امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۲۶۶۶
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲

سرعت بخشیدن در اعلام نرخ خرید تضمینی ضامن خودکفایی گندم است

خرداد؛ مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از شورای اقتصاد و سازمان برنامه‌ و بودجه درخواست کرد تا پایان شهریورماه جاری نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کنند، چرا که سرعت بخشیدن در اعلام نرخ خرید تضمینی همانند سال زراعی جاری، ضامن خودکفایی گندم است.

«اسماعیل اسفندیارپور» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های وزارت جهاد کشاورزی و تلاش کشاورزان در دولت یازدهم موجب خودکفایی در تولید گندم شد که ناشی از اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی گندم در ابتدای دولت یازدهم بود.

وی با بیان این که در شرایط تحریم باید خودکفایی کشور در تولید گندم را حفظ کرد، اظهار داشت: قرار نیست در تولید گندم به سال‌های ۹۲- ۱۳۹۰ به عنوان یک واردکننده بازگشت داشته باشیم، زیرا در سال‌های یاد شده، نزدیک به هفت میلیون تن گندم واردات انجام شد.

اسفندیارپور اضافه کرد: تسهیلات و اعتبارات بخش کشاورزی باید به موقع تخصیص و پرداخت شود و با و جود شرایط اقتصادی فعلی نرخ خرید تضمینی گندم باید برای کشاورزان صرفه اقتصادی داشته باشد در غیر این صورت با کاهش کشت روبرو خواهیم شد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، ضمن تاکید بر این که ماجرای کاهش خرید تضمینی گندم سال زراعی ۹۸- ۱۳۹۷  نباید تکرار شود، گفت: درخواست از شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه این است که قیمت منصفانه گندم را تا پایان مهلت قانونی (پایان شهریورماه ) اعلام کنند.

ضرورت جلب رضایت در روند خرید بذر گندم 

اسفندیارپور افزود: تاکنون دولت نرخ خرید تضمینی گندم و کلزا را اعلام نکرده و روند خرید بذر اصلاح شده گندم مطلوب نیست، زیرا در این شرایط تولید کنندگان از بذرهای خود مصرفی استفاده می‌کنند که به دلیل مقاومت نداشتن به آفات و خشکسالی می‌تواند در کاهش تولید گندم سال زراعی جدید تاثیر منفی داشته باشد.

وی گندم را یک محصول راهبردی  و مهم برشمرد و تصریح کرد: نرخ مناسب خرید تضمینی گندم در عملکرد تولید تاثیر مثبتی دارد تا جایی که می‌تواند در تداوم خودکفایی کشور در تولید این محصول نقش ایفا کند.

طرح گندم نیازمند ردیف اعتباری مجزا

مشاور وزیر جهاد کشاورزی از دولت درخواست کرد تا برای استمرار در خودکفایی گندم، برای این محصول ردیف اعتباری مجزایی را تعریف کنند تا سالیانه طرح گندم با مشکل کمبود منابع مالی روبرو نشود و به توان برنامه‌ریزی  و سیاست‌گذاری رو به توسعه‌ای در این بخش داشته باشیم.

به گفته وی، اکنون کشاورزان کشور به دنبال اعلام نرخ خرید تضمینی گندم سال زراعی جدید ۹۹- ۱۳۹۸ هستند تا بتوانند برای کشت‌ برنامه‌ریزی کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی