امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۳۱۴۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۱

درام مهم‌تر است یا گریم؟

فصل سوم سریال «ستایش» که این شب‌ها روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود، با وجود همه نقاط ضعف خود، بسیار پربیننده شده است؛ مؤید این نکته، نه‌تنها واکنش‌های شبکه‌های اجتماعی، بلکه شاخص‌های آماری مختلفی است که در دسترس قرار دارد. یکی از این شاخص‌ها، آمار اپلیکیشن پربازدید تلوبیون است اعداد بسیار بالایی که برای سریال «ستایش ۳» نشان می‌دهد.

فاصله زیاد با دیگر سریال‌های روز

سریال‌های پاییزی تلویزیون از حدود یک هفته قبل تقریباً به صورت همزمان روی آنتن رفته‌اند؛ سه مجموعه «ترور خاموش»، «مرضیه» و «ستایش ۳». اگرچه هنوز آماری رسمی از سوی صداوسیما درباره میزان بیننده سریال‌های جدید تلویزیون منتشر نشده، اما آمار بیننده‌های سریال‌ها در اپلیکیشن تلوبیون، اختلاف زیادی دارد. سریال «ترور خاموش» به کارگردانی احمد معظمی، در مجموع ۹ قسمت، حدود ۲۵۵ هزار بازدید داشته است؛ یعنی به صورت میانگین حدود ۲۸ هزار بازدید برای هر قسمت.

همچنین حدود ۱۶۳ هزار بازدید برای هفت قسمت سریال «مرضیه» به کارگردانی فلورا سام ثبت شده که میانگین حدود ۲۳ هزار بازدید را نمایش می‌دهد. در کنار این آمارهای ضعیف، فصل سوم سریال «ستایش» قرار گرفته که هشت قسمت پخش‌شده از آن، حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار بازدید داشته است؛ میانگین آن می‌شود حدود ۴۰۰ هزار بازدید برای هر قسمت. تفاوت آمار، بسیار واضح است.

بالاتر از سریال‌های ماه‌های اخیر

قیاس «ستایش ۳» با سریال‌های چند وقت اخیر تلویزیون، تصویر بهتری از میزان بیننده‌های این سریال به دست می‌دهد. میانگین بازدید سریال پرسروصدای «گاندو» هر قسمت ۲۰۰ هزار بازدید بوده است. بعد از این «گاندو»، دو سریال «بوی باران» با ۸۷ هزار و «بانوی سردار» با ۸۳ هزار بازدید در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. از ابتدای سال ۹۸، سریال‌های کم‌بیننده‌تری هم روی آنتن رفته است. «شرایط خاص» هر قسمت به طور میانگین ۴۳ هزار بازدید داشته و «دنگ و فنگ روزگار» و «خانواده دکتر ماهان» با میانگین  ۱۷ و ۱۳ هزار بازدید، آمارهای بسیار بدی داشته‌اند. فاجعه بزرگ، «روزهای بی‌قراری» بود که هر قسمت آن، تنها ۲۲۲ بازدید در تلوبیون داشته است.

«پایتخت ۵» همچنان دست‌نیافتنی

مروری بر سریال‌های پربیننده یک سال و نیم اخیر تلویزیون، چند عنوان برجسته را نشان می‌دهد. سریال «بانوی عمارت» که زمستان سال گذشته، بسیار مورد توجه قرار گرفت، آمار میانگین حدود ۱۲۴ هزار بازدید را در اپلیکیشن تلوبیون به جا گذاشت. سریال ۶۰ قسمتی «دلدادگان» که تقریباً تا نیمه‌ها همزمان با سریال پربیننده «پدر» پخش می‌شد، هر قسمت حدوداً ۱۶۰ هزار بازدید داشت و خود «پدر» که آمار چشمگیری داشته است، برای هر قسمت ۲۸۷ هزار بار مخاطبان را پای اپلیکیشن کشاند. در این میان همچنان فصل پنجم سریال «پایتخت» آماری دست‌نیافتنی به جا گذاشته است؛ آماری مشتمل بر ۲۰ میلیون بازدید برای ۱۸ قسمت، یعنی حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار بازدید برای هر قسمت!

تلوبیون همه واقعیت است؟

ما هم می‌دانیم که استناد صرف به آمار اپلیکیشن تلوبیون، خطاست و دلایلی وجود دارد برای اثبات تفاوت آمارهای واقعی بینندگان با آمارهای تلوبیون. نمونه بارز آن «گاندو» است که با وجود ۲۰۰ هزار بازدید برای هر قسمت، طبق اعلام رسمی صداوسیما، ۴۴ درصد بیننده داشت و در مقابل، «بوی باران» که تا قسمت‌های پایانی جنجالی نشده بود، با آمار حدوداً ۸۷ هزار بازدید برای هر قسمت، ۴۰ درصد بیننده. مشخص است که آمار تلوبیون، آماری است از کاربران موبایل‌به‌دست و ممکن است گاهی منطبق بر واقعیت نباشد. هرچه هست، مطمئنیم که «ستایش» جزو پربیننده‌های تلویزیون بوده و در این زمینه، لااقل با سریال‌هایی چون «پدر»، «دلدادگان» و «بانوی عمارت» قابل مقایسه است.

نقاط ضعفی که قوت شد!

هر آن چه که خواندید، نشان از پربیننده بودن «ستایش» دارد. با این همه، نباید بر ضعف‌های این مجموعه چشم بست که هرکدام، به نوعی باعث توجه بیشتر مردم به مجموعه شد. با وجود این که خود سریال ملودرام است، اما ماجرای گریم آن تبدیل به یک کمدی شده. به علاوه اتفاقی که در فیلم نامه و انتخاب بازیگر برای شخصیت «صابر» افتاده، نیز به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

اگرچه به نظر می‌رسد همین اشتباهات شاید عمدی، موجبات توجه مردم را به سمت این سریال رقم زده است. مضاف بر آن، درام سریال نیز همچنان جای بحث فراوان دارد؛ هم قابل پیش‌بینی است و هم بسیار کلیشه‌ای و بدون غافلگیری، اما این نقطه ضعف به نوعی، برای «ستایش» قوت است، زیرا مخاطب عام نشان داده با فرمول‌های مشخصی، ارتباط برقرار می‌کند و فیلم نامه‌نویس قدیمی «ستایش» هم از همین فرمول‌ها استفاده کرده است.

برچسب ها: ستایش 3 ، دارم ، گریم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی