفته جاری، اولین پیام وی درباره قیمت نفت نبود .

منابع آگاه از اجلاس ابوظبی اعلام کردند شاهزاده عبدالعزیز اول از همه علاقه مند به ایجاد دوباره اطمینان بین کشورهای نفتی همسایه از جمله کویت، امارات متحده عربی، عمان و سایر اعضای اوپک است .

انتظار می‌رود عبدالعزیز که یک مقام کهنه‌کار نفت عربستان و عضو خاندان سلطنتی آل سعود است، با مسائل اوپک متفاوت با خالد الفالح برخورد کند .

فالح بارها بدون مشورت با متحدان خود در اوپک که سابقاً به همراه آن‌ها تولید نفت را کاهش می‌داد، قراردادهایی با روسیه که عضو اوپک نیست، بسته بود .

ولی وزیر نفت جدید عربستان تصمیم دارد به جای بستن قراردادهای سعودی_روسی با سایر اعضا متحد باشد .
عراق و نیجریه که تولید نفتشان بالاتر از اهداف اوپک بود، در اجلاس کمیته مشترک به عبدالعزیز پیوستند و قول دادند تولید خود را پایین بیاورند .

در نتیجه، تولید نفت اوپک احتمالا 400 هزار بشکه دیگر معادل 0.4 درصد عرضه جهانی نفت کاهش می‌یابد تا در بحبوحه ترس از رکود اقتصاد جهان و افزایش تولید آمریکا، به بالا رفتن قیمت نفت کمک کند .

عبدالعزیز ضمن دعوت از وزرای عراق و نیجریه برای توضیح اقدامات آینده خود گفت که اتحاد اعضای اوپک پیامهای قدرتمندی به بازار می فرستد و اطمینان از بازار را افزایش می دهد .

اوپک و متحدانش به رهبری روسیه طی ائتلافی موسوم به اوپک+ در روز پنجشنبه در ابوظبی دیدار کردند تا در مورد دورنمای بازار نفت قبل از نشست وزارتی اوپک و کشورهای غیر عضو اوپک که قرار است در ماه دسامبر در وین برگزار شود، گفتگو کنند .

شاهزاده عبدالعزیز در روز چهارشنبه با وزرای نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس و مقامات ارشد اوپک دیدار کرد.

وی در این دیدار بر اهمیت تبعیت تمام کشور ها چه کوچک و چه بزرگ از قرارداد کاهش تولید اوپک تاکید کرد.

شاهزاده عبدالعزیز فرزند ملک سلمان و برادر محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان روز یکشنبه به عنوان وزیر نفت این کشور منصوب شد. او را در صنعت نفت عربستان به عنوان یک مذاکره کننده دیپلماتیک می شناسند که در قراردادهای کاهش تولید اوپک تجربه طولانی مدتی دارد .
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی