امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۴۱۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳

استیضاح ترامپ به جایی نمی‌رسد

خرداد؛ به گفته خالد صفوری، تحلیلگر مسائل سیاسی، متهم کردن ترامپ از سوی کنگره آمریکا، به معنای محکومیت او نیست. ضمن انکه استیضاح هرگز منجر به پیروزی کامل دموکرات‌ها نمی‌شود.

صفوری در گفتگو با الجزیره گفت  که ممکن است برکناری رئیس جمهور آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور، به نتیجه برسد، اما در کنگره، چنین نخواهد شد.

وی ضمن اشاره به شکست تلاش‌هایی که در گذشته برای برکناری رئیس جمهور در ایالات متحده انجام شد، اجرایی شدن قانونی این مساله را دشوار و پیچیده دانست؛ چرا که رسیدن به توافقی بین مجلس نمایندگان و کنگره، به صورت همزمان، آسان نیست.

این تحلیلگر، دموکرات‌های داخل کنگره را به تحمل تبعات پروسه برکناری رئیس جمهور، فراخواند؛ بویژه آنکه رضایت آمریکایی‌ها از شرایط اقتصادی و موفقیت ترامپ در کاهش نسبت بیکاری در این کشور، می‌تواند مأموریت دموکرات‌ها برای رسیدن به هدفشان را با یک چالش بزرگ مواجه کند.

اما بردلی بلایکمن، کارمند پیشین دولت جرج بوش بر این عقیده است که دموکرات‌ها تلاش می‌کنند در روند انتخابات ریاست جمهوری اختلال ایجاد کرده و با اراده ملت آمریکا برای باقی ماندن ترامپ، مبارزه کنند. وی تاکید می‌کند که دموکرات‌ها هیچ فرصتی برای سرنگونی ترامپ ندارند؛ چرا که در متهم کردن او، راه مبالغه را پیموده اند.

بردلی ضمن دفاع از ترامپ، تصریح می‌کند که متن مکالمه تلفنی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین، دربردارنده هیچگونه شبهه‌ای مبنی بر ارتکاب یک جرم بزرگ از سوی او نیست. علاوه بر اینکه تحقیقات رابرت مولر نیز ترامپ را از اتهام هماهنگی با روسیه در جریان انتخابات گذشته آمریکا، مبرّا نمود.

از سوی دیگر، مفید الدیک، مسئول سابق وزارت خارجه آمریکا، شرایط فعلی ترامپ را دشوار دانسته و تاکید می‌کند که استیضاح او با روسای جمهور قبلی آمریکا، متفاوت است.

وی می‌افزاید: ترامپ با منافع خارجی ایالات متحده و امنیت ملی آن بازی می‌کند و به دنبال آن است تا با همکاری روسای جمهور دیگر کشورها، به منافع شخصی خود در جریان معرکه انتخابات، دست یابد.

در این میان، صفوری بر این عقیده است که دشمنی سیاسی در داخل ایالات متحده به اوج خود رسیده است و این امر، می‌تواند باعث بروز هرج و مرج در این کشور شود؛ بویژه آنکه طبیعت شخصیت ترامپ و حملات لفظی او به دموکراتها، باعث افزایش تنش‌ها و اختلافات در داخل آمریکا می‌شود.
منبع: انتخاب
برچسب ها: استیضاح ، ترامپ
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی