امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۲۷۴۳
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷

عفو بین‌الملل پلیس هنگ‌کنگ را به شکنجه معترضان متهم کرد

خرداد؛عفو بین‌الملل امروز (جمعه) پلیس هنگ‌کنگ را متهم به آزار و شکنجه معترضان در جریان تظاهرات ادامه‌دار این دولت‌شهر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، معترضان هنگ‌کنگی طی تظاهراتی که از ماه ژوئن آغاز شد و تا همین اواخر ادامه‌دار بوده، اقدام به پرتاب کوکتل مولوتوف به دفاتر دولتی و پلیس کرده‌اند؛ هجوم به مجلس مققنه این منطقه و مسدود کردن مسیرهای منتهی به فرودگاه، از دیگر اقدامات آن‌ها طی اعتراضات بعضاًخشونت‌آمیزشان بوده است.

پلیس هنگ‌کنگ در واکنش به این رفتار معترضان، به استفاده از گاز اشک‌آور، ماشین آب‌پاش، شلیک گلوله‌های پلاستیکی و دیگر ابزارها روی آورده است.

در جریان یکی از تظاهرات‌ها، ویدئویی در فضای مجازی دست به دست‌ شد که پلیس را در حال سرکوب گسترده معترضان با استفاده از باتوم نشان می‌داد.

نیکولاس بکِلین، مدیر امور شرق آسیا در سازمان عفو بین‌الملل، طی گزارشی اظهار داشته است: شواهد جای شکی باقی نگذاشته‌ است؛ طی تظاهرات، نیروهای امنیتی هنگ‌کنگ در اقدامی تلافی‌جویانه، رویکردی غیر قانونی و بی‌رحمانه علیه مردم اتخاذ کرده‌اند.

او می‌گوید: این رویکرد شامل بازداشت‌های خودسر و خشونت تلافی‌جویانه علیه بازداشتی‌ها نیز می‌شود که بعضاً به سطح شکنجه رسیده است.

طبق گزارش عفو بین‌الملل، پلیس هنگ‌کنگ در یکی از موارد بازداشت اقدام به انداختن نور لیزر سبز به چشم افراد کرده است. این مورد پیش‌تر توسط بسیاری از معترضان علیه پلیس استفاده شده بود.

پلیس در واکنش به گزارش عفو بین‌الملل اعلام کرد، حریم خصوصی، کرامت و حقوق بازداشتی‌ها طبق مقررات رعایت شده و اجازه انتقال آن‌ها به بیمارستان‌ها و دسترسی به وکیل و خانواده‌هایشان نیز داده شده است.

نیروهای پلیس هنگ‌کنگ طی پیامی که به صورت ایمیل ارسال شده، اظهار کرده‌اند: تمهیداتی که پلیس به کار می‌گیرد، باید کمترین نیروی ممکن برای حصول اهداف قانونی باشد. پلیس پیش‌تر در صفحه رسمی فیس‌بوک خود عنوان کرده بود، ۲۴۰ نفر از نیروهایشان طی تظاهرات زخمی شده‌اند و با این حال، سطح بالایی از خویشتن‌داری جهت بازگردانی نظم عمومی داشته‌اند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی