امام حسن(ع): چیزهای دنیا اگر حلال باشد حساب و بررسی می شود و اگر از حرام به دست آید عذاب و عقاب دارد و اگر حلال و حرام آن معلوم نباشد سختی و ناراحتی خواهد داشت. پس باید دنیا [و موجوداتش] را همچون میته و مرداری بشناسی که به مقدار نیاز و اضطرار از آن استفاده کنی»       
کد خبر: ۳۲۷۰۷۰
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸

«سرا» به حضور بدنه اصلاح‌طلبی در تصمیمات کمک می‌کند

این طرح فضا را برای بدنه فراهم می‌سازد که کار جبهه ای را تمرین کند تا فراتر از نامزدهای حزبی تصمیم بگیرد.
خرداد؛ رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، با بیان اینکه «سرا» موجب حضور بدنه اصلاح‌طلبی در تصمیمات می‌شود، گفت: این طرح فضا را برای بدنه فراهم می‌سازد که کار جبهه ای را تمرین کند تا فراتر از نامزدهای حزبی تصمیم بگیرد.

«عزت‌الله تقوائیان» روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره انتقادهای شماری از احزاب اصلاح طلب به سامانه رای سنجی اصلاح‌طلبان (سرا)، اظهار کرد: سرا یک طرح نو است، همیشه نوآوری پدیده خوب و رو به جلویی است، اصلاحات به نوآوری در امر شفافیت، شیوه دموکراتیک، مشارکت دادن بدنه اصلاحات و تصمیمات مهم نیاز دارد.

وی افزود: طراحان "سرا" بر اساس شیوه‌های متداول در امر شایسته‌گزینی در موضوع نامزدها در کشورهای توسعه یافته تلاش می‌کنند این روش را متناسب با فضای فعالیت‌های خاص انتخاباتی کشور به شکل نوآورانه‌ای تدوین کنند، که با پشت سر گذاشتن این محدویت‌ها، به جای لابی‌های حزبی و شخصی عده‌ای محدود اشخاص تصمیم گیرنده، در فضایی شفاف بدنه اصلاح‌طلبان را در امر شایسته گزینی مشارکت دهند.

تقوائیان خاطرنشان کرد: نیاز است کسانی که خود را داوطلب نمایندگی مجلس می کنند مورد رای‌سنجی قرار دهیم که ببینیم در مرحله اول میان بدنه اصلاح طلبی با چه میزان از استقبال مواجه می‌شوند و ادعاهای چنین افرادی در فضای گسترده‌تری مورد بررسی، تحلیل‌ و قضاوت‌ قرار گیرد.

رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با بیان اینکه طرح سرا برای یافتن بهترین شیوه‌های دموکراتیک و شفاف جهت امتیازدهی به نامزدهای اصلاحات است، افزود: این گونه طرح‌ها در کشورهای توسعه یافته، به نوعی غربال‌گری درون حزبی جهت انتخاب نامزدها و چند مرحله‌ای است.  

وی با بیان اینکه با وجود محدودیت‌ها، تعدادی جوان اصلاح طلبِ فعال توانستند چنین طرحی تهیه کنند، عنوان کرد: این جوانان پس از چندین ماه تلاش و جلسات توجیهی توانستند موافقت بیش از سه چهارم اعضای شورای عالی را در کلیات طرح بدست آورند، این موفقیت خوبی است که همه امیدوارند با مشارکت فعالی که در بررسی جزئیات این طرح دارند بتوانند بهترین نتیجه و نامزدها را بدست آورند.

دبیر کل مجمع دانش‌آموختگان ایران گفت: این طرح برخلاف مطالب گفته شده دموکراسی وارونه نیست، بلکه معرفی بدنه‌ای است که از سوی مسئولان حزبی و در یک فرآیند دموکراتیک تعیین شده است.

وی ادامه داد: ارکان اصلی طرح "سرا" مجمعی از بدنه اصلاح طلبان است که با نام و نشان مشخص باید جهت تصمیم‌گیری در انتخاب شایسته‌ها حضور داشته باشند. بدنه‌ای که به رغم اعتراضشان به روند انتخاب نامزدها در دوره‌های پیش، سال‌ها براساس اعتماد به سران اصلاحات در انتخابات نقش داشته اند.

تقوائیان، «سرا» را حضور بدنه اصلاح طلبی در تصمیمات دانست و یادآور شد: طرفداران اصلاحات باید در امتیازدهی نقش داشته باشند. خود این طرح باعث جنب‌وجوش مضاعفی در بدنه اصلاحات می‌شود و هم فضا را برای بدنه فراهم می‌سازد که کار جبهه ای را تمرین کند تا فراتر از نامزدهای حزبی تصمیم بگیرند.
پربیننده ترین
چند رسانه ای
خواندنی