امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۴۵۰۷
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴

ریش‌سفیدی عبدالمهدی میان ایران و عراق

خرداد؛ مدیر پیشین شبکه الجزیره با طرح این سوال که آیا اعتراضات اخیر عراق وساطت این کشور میان ایران و عربستان را با شکست مواجه می کند و یا به آن تسریع می بخشد، به بیان جزئیاتی دیدار عبدالمهدی با مقامات سعودی پرداخت.

به گزارش ايسنا، یاسر ابوهلاله، مدیر پیشین شبکه الجزیره قطر در صفحه توییتر خود نوشت: بر اساس گفته منابع مطلع از جریان میانجیگری بغداد، این میانجیگری به کندی درحال حرکت است و در سایه عجله سعودی ها و صبر ایرانی ها مسیر محدودی را طی کرده است و براساس چیزی که مسئولان عراقی اعلام کرده‌اند سرنوشت این میانجیگری به میزان مشارکت سعودی در توطئه علیه عراق بستگی دارد.

اخبار سیاسی- مدیر پیشین الجزیره نوشت: این میانجیگری با تماس مساعد العبیان، یکی از وزرای سعودی با عادل عبدالمهدی ، نخست وزیر عراق آغاز شد؛ وی از عبدالمهدی دعوت کرد که هر چه سریعتر به عربستان برود این درحالی است که عادل عبدالمهدی تازه از چین بازگشته بود. در دیدار عبدالمهدی با پادشاه سعودی از میهمان عراقی درخواست شد که در پایان تنش با ایران مشارکت داشته باشد.

ابوهلاله می نویسد: اما دیدار مهم تر با ولیعهد سعودی بود؛ دیداری که با معذرت خواهی محمد بن سلمان به خاطر تاخیر ده دقیقه ای انجام شد زیرا او مشغول دریافت تجهیزات جدید از آمریکا برای مقابله با حمله های موشکی بود. عبدالمهدی به او گفت که آمریکایی 150 هزار سرباز و هزاران تانک و جنگنده به عراق فرستاد و در نهایت نتوانستند در این کشور باقی بمانند.

وی در توییت دیگری نوشت: دیدار بن سلمان و عادل عبدالمهدی با ادعای برخاستن پهپاد و موشک از خاک عراق در حمله به تاسیسات آرامکو آغاز شد، عبدالمهدی در پاسخ گفت که فارغ از مکان انجام عملیات این حمله انجام شده و مساله مهم این است که به آینده نگاه کنیم، آیا کشورهای منطقه می توانند از خودشان محافظت کنند یا همچنان در گرو دخالت‌های خارجی می مانند؟ محمد بن سلمان در این دیدار از همه کشورها به خصوص ترکیه انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، عادل عبدالمهدی اخیرا به ریاض سفر کرده و با مقامات عالی رتبه این کشور از جمله ملک سلمان و محمد بن سلمان دیدار و گفت وگو کرد. وی پس از این دیدار اعلام کرد که ایران و عربستان مایل به مذاکره هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی