امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۴۹۵۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۳

کردهای سوریه آمریکا را تهدید کردند

خرداد؛ فرمانده کل شبه نظامیان کُرد موسوم به "نیروهای دموکراتیک سوریه" (قسد) در دیدار با معاون نماینده آمریکا در ائتلاف آمریکایی ضد داعش گفت، در صورتی که آمریکا اقدامی برای توقف عملیات ترکیه در شمال سوریه و حمایت از کُردها انجام ندهد، کردها به همپیمانی با روسیه و نظام سوریه متوسل می شوند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، شبکه خبری سی ان ان، روز گذشته (شنبه) متن گفت و گوی "مظلوم کوبانی" فرمانده کل نیروهای "قسد" با "ویلیام روباک" معاون فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف آمریکایی ضد داعش  در روز پنجشنبه گذشته را منتشر کرد.

طبق این متن، روباک در این دیدار تلاش کرد که به نیروهای کُرد اطمینان بدهد که واشنگتن در حال تماس با عالی ترین مقامات ترکیه برای دست یابی به آتش بس و توقف حملات است. وی همچنین گفت که به احتمال زیاد، حملات آنکار از ۳۰ کیلومتری مرزهایش فراتر نمی رود.

اما کوبانی ضمن اتخاذ موضع قاطعانه، آمریکا را به فروش کُردها و تسلیم کردن آنها به مرگ، متهم کرد و از واشنگتن خواست توضیح بدهد که آیا به ترکیه اجازه می دهد بر نوار مرزی به عمق ۳۰ کیلومتری سیطره یابد یا نه؟

این مقام کُرد ادامه داد: در صورتی که آمریکا با این مسئله موافقت کند، به سرعت  به دمشق و روسیه متوسل خواهد شد و از آن دو می خواهد تا حریم هوایی سوریه را به روی جنگنده های ترکیه ببندند.

وی افزود: تنها دو قدرت در منطقه می توانند جلوی حملات ترکیه را بگیرند: آمریکا و روسیه.

کوبانی خطاب به آمریکایی ها گفت: طی دو روز گذشته از ظاهر شدن در برابر رسانه ها و گفتن اینکه واشنگتن پشت ما را خالی کرده امتناع ورزیدم. تمایل دارم که به سرعت  از منطقه خارج شوید تا از جنگنده های روسیه و نظام سوریه بخواهیم حریم هوایی را تحت کنترل خود بگیرند. یا حمله به مردم ما را متوقف کنید یا کنار بروید تا از روسیه بخواهیم این کار را انجام دهد.

فرمانده کل نیروهای قسد وجود هرگونه طرح جدایی طلبانه و نقشه های خصمانه کُردهای شمال شرقی سوریه علیه ترکیه را تکذیب و تاکید کرد که رهبران کرد تمایل دارند در روند سیاسی کشور با احترام کامل به تمامیت ارضی آن حضور فعالی داشته باشند.

وی ادامه داد: نمی خواهم نیروهایم مانند گذشته باقی بمانند. این نیروها برای نابودی داعش تشکیل شدند اما ما در نهایت می خواهیم که تحت فرمان دولت سوریه دربیاییم.

کوبانی ضمن مخالفت قاطع با طرح های ترکیه برای سیطره بر مناطق مرزی داخل سوریه، گفت که آماده است با آنکارا درباره نگرانی های امنیتی اش گفت و گو کند.

معاون فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف آمریکایی ضد داعش نیز در پاسخ به سخنان کوبانی گفت که موضع نیروهای قسد را درک می کند و از وی خواست تا  زمان پاسخگویی آمریکا موضعی اتخاذ نکند.

عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه با نام عملیات «چشمه صلح» با اعلام رسمی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در روز چهارشنبه گذشته آغاز شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی