امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۳۱۷۶
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱

مسابقه تسلیحاتی در جهان رو به رشد است/ باید به سمت دیپلماسی و گفت‌وگو برویم

خرداد؛دبیرکل سازمان ملل متحد سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل را آغاز کرد.

به گزارش خرداد، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در آغاز سخنرانی خود با اشاره به مساله پناهجویان گفت: «مهاجران خاورمیانه آرزومند بازگشت به محل زندگی خود و در تلاش برای ساختن زندگی خود هستند. زنان به دنبال برابری هستند. در دنیایی زندگی می‌کنیم که ساکنانش آرامش ندارد و مردم می‌ترسند که ماشین‌ها شغل آنها را بگیرد و جنگجوها زندگی آنها را نابود کنند».

وی ادامه داد: «همه آنها اما اعتقاد به سازمان ملل متحد دارند ما رهبران باید به خواست مردم عمل کنیم. مردم حق دارند در آرامش زندگی کنند. در اینجا با وجود همه اختلاف‌ها نسیم امید را شاهد هستیم».

دبیرکل سازمان ملل خاطرنشان کرد: «بعد از بررسی، جزئیات کمیته قانون اساسی در دمشق این کار صورت می‌گیرد و در ژنو این کمیته کار خود را آغاز می‌کند. در سراسر دنیا تروریسم در حال گسترش و مسابقه تسلیحاتی رو به رشد است. بسیاری از مسائل مانند سرپیچی از قطعنامه‌های شورای امنیت فرآیند صلح را دشوار کرده است مانند لیبی، افغانستان و دیگر کشورها. به‌نظر می‌رسد که یکجانبه‌گرایی طرح دو کشوری صلح در فلسطین و اسرائیل را دچار بن‌بست کرده است. در ونزوئلا هم همینطور است».

دبیر کل سازمان ملل در ادامه افزود: «احتمال مسابقه تسلیحاتی در خلیج فارس بسیار زیاد است. دنیا چنین چیزی را تاب نمی‌آورد. حمله به تاسیسات آرامکو غیرقابل‌قبول است. ما برای جلوگیری از یک درگیری تمام‌عیار نظامی باید به سمت تعقل و دیپلماسی برویم. امیدوارم به سمتی برویم که کشورها بدون دخالت در امور داخلی یکدیگر، در آرامش زندگی کنند. امیدواریم که فرآیند عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای به پیش برود. برای رویارویی با این بحران‌ها باید به سمت دیپلماسی و گفت‌وگو برویم. باید برای صلح پایدار در جهان و سراسر گوشه‌های آن سرمایه‌گذاری کنیم، جایی که حافظان صلح برای پیشبرد آن از مردم حمایت می‌کنند. باید از ابتکارات صورت گرفته از این قضیه حمایت کنیم. سازمان ملل در مناطقی چون اتحادیه آفریقا همکاری‌های خود را با کشورهای حاضر افزایش می‌دهد. نیمی از کمک‌های انسان‌دوستانه از طریق سامان ملل انجام می‌شود، کمک‌هایی که می‌تواند غذا و پناهگاه و دارو را به مردم برساند. در سال جاری میلادی حملات وحشیانه‌ای داشتیم که جان ۸۰ نفر از کارکنان سازمان ملل را گرفت و زندگی‌های بسیاری را مورد تهدید قرار داد. تشکر می‌کنم از آن‌ها برای خدمتی که انجام دادند.»

وی در ادامه سخنان خود گفت: «باید استراتژی‌های جدید را به کار بگیریم و حقوق بشر را پاس بداریم. در آینده نزدیک باید توافق جدیدی در زمینه موشک‌های بالستیک صورت دهیم و از اشاعه آن‌ها جلوگیری کنیم، همینطور در مورد تسلیحات هسته‌ای. تلاش‌های صورت‌گرفته میان آمریکا و کره‌شمالی را می‌ستاییم و از آن حمایت می‌کنیم. خطرهای بسیاری در افق به چشم می‌خورد و باید آن‌ها را جدی گرفت. نگران شکافی هستم که میان دو قطب بزرگ دنیا شکل گرفته است. نگرانم که این کشورها به دو دنیای تسلیحاتی و دو قطب مخالف دنیا بدل شوند. ما احتیاج به اقتصادی جهان‌شمول داریم که به نهادهای چندجانبه‌گرا احترام بگذارد. در قرن بیست و یکم، باید به سمتی برویم که مردم حقوق اجتماعی و اقتصادی و مدنی‌شان تامین شوند. اشتباه است اگر گمان کنیم این حقوق و تامین‌شان آزادی مردم را زیر سوال می‌برد. حقوق بشر بنیادی و جهان شمول است. نمی‌توان حقوق عده‌ای را تامین کرد و حقوق دیگران را پایمال. مردم نیازمند محیط زیست پایدار و مسکن و آموزش هستند. ما باید آینده آن‌ها را تامین کنیم. این‌ها همه در جهت توسعه پایدار است.

گوترش همچنین گفت: «تنها عده‌ای خاص از شکوفایی اقتصادی بهره می‌برند. امروزه توسعه پایدار برای ما امکان‌پذیر است و باید از نوآوری برای رسیدن به این اهداف استفاده کنیم».

وی ادامه داد: «همانطور که در نشست تغییرات اقلیمی دیروز اعلام شد، این مسابقه‌ای است که باید در آن پیروز شویم. ما شاهد آن هستیم که حرارت زمین افزایش یافته و شاهد طوفان‌ها در سراسر جهان هستنیم. علم به ما می‌گوید که این مسائل در حال رخ دادن است و در عین حال راه حلی برای ان وجود دارد. باید در مسیر حدف سوخت‌های  فسیلی حرکت کنیم. اگر حرارت زمین را بتوانیم یک و نیم درجه پایین بیاوریم، می‌توانیم امیدوار باشیم اما هنوز به اینجا نرسیده‌ایم».

وی افزود: «درباره قواعد حاکم بر دولت‌ها و کسب و کارها،‌ ما در زمانی زندگی می‌کنیم که تعداد بالایی از مهاجران در حال حرکت به سراسر دنیا هستند و متاسفانه جوامع مختلفی حالت دشمنی با مهاجران پیدا کردند و ما باید تمامیت قانون حمایت از مهاجران را احیا کنیم».

گوترش تاکید کرد: «همچنین باید بر موضوع تاثیر تغییرات اقلیمی روی مهاجرت تمرکز کنیم و زمینه‌ای به وجود بیاوریم که دست قاچاقچیان انسان کوتاه شود. حقوق همه مهاجران باید رعایت شود. من ابتکاراتی را در این زمینه معرفی کردم از جمله کنوانسیونی که بتواند نفرت پراکنی را مورد انتقاد قرار دهد».

دبیرکل سازمان ملل یادآور شد: «تمام اقلیت‌ها باید از حقوق اولیه خود برخوردار شوند. سرمایه‌گذاری‌ها باید اطمینان حاصل کنند و من تکرار می‌کنم تنوع تهدیدی برای پیشرفت نیست. غم انگیز است که زنان و مردان برای باورهایشان مجازات شوند.

وی همچنین گفت: «سال جدید استراتژی جدیدی را معرفی کردم که با تبعیض علیه زنان و کودکان مبارزه کند. ما می‌بینیم از پارلمان‌ها و هیات‌های مدیره تبعیض وجود دارد. ما باید به سمت برابری پیش برویم. ما هر روز تلاش می‌کنیم تا برابری جنسیتی محقق شود».

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: »عالیجنابان من لحظه‌ای آرام نخواهم نشست تا برابری اجتماعی محقق شود و ما باید تلاش کنیم تا موانع رسیدن به این برابری را از پیش رو برداریم. موانعی که می‌تواند در نگاه به زنان جلوی رسیدن به اهداف ما را بگیرد. دو قرن طول کشیده تا بتوانیم به برابری اجتماعی برسیم. ما باید بتوانیم این برابری اجتماعی را برای فرزندان و نوه‌های خود پیش ببریم».

گوترش در ادامه افزود: «بنابراین سعی می‌کنیم اصلاحاتی را در سازمان ملل اعمال کنیم. سال آینده سعی خواهیم کرد بتوانیم به مردم و جوامع خود خدمت بیشتری بکنیم. مدت‌های بسیاری را با دختران جوان در آفریقا به سر برده‌ام و دیده‌ام که آن‌ها چه زحمتی کشیده‌اند. تلاش می‌کنیم آینده بهتری برای آن‌ها فراهم کنیم. ما برای این اینجاییم که بتوانیم به مردم خدمت کنیم و موضوع همبستگی انسانی خود را اعلام بداریم. باید بتوانیم اختلاف‌های خود را با ساختن امیدهای جدید به همبستگی جهانی تبدیل کنیم.»

منبع:ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
پر بحث ترین
خواندنی