امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۳۱۹۲
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۶

اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس

خرداد؛ «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه امروز (سه شنبه) در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: برای حل عادلانه موضوع سلاح های کشتارجمعی یا همه کشورها باید از سلاح هسته ای برخوردار باشند یا هیچ کشوری نباید حق استفاده از آن را داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان در سخنرانی خود با انتقاد از ساختار شورای امنیت گفت: دنیا بزرگ تر از ۵ کشور است، امروز وقت آن رسیده است که شاهد اصلاحات در خصوص ساختارهای نظام جهانی و شورای امنیت باشیم.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه بخش عمده ای از سخنرانی خود را به مسائل سوریه پرداخت و گفت: ما خواستار کمک های همه جانبه جامعه جهانی برای پایان دادن به بحران انسانی در سوریه و حمایت از تلاش های آنکارا در این خصوص هستیم.

وی افزود: توافق سوچی که ما با روسیه امضا کردیم همچنان پابرجاست و باید با انجام اقدامات لازم از وقوع کشتار در ادلب و ایجاد یک موج مهاجرت جدید از سوریه جلوگیری کنیم.

وی با انتقاد از اتحادیه اروپا و بیان این مطلب که ترکیه دیگر نمی تواند موج جدید آوارگان را تحمل کند، گفت: از مجموع کمک هایی که قرار بود اتحادیه اروپا به منظور حضور پناهجویان سوری در ترکیه به آنکارا پرداخت کند ما تنها ۳ میلیارد دلار را دریافت کرده ایم.

اردوغان که کشورش این روزها گشت زنی های مشترک با آمریکا را در مناطق شرقی سوریه آغاز کرده است، خاطرنشان کرد که باید هرچه سریع تر به حضور "حزب کارگران کردستان" (پ. ک. ک) و "یگان های مدافع خلق" (ی. پ. گ) در منطقه شرق فرات پایان دهیم.

رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد که چنانچه عمق "منطقه امن" در شرق سوریه تا محور "دیرالزور" و "رقه" ادامه یابد، آنکارا می تواند تعداد سوری هایی که از ترکیه، اروپا و دیگر کشورهای جهان قصد بازگشت به کشورشان را دارند تا ۳ میلیون افزایش دهد.

وی افزود: با همکاری آمریکا، روسیه و ایران می توانیم آوارگان سوری را از اردوگاه ها به منطقه امن در شرق سوریه منتقل کنیم.

اردوغان همچنین برقراری ثبات در سوریه را دارای تاثیرات مثبت بر همسایه این کشور یعنی عراق دانست و درخصوص توافق نهایی برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه گفت: تشکیل و آغاز به کار این کمیته از آن جهت که امنیت سوریه و یکپارچگی آن را تضمین می کند دارای اهمیت بسیار فوق العاده ای است.

وی درخصوص مساله فلسطین گفت: سازمان ملل باید بیش از آنکه وعده دهد از ملت فلسطین حمایت کند. اردوغان همچنین وضعیت کشمیر را برخلاف قطعنامه شورای امنیت در این خصوص یک نوع شبه محاصره خواند.

رئیس جمهوری ترکیه در خصوص موضوعات مرتبط با ایران هم گفت که امیدواریم تهدیدات علیه این کشور در نزدیک ترین زمان و با درایت مورد حل و فصل قرار بگیرد.

هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از امروز (سه شنبه) در مقر این سازمان در نیویورک آغاز به کار کرد.

رئیس جمهوری ترکیه پس از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیسان جمهوری برزیل، آمریکا و مصر پنجمین سخنران نشست امروز بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی