امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۳۹۳۲
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶

پشت پرده تظاهرات اعتراضی در عراق چیست؟

خرداد؛ اعضای پارلمان عراق هر یک از منظر حزبی و جناحی خود به مساله تظاهرات اعتراض‌آمیز اخیر در عراق واکنش نشان دادند.

 اعضای پارلمان عراق هر یک از منظر حزبی و جناحی به مساله تظاهرات اعتراض‌آمیز اخیر در عراق واکنش نشان دادند.

به گزارش خرداد اعتماد آنلاین نوشت، در حالی‌که بسیاری از فراکسیون‌ها و تشکل‌های مجلس ملی عراق خواستار انجام تحقیقات مستقل در رابطه با استفاده از سلاح گرم علیه تظاهرات‌کنندگان شدند، برخی از نمایندگان، خواستار استعفای فوری عبدالمهدی یا استیضاح او در صحن پارلمان هستند.

هوشیار عبدالله، نماینده پارلمان عراق، با انتقاد شدید از عملکرد نیروهای امنیتی به دلیل استفاده از خشونت برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان از مسئولان ذی‌ربط خواست گزارش تحقیقات خود را در این رابطه به سرعت در اختیار پارلمان قرار دهند.

او با اشاره به اینکه تظاهرات مسالمت‌آمیز حق مسلم و مندرج در قانون اساسی عراق است و هیچ طرفی در هیچ شرایطی حق سلب آن را ندارد تاکید کرد: متاسفانه برخی از کسانی که جزو نیروهای امنیتی محسوب می‌شوند اقدام به استفاده از گاز اشک‌آور و بعد از آن به کارگیری گلوله‌های جنگی علیه تظاهرات‌کنندگان کرده‌اند.

پارلمان عراق در همین رابطه اعلام کرد: کمیسیون‌های امنیت و حقوق بشر مامور آغاز تحقیقات در این رابطه شده‌اند.

با این وجود حیدر الفوادی، یکی از اعضای دیگر پارلمان عراق، با تاکید بر حقانیت خواست تظاهرات‌کنندگان ابتکار 11 ماده‌ای را برای حل مشکل عراق تقدیم عادل عبدالمهدی کرد.

او در نامه سرگشاده خود به نخست‌وزیر عراق با اشاره به اینکه عبدالمهدی شخصاً پیش از تصدی نخست‌وزیری به مشکلات عراق اذعان کرده و در مورد آن  مطالبی را نوشته و از عملکرد اسلاف خود در حل آن انتقاد کرده بود، خطاب به نخست‌وزیر عراق این‌گونه نوشت: اگرچه قرارداد 500 میلیارد دلاری جنابعالی با چین گامی در راه صحیح است اما این گام‌ها بسیار کند برداشته می‌شوند.

او در همین راستا  پیشنهادهایی را تقدیم نخست‌وزیر عراق کرد که عبارتند از:

1. به کارگیری فوری 200 شرکت عظیم برای انجام ساخت‌وساز و بازسازی زیرساخت‌های عراق از طریق جذب سرمایه.

2. ایجاد انقلاب سرمایه‌گذاری در بخش ساخت‌وساز واحدهای مسکونی از طریق جذب سرمایه.

3. ملزم کردن شرکت‌های خارجی در به کارگیری 50 درصد از نیروهای انسانی اعم از مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران عراقی و قرار گرفتن این عده تحت پوشش بیمه بازنشستگی.

4. ساخت حداقل 10 هزار باب مدرسه که نیمی از آنها از طریق جذب سرمایه امکان‌پذیر است.

5. استفاده حداکثری از نقل و انتقال الکترونیکی پول به جای انتقال اسکناس.

6. بازنگری در قانون بازنشستگی و شامل شدن فعالان بخش خصوصی در آن.

7. فعالیت جدی در ایجاد ساختار بهداشتی جدید با هدف‌گذاری پیشگیری حداکثری.

8. توجه ویژه به بخش‌های گردشکری، کشاورزی و صنعتی.

9. پایان دادن کامل به مشکل برق.

10. حمایت از تولیدات ملی.

11. اجرای واقعی قانون و محصور کردن سلاح در دست دولت.

به اعتقاد این نماینده شروع اجرای این طرح می‌تواند منجر به: 1. مهار بیکاری، 2. بهبود خدمات و 3. بازگشت اعتماد بین مردم، دولت و طبقه سیاسی شود.

با توجه به شرایط امروز عراق و افزایش حجم اعتراضات باید دید آیا عادل عبدالمهدی حاضر به پذیرش این پیشنهادها خواهد شد یا خیر؟

جریان صدر و عمار حکیم می خواهند دولت عادل عبدالمهدی را ساقط کنند

نجاح محمدعلی: پارلمان عراق جواب گستاخی ترامپ را بدهد

نجاح محمدعلی، روزنامه‌نگار عراقی و کارشناس حوزه‌ی ایران و جهان عرب در مصاحبه ای با انصاف نیوز، ضمن توضیحی درمورد سفر مقتدی صدر به ایران و دیداری که خبری شد، به تحلیل وساطت عادل عبدالمهدی میان ایران و عربستان –به درخواست سعودی‌ها- و نتایج احتمالی آن پرداخت.

محمدعلی درباره‌ی وساطت عراق میان ایران و عربستان به انصاف نیوز گفت: آقای عادل عبدالمهدی به دعوت عربستان به این کشور سفر کرد؛ در این سفر از او درخواست شد که میان ایران و عربستان وساطت کند، هم از عراق خواسته شد و هم از عمران خان نخست وزیر پاکستان همین درخواست شد.

البته من خیلی امیدوار نیستم، چون متاسفانه عربستان صعودی –به‌خصوص محمد بن سلمان- در همان خطی حرکت می‌کند که صدام حسین حرکت می‌کرد و خط مشی یکسانی دارند. اما اگر به عقل رسید –این امید ماست- من معتقدم ممکن است فرصتی ایجاد شود و حداقل این روابط در مسایل یمن تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

عربستانی‌ها خودشان خیلی خوب می‌دانند که عملیات آرامکو کار ایران نبود و خیلی خوب می‌دانند کار انصارالله و با همکاری عده‌ای از داخل آرامکو بود؛ این آنها را به شدت به وحشت می‌اندازد. آنها خیلی خوب می‌دانند که اگر با ایران اتفاقی بیفتد واقعا نابود خواهند شد، این نه تهدید است و نه شعار، من این موضوع را در همه‌جا گفتم که آخرین بارش در الجزیره بود، گفتم که دیگر چیزی برای منطقه نخواهد ماند، حتی آن کشورهایی که در جنگ شرکت نمی‌کنند و به کمک عربستان نمی‌آیند هم ضرر خواهند کرد. به قول آقای روحانی آن جنگ دیگر مادر جنگ‌ها یا «ام الحروب» خواهد بود؛ برای جلوگیری از مادر جنگ‌ها، مارد بحران‌های منطقه باید حل شود و مهم‌ترین بحران، بحران یمن است.

آقای عادل عبدالمهدی وساطتش وساطت جدیدی نیست؛ وساطت بین ایران و آمریکا هم کرده بود؛ خودش پیشنهاد کرده بود که موضوع زمینه‌ای ملحق شود به برجام و اگر ترامپ هم برسر عقل آمد و تحریم‌ها را برداشت –حداقل تحریم‌های استثنایی مثل صادرات نفت- من فکر میکنم منطقه به سمت آرامش و حداقل نه جنگ و نه صلح خواهد رفت.

وی با اشاره به روابط این و عراق تاکید کرد: این را از شما می‌خواهم منتشر کنید: ایران و عراق چرا به صلح کامل نمی‌رسند؟ در حالیکه روابطشان خیلی خوب است، دولت هم با ایران دوستی دارد، هم با آمریکا وهم با عربستان؛ ولی تاکنون ما در حال نه جنگ و نه صلح بین ایارن و عراق بسر می‌بریم. ایران باید صراحتا معاهده‌ی عدم تجاوز با عراق امضا کند، همان ابتکار آقای ظریف را، این را بلافاصله اجرا کنید. ما رد عراق مشکلات داخلی زیادی داریم جریاناتی مثل صدر و بعثی‌ها دارند روحیه‌ی جنگ‌طلبی با ایران تغذیه می‌کنند. باید اول معاهده‌ی عدم تجاوز با عراق امضا شود –الان وقتش است- و دوم اینکه باید مسایلی که از قطعنامه‌ی ۵۹۸ باقی مانده را حل و فصل کنند و صریحا یک معاهده‌ی صلح بین عراق و ایران امضا شود، بجای این وضعیت نه جنگ و نه صلح.

این کارشناس عراقی درباره‌ی سفر مقتدی صدر به ایران گفت: من درمورد این موضوع زیاد نوشته‌ام؛ مقتدی صدر هیچ دیدار رسمی با آیت الله سیدعلی خامنه‌ای نداشت و هیج دیدار رسمی هم –این را با قاطعیت می‌گویم- با آقای قاسم سلیمانی نداشت و هیچ دیدار رسمی هم با هیچ‌یک از مسوولان جمهوری اسلامی نداشت.

مقتدی صدر ابتدا به قم رفت و سعی کرد که با آقای قاسم سلیمانی ملاقاتی داشته باشد اما آقای سلیمانی نپذیرفت و شنیدم که پاسخ داده شده که گرفتار است. آقای صدر سعی کرد به هر صورت دیداری با آقای سلیمانی و یکی از مسوولان داشته باشد، اما نتوانست.

بعد هم نمی‌دانم چه کسی به او گفت که در حسینیه، در مراسم پس از عاشورا خود آقای خامنه‌ای هم باید حضور داشته باشد و ایشان به حسینیه رفت و آقای خامنه‌ای و آقای سلیمانی را آنجا دید و هیچ بحث رسمی یا سیاسی آنجا نشد. فقط پرسیده شد: «شما که هستید؟» یعنی اصلا شناخته هم نشد؛ این اطلاعات من دقیق است. بعدا یکی از حاضران –امام جمعه‌ی تهران- گفت که ایشان سید مقتدی صدر از عراق است.

الان آقای صدر روابطش با ایران خوب نیست و سعی کرد نشان دهد رابطه‌ای با ایران دارد، آن هم بخاطر اهدافی که دنبال می‌کند. متاسفانه صدر و عمار حکیم و جریان‌هایی که به‌نوعی وابستگی به عربستان سعودی دارند، سعی می‌کنند که به نحوی دولت عادل عبدالمهدی را ساقط کنند؛ چرا؟ چون دولت عبدالمهدی قبول نکرد زیربار فشار آمریکا برود، تحریم ایران را قبول نکرد، اگر جنگی اتفاق بیفتد با آمریکا، قبول نکرد که انها از خاک عراق استفاده کنند و البته این هم از دستورات آیت الله العظمی آقای علی سیستانی در دیدارش با نماینده‌ی سازمان ملل در فوریه اعلام کرد که عراق به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد از خاکش برای آزار و اذیت همسایگان –البته منظورش بیشتر ایران است- استفاده شود.

نکته‌ی دوم هم این است که قانون اساسی عراق در ماده هشتم اجازه نمی‌دهد چنین اتفاقی بیفتد بر این اساس که عراق باید رابطه‌ی خوبی با همسایگان داشته باشد و باید سعی کند نقشی مثبت برای حل مسایل و مشکلات همسایگان ایفا کند.

وی در پایان توضیح داد: الان هم آقای عادل عبدالمهدی و رییس جمهور آقای برهم صالح دارند برای حل مناقشات میان ایران و عربستان و ایران و آمریکا کار می‌کنند و صدر و محورش که آنها هم در حکومت عادل عبدالمهدی شریک هستند، منتها سعی می‌کنند به بهانه‌ی مسایل داخلی و فساد داخلی و عدم قدرت عادل عبدالمهدی برای حل مشکلات داخلی، می‌خواهند این دولت را ساقط کنند؛ در حالی‌که خودشان این دولت را تاسیس کردند و خودشان هم دولت عبدالمهدی را در داخل تضعیف می‌کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی