امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۷۰۴۳
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶

انجام غنی‌سازی با ۱۵ نوع ماشین‌ جدید

خرداد؛سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با ۱۵ نوع از ماشین‌های جدید که در گام سوم فعال کرده‌ایم کار غنی‌سازی را انجام داده‌ایم.

به گزارش خرداد، بهروز کمالوندی درباره جلسه امروز شورای حکام پیرامون گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، گفت: جلسه امروز شورای حکام یک پیش‌جلسه برای جلسه اصلی که فردا قرار است برگزار شود بود. البته این جلسه مسئله جدیدی نیست و هر چند وقت یک‌بار برای بررسی مسائل ایران برگزار می‌شود و غریب‌آبادی نماینده دائمی ایران در اتریش نیز در جلسه شرکت می‌کند و مواضع ایران را تشریح خواهد کرد.

وی افزود: ما با ماشین‌های جدید که در گام سوم فعال کرده‌ایم و حدود ۱۵ نوع هستند، کار غنی‌سازی را انجام داده‌ایم. امروز هم کار «فردو» به انتها رسید و کنار اینکه چهار آبشار به ظرفیت‌ها افزوده شده، چیزی بیش از ۷۰۰ سو نیز افزوده می‌شود. در مجموع ما ۹۵۰۰ سو ظرفیت خواهیم داشت که چیزی نزدیک به ظرفیت قبل از برجام است.

کمالوندی تصریح کرد: البته ظرفیت امروز چیزی حدود ۴۰۰ سو بیشتر از قبل از برجام است اما ماشین‌ها به کار گرفته شده از نوع جدید هستند و هرچه بیشتر برویم، برداشت‌مان نیز بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه کنار این دانشی که به ما می‌رسد، کمک می‌کند تا کیفیت و کارایی این دستگاه‌ها را افزایش دهیم، اظهار داشت: حدود دو تن (دو هزار کیلو)  گاز «هگزا فلوراید» از سایت شهید احمدی‌روشن به سایت فردو منتقل کردیم، تولیدی است که از پسماندهای سال‌های گذشته داشته‌ایم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما چیزی حدود ۲۵ تن تولید از محل پسماندها داشتیم که کار بسیار بزرگی است در شرایطی که ما دسترسی به کیک زرد نداریم، افزود: از این ۲۵ تن، دو تن را به سایت فردو منتقل کردیم و این بدان معناست که در ۵-۶ سال آینده می‌توانیم از همین محل تولید از پسماند، نیاز سایت فردو را تأمین کنیم. این کار به لحاظ اقتصادی و استراتژیک بسیار قابل توجه است و من از این طریق، خبر را به اطلاع مردم ایران می‌رسانم.

منبع:ایسنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی