امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۲۴۱۶
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰

دستاوردهای استونی با سینمای به دور از خشونت/ پاسخ هنرمندان استونی به دیزنی‌لند

خرداد؛ باکس آفیس استونی با نمایش یک انیمیشن به نام «لوته» با اقبال زیادی روبه‌رو شد.

دستاوردهای استونی با سینمای به دور از خشونت/ پاسخ هنرمندان استونی به دیزنی‌لند

پاسخ هنرمندان استونی به دیزنی‌لند نه یک موش با گوش‌های بزرگ، که دختری عروسکی به نام لوته است. این دختر با خواهر کوچک‌ترش روسی و شماری از شخصیت‌های جانوری زیبا از جمله راکونی دوست‌داشتنی و خوش‌بین به نام کارل که یک دانشمند محترم است و یک ماهی بدبین به نام ویکتور، شخصیت اصلی انیمیشن «لوته» را تشکیل می‌دهند.

 

نمایش فیلم جدید از مجموعه انیمیشنی «لوته» با عنوان «لوته و اژدهاهای گمشده»، که در استونی با اقبال زیادی روبه‌رو شد، در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین و در بخش جانبی نسل‌ها نیز توجه مخاطبان را برانگیخت.

 

بر مبنای این شخصیت‌ها یک تم پارک با عنوان «دهکده لوته» نزدیک مرز استونی و لتونی شکل گرفته که نشان‌دهنده موفقیت فوق‌العاده فیلم انیمیشنی «لوته از گچت‌ویل» و ادامه‌های آن است و در عین حال نشان می‌دهد این کشور موفق شده صنعت فیلم خودش را بنا کند.

 

فرانچایز لوته شامل یک سریال تلویزیونی و سه فیلم بلند است که جدیدترین  آن با عنوان «لوته و اژدها‌های گمشده» نمایش بین‌المللی خود را در بخش جانبی جنراسیون یا نسل برلین تجربه کرد و امتیاز پخش آن تاکنون به 55 منطقه جهان فروخته شده است.

 

کالف تام از «استی جونیس‌فیلم» در تالین که تهیه‌کننده این انیمیشن است، موفقیت این انیمیشن را به خاطر پیام، آن که به دور از خشونت است و بر قدرت طنز بشری تاکید دارد، می‌داند.

 

او می‌گوید: نیاز داریم فیلم‌های به دور از خشونت برای بچه‌ها تولید کنیم؛ فیلم‌هایی با شخصیت‌های دوست‌داشتنی که بتوانند با کودکان ارتباط برقرار کنند و البته در زمینه یک داستان جالب و ماجراجویانه شکل بگیرند.

 

اما موفقیت لوته بدون حمایت دولت تالین ممکن نبود و مرکز استونی که به صورت سیستماتیک دست به ساخت یک صنعت فیلم داخلی و یک شبکه تلویزیونی زده، با سرمایه‌گذاری بالا و دادن تخفیف‌های مالیاتی به شکل‌گیری این کار کمک کرده است.

 

این سیستم با تمرکز بر شمار محدودی از تولیداتی که می‌توانند در این محدوده کوچک با جمعیت 1.2 میلیون نفر موفق ظاهر شوند، کار خود را به خوبی پیش برده است.

 

حمایت از طرح پیشنهادی با کاهش مالیاتی در میان استونی و همسایگانش از جمله فنلاند و لتونی می‌تواند موجب سرمایه‌گذاری‌های هدفمند و موثر محلی و موفقیت در سطح بین‌المللی شود.

 

سرمایه‌گذاری استونی در سطح داخلی در سال 2018 به موفقیت بزرگی دست یافت و بیش از 2 برابر پیش رسید و رکورد به جا گذاشت.

 


برچسب ها: انیمیشن
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی