امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۳۸۷۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸

کاهش ورودی پرونده‌ها تلاش همه قضات و دولتمردان را می‌طلبد

خرداد؛رئیس قوه قضائیه تاکید کرد:‌یکی از معضلات دستگاه قضا افزایش ورودی پرونده‌ها است که کاهش آن تلاش همه قضات و دولتمردان را می‌طلبد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه بعد از ظهر امروز چهارشنبه ۱۰ مهرماه ۹۸ در دیدار قضات محاکم دادگستری کل استان تهران ضمن تقدیر و تشکر از قضاتی که در دادسرا و بخش‌های اجرایی با کمبود امکانات به کار خود ادامه می‌دهند، گفت: بدون تردید تلاش‌های شما و همکاران دیگر در محاکم از سوی ثمره کار در دادسرا و در بخش‌های اجرایی در احکام شما ظاهر می‌شود و از سوی دیگر حکم متقن در دادگاه زمینه تایید خود در دادگاه‌های عالی و تجدیدنظر را فراهم می‌کند.

وی افزود: ما این نظر را داریم که حکم در دادگاه‌های اولیه چنان با استناد و محکم صادر شده باشد که فقط برای تضمین و تایید مراحل تجدید شود اگرچه گفته می‌شود تجدیدنظر اما احکام آن قدر محکم باشند که نظر محاکم تایید شود.

رئیس دستگاه قضا گفت: اینکه برخی می‌گویند که ما حکم را صادر می‌کنیم اما در مرحله بعد برای گرفتن  حقتان فرصت داده می‌شود، سخن درستی نیست، سخن دقیق این است که این گونه در نظر بگیریم که مرحله دیگری در دادرسی وجود ندارد به طوری که حکم صادره بتواند مستند قرار بگیرد.

رئیسی اظهار کرد: دادگاه یعنی آن چیزی که فصل‌الخطاب است دعوا را می‌برد و حرف آخر را می‌زند در مراحل دیگر که دیوان عالی کشور است، می‌گوید که من رای قاضی را تایید می‌کنم و ذیل رای قاضی می‌نویسد رای آن مقام تایید است.

وی با بیان اینکه رای دادگاه باید دقیق، مستند و متقن باشد، افزود: برای ما کیفیت بسیار مهم است اما همان طور که گفته شد تعداد پرونده‌ها مقداری باعث می‌شود که از کیفیت آن کاسته شود اما به فرموده حضرت امیر قاضی باید باحوصله باشد.

رئیسی با بیان اینکه قضات باید با حوصله گزارش‌ها را بخوانند و نکات را بررسی کنند، گفت: امیدواریم با همکاری و همت شما شاهد کاهش آمار ورودی باشیم. یکی از معضلات دستگاه قضا افزایش ورودی پرونده‌ها است که کاهش آن تلاش همه قضات و دولتمردان را می‌طلبد.

وی ادامه داد: آنجایی تولید پرونده می‌شود که ناهنجاری‌های اقتصادی و اجتماعی و غیره وجود دارد و با تبدیل آنها به هنجار ما دیگر پرونده نخواهیم داشت.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: مواردی نیز سازوکارهای قانونی می‌طلبد اما سعی شود پرونده‌ها قبل از ورود به دادگاه حل و فصل شود.

وی اضافه کرد: شوراهای حل اختلاف در کنار دست قضات از بار روی دوش آنها بکاهند شوراهای حل اختلاف تنها برای حل اختلاف باشند؛ چراکه اساس و تاسیس آنها گسترش صلح و سازش و حل اختلاف است.

رئیسی با بیان اینکه بالاترین ورودی پرونده به دادگستری‌ها طبق آمار عبارت از توهین و تهدید است، گفت: همه این‌ها را می‌توان در شورای حل اختلاف بررسی و رسیدگی کرد. شورای حل اختلاف کارهای ریش سفیدی و حل اختلاف انجام دهد و انتظار این است که عزیزان کارها را در این مرحله علیرغم وجود مراحل دادرسی دیگر به پایان برسانند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی