امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۵۵۷۳
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۶

مک‌کانل: خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، یک اشتباه راهبردی است

خرداد؛ «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا، خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را یک اشتباه راهبردی بزرگ نامید.

وی در مقاله ای برای روزنامه واشنگتن پست نوشت: خروج نیروهای آمریکایی، به ناامنی بیشتر آمریکا می انجامد، دشمنان واشنگتن را تقویت و شرکای مهم ایالات متحده را تضعیف می کند.   

وی در ادامه آورد: متاسفانه، ‌خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، خطر تکرار خروج نظامیان آمریکا از عراق را که به خیزش داعش کمک کرد، در بردارد.

مک‌کانل در این مقاله یادآور شد که از همکاری با دولت های آمریکایی برای مقابله با تروریسم، ‌سه درس اصولی فراگرفته است.

درس اول اینکه تهدید، واقعی است و متوقف نمی شود. تندروها، منافع و جان آمریکایی ها را تهدید می کنند و در صورتی که اجازه گروه یابی مجدد یابند، سواحل ما را در معرض خطر و تروریسم قرار می دهند.

درس دوم اینکه، جایگزینی برای رهبری آمریکا در این مبارزه وجود ندارد. هیچ کشور دیگری نمی تواند با توان ما برای پیشگامی کارزارهای چند ملیتی برای شکست تروریست ها و کمک به ایجاد ثبات در منطقه، ‌رقابت کند.

درس سوم اینکه ما در این نبرد تنها نیستیم. در سال های اخیر، ‌ نبرد با داعش و طالبان در عراق یا سوریه یا افغانستان، نخست به همت نیروهای محلی انجام شد.

مک کانل در ادامه این مقاله نوشت: در ماه ژانویه (دی ماه ۱۳۹۷) پس از وجود نشانه هایی مبنی بر تصمیم رئیس جمهوری برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان، ‌ گمان می کردم که سنا این اصول حیاتی را مورد تائید قرار می دهد. سناتورها فرصت داشتند منافع و راهبرد ما در خاورمیانه را به بحث گذارند.

اما متاسفاته تصمیمات اخیر دولت آمریکا در مورد سوریه، این درس های مهم را بازتاب نمی دهد. ‌

خروج نیروهای آمریکایی از سوریه توام با تشدید خصومت ورزی بین ترکیه و کردها، یک کابوس راهبردی را برای کشور ما رقم می زند. ۹۱۰۹

«حتی با وجود دوام آتش بس پنج روزه اعلام شده، وقایع هفته گذشته باعث عقب افتادن مبارزه آمریکا با داعش و تروریست های دیگر شده است. »

رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا در ادامه این مقاله نوشت: چنانچه روند خروج نیروهای آمریکایی از منطقه متوقف نشود، ‌عقب نشینی باعث افزایش نفوذ نظام «بشار اسد» در سوریه و حامیان ایرانی اش خواهد شد. همچنین ما تلاش روسیه برای تقویت موضع غالبش در سوریه و نفوذ در خاورمیانه و فراتر از آن را نادیده می گیریم.   

مک کانل تاکید کرد که باید با استفاده از رویکرد چماق و هویج، ترکیه را به مسیر اول بازگردانیم، ضمن اینکه نگرانی های امنیتی قانونی این کشور را نیز مورد توجه قرار دهیم. علاوه بر کاهش سطح تهاجمات ترکیه و ترویج تداوم آتش بس، ‌ باید شرایطی برای بازگرداندن نظامیان آمریکایی و دور کردن ترکیه از روسیه و بازگشت آنکارا به آغوش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) فراهم کنیم.

مک کانل عنوان کرد که برای حفظ فشار بر تروریست های  داعش، جلوگیری از تحرکات ایران و قدرت دهی به شرکای محلی مان برای مذاکره با بشار اسد به منظور پایان درگیری، باید حضور نظامی محدودی در سوریه داشته باشیم و حضورمان در عراق و نقاط دیگر منطقه را حفظ کنیم. همچنین باید با متحدانی چون اردن و (رژیم) اسرائیل همکاری نزدیکی داشته باشیم.

آمریکا بیش از یک هزار نیرو در شمال سوریه داشت که با نیروهای کردی که ترکیه آنها را تروریست می داند، همکاری نزدیکی داشتند.

شماری از جمهوریخواهان آمریکایی به تصمیم ترامپ برای خروج این نیروها از شمال سوریه انتقاد کرده و گفته اند که این مساله ممکن است به روابط واشنگتن با متحدان لطمه زند و زمینه تحرکات تروریست های داعش را پایه ریزی کند.

ترامپ خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اولین بار اواخر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد، تصمیمی که به استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع وقت آمریکا منجر شد.

در همین حال، ‌ نظامیان آمریکایی پس از توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا برای توقف حملات به شمال سوریه و ایجاد منطقه امن تحت سیطره نیروهای ترکیه،  این مناطق را ترک می کنند.  

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرده است که در صورتی که آمریکا به وعده های خود در این توافق عمل نکند، با قدرت عملیات  «چشم صلح» علیه شبه نظامیان کُرد «ی. پ.گ» و  «پ. ک. ک» را ادامه می دهد.

 نیروهای آمریکایی مستقر در شمال سوریه به دنبال گذشت چند روز از عملیات نظامی ترکیه دستور خروج از شمال سوریه را دریافت کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده‌ترین کنونـی
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی