امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۴۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴

گزارش نشنال اینترست از نگرانی اسرائیل و عربستان درباره پیشرفت‌های موشکی ایران

خرداد؛ نشنال اینترست در گزارشی به بررسی پیشرفت های موشکی اخیر ایران پرداخت

 به گزارش ایلنا به نقل از نشنال‌اینترست، ایران در روزهای اخیر از یک موشک پیشرفته به نام لبیک رونمایی کرد. این موشک دارای قابلیت‌های بالا و سرعت حیرت‌آوری است. پیشرفت‌های ایران در صنایع دفاعی و موشکی، اسرائیل را به شدت نگران می‌کند.

ویژگی جدید سلاح‌های پیشرفته ایران، آیرودینامیکی بودن آن‌هاست که تاکنون کمتر کشوری به آن دست یافته است و اتکا به صنعت بومی ایران، نشان‌دهنده این است که ایرانی‌ها در این زمینه به دانش خوبی دست یافته‌ و اعتماد به نفس تولید سلاح را پیدا کرده‌اند.

ایران اکنون دارای انباری از سلاح‌های پیشرفته است. سلاح‌هایی که از سیستم‌هایی پیشرفته‌تر از سیستم‌های دفاعی جماهیر شوروی برخوردار هستند. موشک فلق ۱ بسیار شبیه سیستم پرتاب موشک چند منظوره BM-۲۴ ۲۴۰ میلیمتری اتحاد جماهیر شوروی است. ایران همچنین دارای چندین نوع موشک بالستیک هدایت شده مانند Fateh-۱۱۰ (فاتح) است که بردهای آن‌ها بیش از ۱۰۰ مایل و قابلیت کنترل با استفاده از سیستم GPS را دارند. اینکه اسرائیلی‌ها نگران توسعه موشک‌های ایران هستند، جای تعجب ندارد. اکنون نیروهای دفاعی اسرائیل باید به فکر نجات مخازن نفتی، پالایشگاه‌های شیمیایی و میدان‌های هوایی نظامی خود باشند.

موشک‌های ایران قابل کنترل هستند و قابلیت مقابله با قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های موشکی اسرائیل را دارند. اما عربستان سعودی نیز ممکن است نگران باشد. ماه گذشته حمله گسترده هواپیماهای بدون سرنشین و کروز به تأسیسات نفتی سعودی توسط انصارالله صورت گرفت با این حال، ایالات متحده و عربستان سعودی معتقدند که این سلاح‌ها از ایران شلیک شده یا  با کمک ایران شلیک شده‌اند.

گرچه ریاض میلیاردها میلیارد دلار برای خرید موشک‌ها و رادارهای دفاع هوایی ساخته شده توسط آمریکایی‌ها خرج کرده است، اما پدافندهای سعودی نتوانسته‌اند هواپیماهای بدون‌سرنشین و موشک‌های دریافتی به سمت آرامکو را شناسایی یا رهگیری کنند.

حال این نگرانی برای سعودی‌ها وجود دارد که چگونه سعودی‌ها می‌توانند با حملات موشک‌های فوق پیشرفته ایرانی مقابله کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی